تکنیک های فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران

به گزارش شیوا مارکت، داشتن فن بیان مناسب در خواستگاری از جمله مقدمات یک ازدواج پیروز است. اینکه در جلسه خواستگاری چگونه رفتار کنیم؟ و چه بگوییم تاثیری مستقیم بر نتیجه دارد. همچنین باید بدانیم مهمترین سوالات روز خواستگاری چیست؟ و به درست ترین شکل این سوالات را مطرح کنیم. در این مطلب به مواردی که در یک خواستگاری پیروز مؤثرند اشاره خواهیم کرد و نکاتی درباره فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران ارائه می کنیم. با انگیزه همراه باشید.

تکنیک های فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران

فن بیان در خواستگاری و مهارت خوب سخن گفتن

خوب سخن گفتن و راهنمایی یک جلسه خواستگاری به سمت لنگرگاه مقصود، یک هنر است. بعضی از افراد بدون کسب دانش در این زمینه قدم به درون گود می گذارند و شکست می خورند. برای این که بتوانید ریتم جلسه را در دست بگیرید، باید با اصول یک خواستگاری پیروز آشنا باشید.

1. آشنایی با فرهنگ خانواده ها

تفاوتی ندارد که خانواده عروس هستید یا خانواده داماد، در هر دو حالت باید با فرهنگ خانواده مقابل آشنایی کافی داشته باشید. آداب و رسومی که یک خانواده مدرن برای خواستگاری دارند با آداب و رسوم یک خانواده سنتی تفاوت دارد. باید به این موضوع توجه کنید که طرف مقابل شما یک خانواده مذهبی است یا نه. با انجام تحقیق در این موارد می توانید کلمات و جملاتی که برای پرسش و پاسخ در جلسه خواستگاری مناسب هستند را پیدا کنید.

2. برنامه داشتن برای بداهه سخن گفتن

در جلسه خواستگاری سؤالات مختلفی از شما پرسیده خواهد شد که باید به صورت بداهه به آن ها پاسخ دهید. این سؤالات ممکن است توسط عروس خانم یا آقا داماد از شما پرسیده گردد یا خانواده. برای این که بتوانید بدون مشکل به پرسش های احتاقتصادی پاسخ دهید، باید سؤالاتی که در جلسه خواستگاری مطرح می شوند را تمرین کنید. بارها و بارها خودتان را جلوی آیینه معرفی کنید. درباره تحصیلاتی که دارید و منبع کسب درآمدتان شرح دهید و… . این تمرین ها شما را برای پاسخ دهی به سؤالات به صورت بداهه آماده می نماید. با وجود کسب آمادگی و داشتن فن بیان در خواستگاری، حتی اگر پرسش های متفاوتی از شما پرسیده گردد، دستپاچه نمی شوید و با آرامش می توانید به آن پاسخ دهید.

3. شیوه شروع صحبت در خواستگاری

جمله ای که برای شروع صحبت در خواستگاری انتخاب می کنید بسیار مهم است. جملات اولیه راستا صحبت ها را به سمت و سوی خاصی خواهد کشاند. اگر برای شروع صحبت از جملات کلیشه ای و حاشیه ای شروع کنید، محتمل است که از موارد اصلی دور شوید و نتوانید شناخت کافی برای خودتان و طرف مقابل ایجاد کنید. اگر چه سخت است، اما سعی کنید در همان ابتدا از مسائلی که برایتان مهم هستند صحبت کنید. به عنوان مثال اگر تحصیلات برایتان اهمیت دارد، بحث درس خواندن را باز کنید و نظر طرف مقابل را در این باره جویا شوید.

4. سراپا گوش و سراپا چشم بودن

یکی از مهم ترین مواردی که در خواستگاری باید به آن توجه کنید، گوش دادن است. باید به سخنان طرف مقابل خوب گوش کنید. اگر پدر، مادر و… عروس یا داماد با شما صحبت می نماید، به وی نگاه کنید و با ادای کلماتی مانند درسته ، بله و… نشان دهید که در جریان صحبت هستید. ارتباط چشمی نشان می دهد که تمام و کمال توجه شما به طرف مقابل است و حواس پرتی ندارید. خوب گوش ندادن به دیگران در خواستگاری نشان دهنده کم اهمیت بودن مراسم برای شماست؛ بنابراین به هیچ عنوان خودتان را مثلا با گوشی موبایل مشغول نکنید و یا به هر گونه در لاک تنهایی تان فرو نروید.

5. پرسیدن سؤالات مناسب

شما به عنوان یکی از مهره های اصلی مراسم خواستگاری باید هم سؤال بپرسید و هم به پرسش هایی که مطرح می گردد پاسخ دهید. داشتن فن بیان خوب در خواستگاری برای مطرح کردن پرسش های مناسب هم به کارتان خواهد آمد. برای این که بتوانید میزان تفاهم و همفکری خودتان با طرف مقابل محک بزنید، بهتر است از پرسیدن سؤالات کلیشه ای خودداری کنید.

مطرح کردن سؤالاتی مانند این که شما چه رنگی را دوست دارید یا این که حیوان مورد علاقه شما چیست، به هیچ عنوان برای شروع زندگی مشترک مناسب نیست. شما باید درباره هدف های آینده ای که طرف مقابل دارد، مذهب و نوع نگرش وی به این موضوع، وظایفی که زن و شوهر نسبت به هم دارند و… پرسش هایتان را مطرح کنید.

6. خوش اخلاق بودن

زبان بدن اگر از فن بیان مهم تر نباشد، بی شک از آن کم اهمیت تر هم نیست. بعضی از افراد تصور می نمایند که اگر چهره ای جدی داشته باشد، عزم و اراده استوار آن ها برای شروع زندگی مشترک تعیین می گردد. در صورتی که چهره خشن و عبوس نشان دهنده حضور شما در یک جلسه خواستگاری اجباری است. اگر فرایند خواستگاری به دلخواهتان پیش نرفته و جوابتان منفی است، سعی کنید احترام طرف مقابل را حفظ نموده و خوش رو باشید. خوش اخلاق بودن در مهمانی ارزش شما را بیشتر می نماید و رابطه را محبت آمیز نگه می دارد.

7. معرفی حاضرین در جلسه خواستگاری

برای این که خانواده ها با هم آشنا شوند، معرفی اعضای هر دو خانواده در جلسه خواستگاری ضروری است. بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند که ساعت ها درباره اخبار روز و آب و هوا سخن بگویند، اما زمان کوتاهی را برای معرفی خودشان در نظر نداشته باشند. طرف مقابل باید بداند که شما چه کسی هستید و با عروس یا داماد چه نسبتی دارید. معرفی اعضای هر دو خانواده، صمیمیت بیشتری در جلسه خواستگاری فراهم می نماید؛ زیرا هر فردی می تواند با توجه به شناخت کوتاهی که از طرف مقابل به دست آورده با وی به مراوده بپردازد.

8. زمان بندی داشتن

خواستگاری ممکن است پس از چند دقیقه از حالت رسمی خارج شده و به یک مهمانی محبت آمیز تبدیل گردد. از قلم نیاندازید که این مراسم رسمی است و برای آن باید زمان بندی تعیینی در نظر داشته باشید. قبل از حضور در خانه عروس باید زمان حدودی انتها مراسم را تعیین کنید. اگر بحث طولانی شد، جلسات دیگری برای ارتباط خانواده ها و عروس و داماد در نظر بگیرید.

9. انتخاب سخنران مناسب برای مجلس

در هر خانواده ای یک نفر بهتر از سایرین سخن می گوید. برای این که بتوانید مراسم خواستگاری را به بهترین نحو راهنمایی کنید، از وی بخواهید که شروع نماینده مکالمه باشد. این فرد می تواند دیگران را نیز وادار به حرف زدن کند و جو سنگینی که در ابتدای مراسم خواستگاری حاکم است را از بین ببرد. فردی که انتخاب می کنید باید سخنور قابلی باشد و به خوبی بتواند جملات و کلمات را استفاده کند. اندکی شوخ طبعی خوب است؛ اما افرادی که به شوخی کردن های افراطی علاقه دارند، به هیچ عنوان مناسب این کار نیستند؛ زیرا ممکن است در همان ابتدای مراسم حرف هایی گفته گردد که طرفین را آزرده خاطر کند.

10. یک جور حرف زدن خانواده

قبل از این که جلسه خواستگاری شروع گردد، با خانواده خودتان صحبت نموده و حرف هایی که دارید را یکی کنید. این موضوع بسیار مهم است؛ زیرا اگر بحث های مهم پیش بیاید و حرفتان یکی نباشد، خانواده طرف مقابل تصور می نمایند که شما حقیقت را پنهان نموده و سعی در فریب دادن آن ها دارید.

11. دروغ نگفتن

از مهم ترین مسائل در شروع زندگی مشترک، راست گویی است. برای این که توجه سایرین را به خودتان جلب کنید، به هیچ عنوان دست به دامان دروغگویی نشوید. یک دروغ کوچک می تواند شروعی برای گفتن دروغ های عظیم تر باشد. در صورتی که خانواده طرف مقابل متوجه دروغ شما شوند، شخصیتی که دارید از بین خواهد رفت و به احتمال زیاد جلسه خواستگاری به هم می خورد. اگر خواستگاری تمام گردد و دروغی که گفته اید فاش نگردد، باید یک عمر نگران افشا شدن آن باشید.

نه دیگران را فریب بدهید و نه خودتان را. عروس و داماد و خانواده ها باید خودشان را آن گونه که هستند بپذیرند. زندگی که بر پایه درستی بنا شده باشد، پایدار است نه بر مبنای دروغ.

12. پوشیدن لباس مناسب خواستگاری

یک سخنران برای حضور در یک مراسم مهم بهترین لباسش را به تن می نماید. برای مراسم خواستگاری نیز باید این اصل را رعایت کنید. بعضی از افراد کت و شلوار را به عنوان لباس رسمی خواستگاری در نظر می گیرند. بعضی دیگر به دنبال انتخاب یک لباس اسپرت مانند کت تک و شلوار جین هستند. لباسی که می پوشید باید ظاهرتان را آراسته نشان دهد. حضور با تی شرت در مراسم خواستگاری، ارزشی که دارید را کم می نماید.

عروس هم باید مانند آقا داماد لباس مناسبی برای خواستگاری به تن کند. لباسی که عروس می پوشد نباید بدن نما بوده و باید حالتی رسمی داشته باشد. بعضی از عروس خانم های مذهبی با چادر در مراسم حاضر می شوند، بعضی با مانتو و بعضی با لباس مهمانی. بسته به شرایط خانواده طرفین، عروس باید نوع پوشش و… را انتخاب کند اما در هر صورت از عرف خارج نگردد.

فن بیان در خواستگاری برای پسران

آقایان برای حضور در مراسم خواستگاری باید نکات خاصی را در نظر داشته باشند. در این بخش بعضی از این موارد ارائه شده است.

1. تعیین کردن زمان حضور در خانه عروس

برای این که خانواده عروس بتوانند به موقع آماده شوند، باید ساعت خاصی را برای شروع جلسه تعیین کنید. با توجه به رسمی بودن مراسم، به شما توصیه می کنیم که زودتر از موعد در منزل عروس حاضر نشوید تا خانواده عروس طبق زمان بندی که دارند کارهایشان را پیش ببرند. همچنین در صورت احتمال تاخیر برای این که میزبان را در این باره مطلع کنید، کافی است چند ساعت زودتر با خانواده عروس تماس گرفته و به آن ها اطلاع دهید که کاری پیش آمده و چند دقیقه دیرتر می رسید.

2. وعده ندادن و جو گیر نشدن

اغلب آقایان برای این که ارزش و مقامشان را بالاتر ببرند، در مراسم خواستگاری به وعده دادن روی می آورند. درست است که هیچ کس از خریدن ماشین های آن چنانی و سفرهای پر زرق و برق بدش نمی آید، اما وعده ای بدهید که بتوانید آن را عملی کنید. این حرف ها که در اثر جو گیر شدن زده اید، ممکن است بعدها کاملاً به ضررتان تمام گردد! حتی امکان دارد در اثر برآورده نکردن وعده ها، زندگی مشترکتان از هم بپاشد. منطقی باشید و فن بیان در خواستگاری را با عظیمنمایی و دادن وعده های سر خرمن اشتباه نگیرید.

3. اعتماد به نفس داشتن

از جمله مشکلاتی که آقایان در جلسه خواستگاری با آن روبرو هستند، فقدان اعتماد به نفس است. همواره این موضوع را در ذهنتان داشته باشید که هیچ کس همه چیز تمام نیست. تلاشی که برای به دست آوردن شغل یا کسب مدرک نموده اید با ارزش است. با هر خانواده ای و با هر سطح اقتصادی باید اعتماد به نفس خودتان را حفظ کنید. خجالتی نباشید و رسا و بلند حرف بزنید. این کار نشان می دهد که شما برای پذیرش مسئولیت های یک زندگی مشترک کاملاً آماده هستید.

فن بیان در خواستگاری برای دختران

عروس خانم ها هم باید مانند آقا داماد و سایرین درباره فن بیان در خواستگاری دانش کافی کسب نمایند. بعضی از موارد کاربردی مناسب این مراسم برای دختران در ادامه ارائه شده است.

1. خجالتی نبودن

در اغلب خانواده ها رسم است که هر چه عروس سر به زیرتر باشد بهتر است؛ اما دیگر دورانی که دخترها چشم و گوش بسته ازدواج می کردند گذشته. شما باید با طرف مقابل زیر یک سقف بروید و ازدواج کنید؛ بنابراین باید خجالت را کنار گذاشته و سؤالات مهمی که دارید را مطرح کنید. حرف نزدن در جلسه خواستگاری می تواند بعدها منجر به پشیمانی شما گردد؛ زیرا ممکن است در موضوعات اساسی مانند مذهب، نوع نگرش و … با طرف مقابل اختلاف نظر جدی داشته باشید.

2. اغراق نکردن

رسم دیگری که تا حدودی عجیب است ولی جا افتاده، اغراق توسط عروس یا خانواده عروس درباره خواستگارهای پیشین است. این که شما چندین خواستگار دکتر، سفیر و وزیر را رد نموده اید به کار کسی نمی آید! تصمیمی که برای رد کردن خواستگارهای پیشین خودتان گرفته اید یک موضوع کاملاً شخصی است. فردی که الان روبرویتان نشسته انسان متفاوتی است. با اغراق کردن درباره خواستگارها و… نه شخصیت خودتان را زیر سؤال ببرید و نه شخصیت طرف مقابل را.

3. واقع بین بودن

عروس خانم ها معمولاً در جلسه خواستگاری در رؤیاهایشان سیر می نمایند. دوره ای که شاهزاده با اسب سفید به خواستگاری می آمد خیلی وقت است به سر رسیده. وقت آن است که واقع بین باشید و داماد را با معیارهایی بسنجید که به درد زندگی مشترک می خورند.

سخن آخر

اگر با نکات فن بیان در خواستگاری آشنایی کافی داشته باشید، به راحتی می توانید جلسه را به سمت و سویی ببرید که در نظر دارید. فن بیان را با شوخی های متعدد اشتباه نگیرید. شما باید بتوانید درباره مسائلی که برایتان مهم است به خوبی اظهارنظر کنید و به سؤالاتی که مطرح می گردد پاسخ دهید. به هیچ عنوان اغراق نکنید و دروغ نگویید. این مسائل بحث را به حاشیه می کشاند و از هدف اصلی خواستگاری دور خواهید شد. همچنین دروغ گفتن شخصیتتان را زیر سؤال می برد و اعتبارتان را کم می نماید.

شما چه پیشنهادی برای داشتن بیان مناسب در جلسه خواستگاری دارید؟ چه سخنانی مفید و چه حرف هایی از اشتباهات رایج در این مراسم است؟ تجربیات خود را با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله های علت ترس از ازدواج و روش های درمان آن و 20 نمونه از انگیزه های غلط برای ازدواج را نیز در انگیزه مطالعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23310

به "تکنیک های فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران" امتیاز دهید

1 کاربر به "تکنیک های فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های فن بیان در خواستگاری برای پسران و دختران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید