ترجمه کتاب اقتصاد روسیه منتشر شد، آشنایی با مدل مالی پوتین

به گزارش شیوا مارکت، کتاب اقتصاد روسیه یکی از معدود کتاب هایی است که به طور کامل اقتصاد سیاسی روسیه را از اقتصاد سنتی دوران حکومت تزاری تا اقتصاد امروز روسیه که ترکیبی منحصربه فرد از دولت و بازار را به وجود آورده است، مورد برررسی قرار داده است.

ترجمه کتاب اقتصاد روسیه منتشر شد، آشنایی با مدل مالی پوتین

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، کتاب اقتصاد روسیه اثر ریچارد کانلی با عنوان کامل The Russian Economy: A Very Short Introduction که ترجمه آن به قلم رضا موسائی و علی صالح نیا به رشته تحریر درآمده است، یکی از معدود کتاب هایی است که به طور کامل اقتصاد سیاسی روسیه را از اقتصاد سنتی دوران حکومت تزاری تا اقتصاد امروز روسیه که ترکیبی منحصربه فرد از دولت و بازار را به وجود آورده است، مورد برررسی قرار داده است.

کتاب حاضر در هفت فصل به آنالیز کامل اقتصاد سیاسی روسیه و فرایند شکست ها و موفقیت های سیاست های اقتصادی این کشور از حدود پانصد سال پیش تا امروز و پرداخته است و نشان می دهد که در سال های اخیر این کشور چگونه بیش از هر زمان دیگر در تاریخ پانصد ساله خود در تعامل با اقتصاد جهانی قرار گرفته است. در فصل های اول و دوم این کتاب به آنالیز نیرو های شکل دهنده اقتصاد روسیه، نقش دولت و کسب وکار های بخش خصوصی در اقتصاد روسیه پرداخته شده است؛ در ادامه پیشینه ای از سیاست های اقتصادی اتحادیه جماهیر شوروی پس از جنگ کبیر میهنی، موفقیت ها و شکست های شوروی به عنوان قدرت نفتی و ابعاد مختلف اصلاحات دوره پروسترویکا به طور کامل آنالیز می گردد.

در فصل سوم و چهارم کتاب حاضر به لزوم ایجاد بازار، اصلاحات و آمادگی هایی لازم برای ورود به بازار جهانی، مورد آنالیز قرار می گیرد و پس از آنالیز رخداد هایی که در بحران اقتصادی 1998 و ماجرای یوکاس برای کشور روسیه رخ داد، گریزی به مدل پوتینی اقتصاد سیاسی زده خواهد شد. در این بازه یعنی از سال 2000 تا 2020 که روسیه با مدل اقتصاد سیاسی پوتین اداره شده است کشور شاهد نظم و رونق اقتصادی بوده است و خبری از بحران های دهه نود و هشتاد در این کشور نیست.

در فصل پنجم و ششم اثر حاضر نقش تدابیر شخص پوتین و تیم اقتصادی او در کشور بسیار برجسته است به طوری که نحوه مدیریت اقتصاد در دوره قدرت پوتین در این کشور به اقتصاد پوتینی در جهان معروف شده است؛ زیرا او برای اداره اقتصاد کشور روسیه و ایجاد نظم اقتصادی در کشور پس از بحران های دهه نود ترکیبی منحصربه فرد از دولت و بازار را در اقتصاد روسیه به اجراء درآورد.

کی از سیاست های اصلی پوتین برای اداره اقتصاد این کشور که بعد ها به اقتصاد کلاشینکف معروف شد و در اثر حاضر به طور کامل به آنالیز ابعاد مختف آن پرداخته می گردد؛ بیان می نماید که مهم ترین کارکرد اقتصاد در کشور باید ایجاد امنیت و مدرنیزاسیون اقتصادی باشد. درنهایت در فصل پایانی کتاب ضمن پرداخته شدن به منظره های اقتصادی روسیه، به مهم ترین چالش های پیش روی این کشور پرداخته شده است.

اطلاعات بیشتر: www.yun.ir/wyhhb

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29786

به "ترجمه کتاب اقتصاد روسیه منتشر شد، آشنایی با مدل مالی پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترجمه کتاب اقتصاد روسیه منتشر شد، آشنایی با مدل مالی پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید