تفاوت کرونا، سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟

به گزارش شیوا مارکت، در فصل پاییز قرار داریم و سرمای هوا عامل بسیار مهمی در ابتلا به بیماری های ویروسی است؛با شناخت وجوه اشتراک و افتراق سه بیماری کرونا،سرماخوردگی و آنفلوآنزا می توانیم در صورت ابتلا به این بیماری ها، آسیب های جسمی آنها را به حداقل برسانیم.

تفاوت کرونا، سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، در دومین ماه فصل پاییز قرار داریم و با سرد شدن هوا و نزدیک تر شدن به آغاز فصل زمستان، بازار ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا داغ می گردد. البته سال جاری با توجه به شیوع کرونا، شرایط ابتلا به این سه بیماری ویروسی متفاوت تر از سال های گذشته است و ضرورت و توجه به مراقبت های پیشگیرانه از ابتلا به این بیماری ها، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

در نتیجه، شناخت وجوه تشابه و افتراق این سه بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه اگر علائم و نشانه های بالینی این بیماری ها را به خوبی بدانیم، در صورت ابتلا به این بیماری ها بهتر می توانیم فرایند درمان را دنبال و پیگیری کنیم و پیامدهای جسمی آنها را کاهش دهیم.

سرماخوردگی چیست؟

در واقع به علت آنکه بیش از 200 ویروس مختلف ممکن است سرماخوردگى ایجاد نمایند، علائم سرماخوردگى بسیار متفاوت است. رینو ویروس ها شایع ترین علت شناخته شده سرماخوردگى هستند.

ویروس سرماخوردگى از راه دهان یا بینى وارد بدن مى گردد، اما ممکن است خود شما هم در این انتقال دست داشته باشید؛اگرچه سرماخوردگى به وسیله عطسه و سرفه مى تواند منتقل گردد، اغلب تماس دست با دست با شخصى که سرماخورده است یا استفاده از وسایل مشترک مثلاً حوله، تلفن و... باعث انتقال بیمارى مى گردد؛ به طوری که بعد از این تماس هنگامى که دست آلوده شده تان را به چشم ها یا بینى تان مى زنید ویروس وارد بدن مى گردد.

هر فرد بزرگسالى محتمل است 2 تا 4 بار در سال به سرماخوردگى مبتلا گردد. بچه ها به خصوص در سنین پیش از مدرسه بین 5 تا 9 بار سالانه سرما مى خورند.

علائم و نشانه ها

آغاز علائم سرماخوردگى یک تا سه روز پس از قرار دریافت در معرض ویروس سرماخوردگى است. اولین علامت عمده آبریزش از بینى است. همچنین ممکن است در ابتداى دوره عفونت دچار خارش یا درد گلو، احتقان و گرفتگى بینى، کمى بدن درد یا سردرد خفیف شوید، در ادامه سیر بیمارى ترشحات بینى تان غلیظ تر و زرد رنگ تر مى گردد. عطسه کردن، آبریزش از چشم، سرفه، تب ملایم و خستگى خفیف از جمله علائم بیماری سرماخوردگی است.

آنفلوآنزا

آنفلوآنزا شایعترین بیماری ویروسی فصل سرما است که دستگاه تنفسی را درگیـر می نماید و شدیدا مسری است. مدت زمان آغاز علائم آنفلوآنزا از زمان وارد شدن ویروس به بدن 48-24 ساعت است .

روش انتشار ویروس آنفلوآنزا: ویروس های آنفلوآنزا موجود در قطرات تنفسی به وسیله سرفه و عطسه منتشر می شوند.

در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولا به وسیله تماس دست با آنچه که به ویروس آنفلوآنزا آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می گردد.

بالا بودن درجه حرارت بدن از علائم بیماری آنفلوآنزا است. بالا بودن درجه حرارت بدن (درجه حرارت بدن به مدت بیش از دو روز بیشتراز 37.8 درجه سانتی گراد باشد، ابتلا به درد ناگهانی یا ترشح از یک یا دو گوش، احساس درد در گوش خود و ادامه آن به مدت بیش از چند روز، آبریزش و گرفتگی بینی بیش از 10 روز، سرفه همراه با خلط غلیظ و بدبوی زرد و سبز رنگ گلودرد بیش از 48 ساعت به هنگام بلع غذا از جمله نشانه هاست.

همچنین تب و لرز، سردرد، دردهای عضلانی از جمله کمردرد، خستگی، سرفه که ممکن است (با خلط همراه باشد) گلودرد، خشونت صدا، استفراغ، گلودرد خارش بدن و کوفتگی از علایم شایع بیماری هستند.

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی :

سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشابهی دارند، با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیف تر است و ممکن است بدون تب و یا با تب پایین باشد اما آنفلوآنزا بطور ناگهانی آغاز می گردد و با تب بالا همراه است.

همچنین مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آنفلوآنزا بهبود یابد، اما این مدت در سرماخوردگی کوتاهتر است. آنفلوآنزا در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می گردد.

همچنین بچه ها به علت سیستم دفاعی ضعیف بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند؛ چون این بیماری واگیر دار است در مکان های عمومی امکان انتقال بیماری آنفلوآنزا زیاد است.

بیماری هایی چون قلبی، ریوی، کلیوی، دیابت، آسم، بارداری و کهنسالی امکان مبتلا شدن افراد به آنفلوآنزا را افزایش می دهند.

کرونا

به دلیل قرار دریافت در فصل پاندمی کووید 19، تفکیک کرونا از دیگر بیماری های ویروسی اهمیت زیادی دارد؛ چراکه کرونا دو فاز التهابی و ویروسی داشته که فاز ویروسی می تواند در بعضی افراد دارای بیماری زمینه ای و دیگر افراد آسیب پذیر مسائل عدیده و جدی ایجاد کند.

کرونا یک بیماری تک علامتی نبوده که با تشخیص سریع همراه باشد؛ بنابراین با توجه به تشخیص پزشک و براساس شرایط بالینی بیمار، تست های تشخیصی بیشتری در این فصل انجام می گردد.

البته ممکن است در فصل پاییز تعداد تست های PCR منفی بیشتری دیده گردد، چراکه افراد با علایم مشابه کرونا مراجعه نموده ولی بعد از تست، معین می گردد که کرونا نبوده و با سایر ویروس های تنفسی درگیر شده است.

مسعود مردانی استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تبادل نظر با فارس در پاسخ به این پرسش که کرونا، آنفلوآنزا و سرماخوردگی چه تشابهی دارند؟، گفت: با آغاز فصل سرد سال بروز عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مثل کرونا آنفلوآنزا و سرماخوردگی زیاد تر از حد معمول مشاهده می گردد.

وی ادامه داد: خیلی از افراد با توجه به پاندمی کرونا این طور فکر می نمایند که وقتی دچار علائم عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی شدند از کجا تشخیص دهند کدام بیماری است.چون ممکن است درمان های آنها متفاوت باشد.

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: بیماری سرماخوردگی در طول قرون و اعصار وجود داشته و اکنون نیز وجود دارد و هیچ کس نمی تواندادعا کند در طول عمر خود دچار نشده و یکی از شایع ترین بیماری های عفونی است که در فصل پاییز و زمستان سرد سال بروز می نماید.

مردانی متذکر شد: مهم ترین علامت بیماری سرماخوردگی معمولا با تب مختصر، آبریزش، عطسه و گرفتگی بینی است که این عطسه و آبریزش عطسه پشت سر هم ایجاد کند. بیماری سختی نیست و بسیاری افراد ممکن است دچار شوند اما در محل کار خود نیز حاضر شوند.

وی توضیح داد: به طوری که غیبت از کار در سرماخوردگی به اندازه دو بیماری دیگر اتفاق نمی افتد. بیماری آنفلوآنزا در دو سه سال پیش در پاییز و زمستان مواردی را تجربه کردیم. آغاز ناگهانی تب آن هم تب بسیار بالا و معمولا فرد حتی ساعت و دقیقه آن را به یاد دارد؛ مثلا می گویدجایی رفتم و مثلا خربزه خوردم و بعد دچار تب شدم.

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: این تب معمولا گاهی به بیش از 40 درجه می رسد و همراه آن، درد بدن و کوفتگی عضلانی وجود دارد؛ پس آغاز ناگهانی تب، همراه با بدن درد یکی از نشانه های معین آنفلوآنزاست.

مردانی اظهار داشت: بین این دو بیماری، کرونا را داریم که اکنون مهمان ناخوانده کره خاکی شده است. همپوشانی علائم این بیماری با آنفلوآنزا و سرماخوردگی زیاد است؛ مثلا همه می توانند تب داشته باشند و یا تنگی نفس و درد قفسه سینه سرفه یا خلط داشته باشند، اما چیزهایی وجود دارد که کرونا را متمایز می نماید.

وی یادآور شد: آغاز بیماری کروناست که تدریجی است. آنفلوآنزا معمولا بین 5 تا 7 روز دوره اش تمام می گردد اما در کرونا گاهی دو تا سه هفته بیمار گرفتار است و دوره آن طولانی تر است. دوره بیماری کرونا طولانی تر، آغاز آن تدریجی و تب آن نیز تا 40 درجه بالا می رود و بین 38 تا 39 درجه است.

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کرونا بدن درد، سرماخوردگی و یکسری علائم دارد و عمده آنها علائم گوارشی است که مهمترین علائم گوارشی آن بی اشتهایی است، گفت: اگر بیمار با علائم دستگاه تنفسی فوقانی مراجعه کرد و بی اشتهایی مفرد داشت، باید فکر کنیم دچار کرونا شده است.

مردانی اظهار داشت: درد در ناحیه معده ، اسهال تهوع و استفراغ از نشانه های دیگر کروناست. اگر فردی علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را داشت و یکی دو روز بعد متوجه شد حس بویایی و چشایی اش دچار مشکل شده این بیماری کروناست؛ نه آنفلوآنزا و سرماخوردگی.

وی افزود: بنابراین با این نشانه ها بسیاری افراد می توانند حدس بزنند آنفلوآنزا، کرونا یا سرماخوردگی شدند. نکته بسیار مهم در مورد بیماری کرونا این است که باید از بیمار کرونایی بپرسیم که آیا خودش یا یکی از اعضای خانواده اش یا اگر کارمند است و یکی از همکاران او در طول یکی دو هفته اخیر کرونا گرفته یا خیر.

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز داشت: همچنین اگر شما طی یکی دو هفته اخیر به مسافرت رفته باشید، این بیماری شما کروناست؛ چون وجود فرد مبتلا به کرونا یکی از عوامل اصلی انتقال ویروس کرونا در خانواده ها محسوب می گردد.

مردانی گفت: اگر سابقه ای وجود داشت، باید به کرونا شک کنیم؛ اما علائم این سه بیماری معمولا همپوشانی دارد و بسیاری از افراد با علائم سرفه، تنگی نفس ، تب مراجعه می نمایند.

وی اضافه نمود: باید بگوییم آنچه استاندارد طلایی تشخیص صدرصد این بیماری ها محسوب می گردد روش های مولکولی هستند که خوشبختانه در ایران برای کرونا و هم آنفلوآنزا می توانیم با روش های مولکولی تشخیص بیماری را بدهیم اما متاسفانه این تستها کمی گران قیمت هستند و نمی توانیم برای همه بیماران انجام دهیم.

استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: طبیب با یک معاینه فیزیکی ساده و نیز امکانات تشخصیصی ساده می تواند حتی حدس بزند که کدام یک از این سه بیماری است و درمان لازم را ارائه دهد.

مردانی در مورد ماندگاری علائم کرونا، بیان داشت: در مورد ماندگاری علائم کرونا معمولا حداقل تا دو هفته است. گاهی در موارد بستری در بیمارستان از دو هفته بیشتر شده تا سه یا چهار هفته می گردد؛ در صورتی که در آنفلوآنزا اگر 5 تا 7 روز بیماری سرانجام پیدا می نماید و در سرماخوردگی سه تا 5 روزه بیماری خوب می گردد. پس کوتاهترین در سرماخوردگی و طولانی ترین در کروناست.

ویبا اشاره به شیوع گسترده بیماری های تنفسی و ایجاد ابتلاهای زیاد در فصول سرد سال و در کنار آن فرسودگی و خستگی کادر درمان به دنبال هفت ماه خدمت شبانه روزی در دوره کرونا، به شهفرایندان توصیه کرد: مصرف مایعات فراوان، استفاده از میوه ها و سبزیجات، رعایت آداب تنفسی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و رعایت موارد بهداشتی از انتشار این بیماری ها جلوگیری می نماید و حتی ممکن است باعث گردد فصل آنفلوآنزای سبکی را نسبت به سال های گذشته تجربه کنیم.

باید به این موضع مهم توجه کنیم که با توجه به در پیش بودن فصل سرد سال و حرکت به سمت زمستان و درگیری و ارتباط مردم یا یکدیگر، امکان ابتلا زیاد خواهد شد؛ لذا دانستن علائم سرماخوردگی،آنفلوآنزا و کرونا شایسته توجه و دقت است تا بتوانیم راه چاره درمان را سریع تر بیابیم و ادامه دهیم.

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24895

به "تفاوت کرونا، سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت کرونا، سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید