ترمیم دندان ها با سلول های بنیادی

به گزارش شیوا مارکت، محققان به ژنی دست یافته اند که باعث تقویت فعال شدن سلول های بنیادی و بازسازی بافت در ترمیم دندان می گردد و می تواند به عنوان روش جدیدی برای ترمیم دندان ها استفاده گردد.

ترمیم دندان ها با سلول های بنیادی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، یکی از اولین چیزهایی که مردم در خصوص شما به آن توجه می نمایند، لبخند شماست و تقریبا همه به فکر مراقبت از دندان های خود هستند. از طرفی آسیب دیدن دندان ها یا احتیاج به ارتودنسی می تواند بسیار پرهزینه، سخت و حتی دردناک باشد.

با این حال، تحقیقات جدید محققان دانشگاه پلیموث(Plymouth) به این نتیجه رسیده است که کلید اصلی در آینده برای ترمیم دندان ها سلول های بنیادی هستند.

در حال حاضر دنیای تحقیقات درباره سلول های بنیادی با وعده های زیادی همراه شده است. سلول های بنیادی به همان اندازه که هیجان انگیز و بحث برانگیز هستند، می توانند پزشکی و داروسازی را برای همواره تغییر دهند و موجب پدید آمدن روش هایی برای از بین بردن بیماری ها یا حتی افزایش طول عمر انسان شوند.

سلول های بنیادی همچنین نقش اساسی و مهمی در روند بهبود زخم دارند که شامل دندان های آسیب دیده نیز می گردد.

دکتر بینگ هو از دانشگاه پلیموث گفت: سلول های بنیادی بسیار مهم هستند، زیرا در آینده می توان از آنها در آزمایشگاه ها برای بازسازی بافت هایی که به دلیل بیماری آسیب دیده یا از بین رفته اند، استفاده کرد.

این گروه تحقیقاتی به رهبری هو و با یاری محققانی از سراسر دنیا دریافت که ژنی به نام Dlk1 باعث تقویت سلول های بنیادی و بازسازی بافت ها در ترمیم دندان می گردد.

محققان در حالیکه موش ها را آنالیز می کردند، جمعیت جدیدی از سلول های بنیادی مسنکیمال(mesenchymal) را کشف کردند. سلول های بنیادی مسنکیمال نوعی از سلول های بنیادی هستند که بافت اسکلتی عضلات و استخوان ها را تشکیل می دهند. حتی بیشتر از این، همین سلول ها در تشکیل بافت سخت روی دندان ها معروف به عاج، نقش مهمی دارند.

محققان با مطالعه سلول های بنیادی مسنکیمال دریافتند که یک ژن مولکولی به نام Dlk1 تعداد سلول های فراوری شده هنگام فعال شدن سلول های بنیادی را کنترل می نماید. آنها در اولین مقاله برای برجسته کردن نقش Dlk1 ثابت کردند که این ژن می تواند باعث تقویت سلول های بنیادی و بازسازی بافت ها در آسیب دندان گردد.

دکتر هو گفت: ما با کشف سلول بنیادی جدیدی که نقش اصلی در تشکیل عاج دندان دارد و استفاده از Dlk1 در بازسازی بافت، گام های بلندی در احیای بافت ها توسط سلول های بنیادی برداشته ایم.

این روش به افرادی که با مسائل دندان مانند پوسیدگی و خرد شدن دندان دست و پنجه نرم می نمایند، یاری می نماید. البته تحقیقات بیشتری برای شناخت بیشتر و اصلاح روش های درمانی احتمالی دندان ضروری است.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8880

به "ترمیم دندان ها با سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم دندان ها با سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید