جشن شکرانۀ انگور شاهرود برگزار می شود

به گزارش شیوا مارکت، حمیدرضا حسنی در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به برگزاری جشن شکرانۀ انگور شاهرود در روز 27 شهریور ماه جاری در پارک شهدای محراب این شهر، افزود: این جشنواره به منظور شکرگذاری به درگاه خداوند و معرفی آداب، سنن و چگونگی تولید مشتقات انگور و همچنین جاذبه های گردشگری شهرستان برگزار می شود.

جشن شکرانۀ انگور شاهرود برگزار می شود

وی با اشاره به قابلیت های گردشگری در شهرستان شاهرود گفت: برگزاری این جشنواره به منظور توسعه این صنعت و مشارکت ادارات، نهادها و انجمن انگور شاهرود است.

دبیر کمیتۀ گردشگری شهرستان شاهرود شرح داد: اجرای آیین های سنتی، موسیقی محلی، طنز و شعر به لهجۀ شاهرودی و برپایی نمایشگاه ارقام انگور شاهرودی از برنامه های این جشنواره به شمار می رود.

حسنی با یادآوری اینکه شهرستان شاهرود یکی از قطب های اصلی تولید انگور در کشور است، اضافه نمود: برگزاری این جشنواره ها می تواند تولیدات انگور شاهرود را به مردم سایر نقاط کشور به خوبی معرفی کند.

وی شرح داد: این جشنواره به همت انجمن انگور شاهرود، نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، شهرداری رودیان، اداره تعاون روستایی، صندوق توسعۀ کشاورزی، خانه کشاورز و با همکاری فرمانداری ویژه شهرستان، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیریت جهاد کشاورزی و شهرداری شاهرود برگزار می شود.

تکیۀ تاریخی بیدآباد شاهرود مرمت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود همچنین از انجام مرمت تکیۀ تاریخی بیدآباد شاهرود خبر داد و اضافه نمود: این تکیۀ در بافت قدیم شاهرود واقع و در اوایل دورۀ قاجار ساخته شده و به شمارۀ 3998 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حسنی با یادآوری اینکه تکیه بید آباد به مساحت 400 متر مربع در دو طبقه به صورت حیاط مرکزی بنا شده است، اضافه نمود: در این بخش از مرمت کار استحکام بخشی پایه های فرسوده، اجرای مجدد پایه ها با ملات باتارد، زدن طاق درگاه ها و زیرسری تیرها و اجرای دو لایه سیم گل بدنه ها صورت پذیرفت.

وی اضافه نمود: قبلاً در سال 1381 بخش هایی از تزئینات تکیه مرمت شده و در سال 1390 نیز مرمت کف شاه نشین و بام مسجد، سبک سازی، آجر فرش و مرمت و رنگ آمیزی درب های چوبی اجرا شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود در پایان شرح داد: از ویژگی های این تکیه گچبری های نفیس سقاخانه آن است که در نوع خود منحصر به فرد بوده و همچنین نقاشی ها و خط نوشته های زیر تیر و تخته سقف از تزئینات آن به شمار می رود.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16108

به "جشن شکرانۀ انگور شاهرود برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن شکرانۀ انگور شاهرود برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید