جزئیات فراوری داروی طب سنتیِ مقابله با کرونا

به گزارش شیوا مارکت، این حواشی به همین جا ختم نشد؛ به طوری که حتی بعضی گزاره های ثابت شده در این علم مانند تاثیر اسپند در از بین بردن طیفی از ویروس ها، دستمایه جنجال خبری بعضی شبکه های فارسی زبان خارجی شد.

جزئیات فراوری داروی طب سنتیِ مقابله با کرونا

چندی پیش اما، مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت-دکتر محمدرضا شمس اردکانی خبر از کارآزمایی دو داروی طب سنتی برای یاری به بهبود مبتلایان به کرونا اطلاع داد. موضوعی که اگر مراحل تحقیقاتی را به خوبی پشت سر بگذارد می تواند نشان دهنده تاثیر و اصالت طب ایرانی در یاری به بهبود بیماری ها باشد.

در این راستا، دکتر آرمان زرگران- مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در تبادل نظر با ایسنا گفت: اکنون چندین طرح مطالعاتی در دست انجام است که یکی از آن ها طرح چند مرکزی است که در آن یک کپسول و یک جوشانده منتج از دانش طب ایرانی تحت آنالیز قرار گرفته است. بر مبنای مطالعات امروزی که احتمال اثربخشی آن ها را نشان می دهد، دو دارو طراحی شده است. این دارو ها بر بیش از 300 بیمار در یک مطالعه در 7 مرکز دانشگاهی در تهران و بعضی شهرستان ها آنالیز شده و اکنون نیز در حال جمع بندی نتایج حاصل از آن هستیم.

وی با بیان اینکه نتایج اولیه نشان دهنده اثربخشی این دو دارو بوده است، توضیح داد:، اما این اثربخشی به عنوان درمان مدنظر قرار نمی گیرد و تنها به این عنوان استفاده می گردد که می تواند به بهبود بیماران مبتلا به کووید19 یاری کند و موجب کاهش عوارض در آن ها گردد. امیدواریم در آینده نزدیک با چاپ مقاله و تکمیل مطالعات آماری بتوانیم نتایج آن را اعلام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تغییری در داروی مرسوم درمان بیماران مورد مطالعه ایجاد نشده است، بیان نمود: مطالعه به این شکل بود که دو گروه را در نظر گرفته، به گروه اول دارو های طب سنتی را داده و در گروه دوم مداخله ای انجام ندادیم. با مقایسه این دو گروه به دنبال یافتن تفاوت ها در کسانی که داروی گیاهی استفاده کردند با کسانی بودیم که این دارو ها را دریافت نکردند.

این متخصص داروسازی طب سنتی، در مورد ترکیبات این دو دارو، توضیح داد: حدود 15 گیاه در ساخت این دارو ها نقش دارند، گیاهانی مانند شیرین بیان، پوست انار و... در این دارو ها استفاده شدند که مطالعات پیشین، اثرات ضدویروسی آن ها را نشان داده بود و در بیماری هایی مثل sars و mers شواهد اثربخشی بالینی آن ها وجود داشته است. مطالعات گسترده ای انجام شد تا به فرمولاسیونی برسیم که احتمال اثربخشی در اجزای مختلف عوارض ویروس داشته باشد.

وی اضافه نمود: ساخت دارو با رعایت تمام اصول علمی اجرا شده است تا در دوز مناسب بدون آنکه تداخلی با سایر دارو های بیمار ایجاد کند، استفاده گردد.

زرگران با بیان اینکه این طرح مطالعاتی در بیمارانی در سنین بالای 12 سال اجرا شده است، اظهار کرد: البته دارو به گونه ای طراحی شده است که می توانیم مطمئن باشیم برای بالای 2 سالگی نیز مسئله ای نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به فراوری انبوه و صادرات این دو دارو فکر کرد یا خیر، گفت: این موضوع در مرحله بعدی قرار می گیرد، در ابتدا در صورت تایید دارو و گذر از مرحله کارآزمایی بالینی اگر بتوانیم بیماران خود را با آن تحت درمان قرار دهیم امکان صادرات آن نیز به وجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه دارو های طب سنتی هم باید مانند دارو های مرسوم از استاندارد های لازم برخوردار باشند، توضیح داد: اداره طب سنتی، طبیعی و مکمل سازمان غذا و دارو پروتکل ها و قواعدی را مدنظر قرار می دهد، اگر کسی بخواهد اقدام به ساخت داروی سنتی کند باید از کتاب های مورد تایید استفاده کند و پس از آن آزمایش های لازم بر روی آن ها انجام می گردد تا تایید شوند.

وی با بیان اینکه برای استفاده از تجربیات متخصصین طب سنتی چینی با آن ها نیز مذاکزاتی اجرا شده است، گفت: البته این دو دارو کاملا بر اساس دانش بومی تهیه شده است. اما مطالعاتی که آن ها پیشتر بر ویروس های sars و mers انجام داده بودند، به عنوان شواهد علمی برای انتخاب گیاهان مورد احتیاج در فرمولاسیون دارویی ما استفاده شد.

مشاور امور بین الملل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه استفاده از دارو های طب سنتی نیز مانند دارو های شیمیایی احتیاجمند نظر متخصص آن حوزه است، اعلام کرد: اینکه فکر کنیم داروی سنتی کم عارضه است، غلط است. ورود افراد غیر متخصص سبب سلب اعتماد مردم می گردد. طب سنتی و داروسازی طب سنتی، متخصصین خاص خود را دارد که به وسیله مجاری علمی به دنبال یاری به درمان بیماری ها هستند.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: فرارو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20046

به "جزئیات فراوری داروی طب سنتیِ مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فراوری داروی طب سنتیِ مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید