جلیلی: رأی مردم باید مثل موشک نقطه زن باشد، نامزدی که فقط توییت می خواند، حوصله خوانش لایحه بودجه را دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همان طور که موشک نقطه زن، جایی را هدف می گیرد که تهدید نظامی او را از بین می برد، رأیِ نقطه زن، نماینده ای را به مجلس می فرستد که می تواند تحریم دشمن را بی اثر کند.

جلیلی: رأی مردم باید مثل موشک نقطه زن باشد، نامزدی که فقط توییت می خواند، حوصله خوانش لایحه بودجه را دارد؟

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مسجد امام صادق(ع) مشهد با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: همچنان که برای رضای خدا و انجام درست تکلیف باید دانست به چه کسی رای داد و برای این کار، گروه هایی، چند ماه برای تهیه فهرست وقت می گذارند و اتفاقاً کار سخت و مهمی است، بحث مهم دیگری را باید در نظر داشت تا آن اقدام نخست به نتیجه برسد؛ این که به چه چیزی رای دهیم.

وی توضیح داد: اگر به چه چیزی رای دهیم مورد توجه قرار گیرد، آن زمان راحت تر می توان به این رسید که به چه کسی باید رای داد.

جلیلی در طرح مثال برای بحث خود، گفت: در جهت درمان باید ابتدا، وجود بیماری را شناخت و دید مشکل چه چیزی است، سپس در ساختمان پزشکان، به دنبال چه کسی بگردیم.

کاندیداها باید برای نگرانی های مردم برنامه داشته باشند

عضو شورای عالی امنیت ملّی با تاکید بر اینکه در انتخابات، چه کسی، فرع بر چه چیزی است، توضیح داد: ممکن است مردم شبهه اعتقادی نداشته باشند و همه ارزش ها را هم باور داشته باشند و حتی نسبت به طیف و جمعیتی بگویند شما را می پسندیم، اما با همه این ها، سوالات مشروعی دارند که به دنبال پاسخ آن ها هستند.در انتخابات، چه کسی، فرع بر چه چیزی است.

جلیلی ادامه داد: مردم می پرسند برای چهار جوان تحصیل نموده بیکار من چه پاسخی وجود دارد؟ برای مسکن و خانه دار شدن، حتی نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت، آیا چشم اندازی وجود دارد؟

وی با بیان اینکه علاوه بر مسائل مالی، مردم ممکن است نسبت به آسیب های اجتماعی، نگرانی هایی داشته باشند، اضافه کرد: این سوال ها اتفاقاً سوال های مشروعی است و مردم می خواهند بدانند آیا راهکاری برای آن ها وجود دارد یا خیر.

کاندیداها باید بگویند چطور دشمن را ناامید می نمایند

جلیلی ادامه داد: نه تنها باید در برابر سوال ها و دغدغه های مرتبط با اقتصاد، اشتغال، مسکن، آسیب های اجتماعی، کشاورزی و مدیریت کشت، مسئله هزینه ـ اثربخشی در نظام سلامت، صندوق های بازنشستگی، صنعت و ... پاسخی داشت و نشان داد امیدی وجود دارد، باید برای ناامیدی دشمن از شرارت هایش هم پاسخ داشت و پاسخ داد که چگونه می توان دشمن را از اثرگذار بودن آزارهایی که با تحریم و غیره پی گیری می نماید ناامید کرد.

وی در بیان راه چاره خود برای ایجاد امید در داخل و ناامید کردن دشمن، گفت: باید مسئله را دانست، راهکار را شناخت، آن گاه دید چه کسی آن را می تواند حل نماید. پرداختن به چه چیزی، به قول اصولیون، تخصصاً و نه تخصیصاً چه کسی را مشخص خواهد نمود.

نامزدی که فقط توییت می خواند، آیا حوصله دارد لایحه بودجه را بخواند؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسائل غیر تخصصی را هم درباره انتخاب نماینده، حائز اهمیت دانست و با بیان اینکه شاخص های شِکلی هم برای مشخص چه کسی مهم است، گفت: نامزدی که فقط حوصله توییت خواندن دارد، آیا اصلاً حوصله اش می کشد چهار بار لایحۀ چندین صفحه ای بودجه را بخواند؟ نامزدی که فقط حوصله توییت خواندن دارد، آیا اصلاً حوصله اش می کشد چهار بار لایحۀ چندین صفحه ای بودجه را بخواند؟

جلیلی ادامه داد: در موضوع توافق برجام، نماینده هایی داشتیم که در آن باره اظهار نظر می کردند و وقتی می پرسیدیم اصلا آن را خوانده ای پاسخ می داد: نه، من در مجموع احساس می کنم چیز خوبی است!. توقع نداریم همه نماینده ها علامه دهر باشند و بر ظرائف و دقائق همه مسائل مسلّط باشند اما باید حداقل آنقدر حوصله و همت پیگیری داشته باشند که وقتی با طرح یا لایحه ای روبرو شدند، از متخصصان یاری بگیرند و با بذل توجه وافی به جمع بندی کارشناسی برسند.

رأی مردم باید مثل موشکِ نقطه زن باشد

عضو شورای عالی امنیت ملی، با یادآوری اینکه حضور مردم در تشییع حاج قاسم، خرج موشک انتقام بود، گفت: حضور هر یک نفر آن ها در راهپیمایی 22 بهمن هم یک موشک در قلب مستکبران بود. هر رأی مردم در انتخابات هم مثل یک موشک بر پایگاه دشمن است، اما مسئله این است که چه زمانی این رأی ها نقطه زن می شوند؟

جلیلی توضیح داد: رأیِ نقطه زن، نماینده ای را به مجلس می فرستد که می تواند تحریم دشمن را بی اثر کند؛ همان طور که موشک نقطه زن، جایی را هدف می گیرد که تهدید نظامی او را از بین می برد.

وی اضافه کرد: رقم زدن چنین صحنه ای در انتخابات در گرو کار جبهه ای ا ست و کار جبهه ای ملازم با تقسیم کار است. باید همه باهم به صحنه بیاییم و هر کسی در حد وسع و توانش در جهت رسیدن به شناخت مشترک از مسائل و راهکار ها و مطالبه آن از نماینده ها بکوشد.

حضور پرشور، نباید منحصر به قبل از انتخابات باشد

جلیلی با بیان اینکه این حضور نباید مقطعی باشد و فردای انتخابات فروبنشیند، توضیح داد: باید بین دو انتخابات هم، همه باهم همواره در صحنه باشند و جامعه را در جهت رسیدن به درک مشترک از مسائل و راهکار ها، سوق دهند.

عضو شورای عالی امنیت ملّی، عدم استفاده از فرصت ها رو مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: رهبر معظّم انقلاب در بیانیه گام دوم پس از برشمردن نقاط قوّتِ ما در گام اول، با صراحت و صداقت از بزرگترین نقطه ضعف گام اول یاد کردند و گفتند ما رتبۀ اول عدم استفاده از فرصت ها را کسب کردیم.

جلیلی با تاکید بر اینکه در گام دوم باید نقیصه عدم استفاده از فرصت ها را برطرف کرد، اضافه کرد: برای مثال، سالیانه نماینده ها برای 400 هزار میلیارد تومان و در چهار سال برای 1600 هزار میلیارد تومان بودجه کشور تصمیم می گیرند. باید مطالبه کرد هر نماینده برای این حجم از منابع ملت چه برنامه ای دارد و چگونه می خواهد درباره آن تصمیم بگیرد.70 درصد بودجه مربوط به شرکت های دولتی است که اصلا در مجلس بحث نمی گردد!

وی ادامه داد: این بودجه تنها 30 درصد بودجه دولت است و 70 درصد آن مربوط به شرکت های دولتی است که اصلا در مجلس بحث نمی گردد. شرکت هایی که به گفته دیوان محاسبات 197 تای آن ها 53 هزار میلیارد تومان فقط زیان ده هستند، آقای نماینده برای آن ها چه برنامه ای دارید؟ برای اصلاح این وضع و برای نظارت بر آن ها چه کار می خواهید بکنید؟ چرا مجلس به 70 درصد از بودجه که در اختیار شرکت های دولتی ا ست وارد نمی گردد؟ نمایندگانی که به مجلس می فرستیم باید اصلاح و نظارت بر آن ها را پیگیری نمایند.

عدالت، موضوعی در کنار سایر موضوعات نیست

جلیلی، موضوع عدالت را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه عدالت، موضوعی در کنار موضوعات دیگر نیست بلکه عدالت حاکم بر همه مسائل است، توضیح داد: نامزدها باید پاسخ دهند چه برنامه روشنی برای این مسائل مهم و این حجم از منابعی که یک ریال دو ریال هم نیستند دارند و در هر کدام از این مسائل مهم چگونه می خواهند عدالت را حاکم نمایند؟

وی ادامه داد: یارانه های پنهان که با حداقل برآورد در حدود 900 هزار میلیارد تومان است، بحث یک ریال دو ریال نیست، فهرست های انتخاباتی برای آن چه برنامه ای دارند؟

گام نخست در وحدت، رسیدن به مسائل مشترک است

جلیلی، گام نخست در وحدت را رسیدن به مسائل مشترک دانست و گفت: قانع کردن و اجماع بر راهکار ها گام دوم در این جهت است و فهرست مشترک گامی بعد از این دو است.گام نخست در وحدت رسیدن به مسائل مشترک است.

وی ادامه داد: باید بر روی روشن کردن مسائل و تبیین راهکار ها برای رسیدن به یک فهم مشترک در مسئله و طرح مشترک در راهکار توان صرف کرد. در صورتی که الان می بینیم که یک نفر توییت می زند و دیگری جواب می دهد؛ بحث هایی که فاقد ارزش است.

دردهای زرد یا درد مردم؟

جلیلی توضیح داد: چرا توان کشور و نیروها و مردم سر این دردهای زرد گرفته می گردد و از دردهای مردم بازمی ماند؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حل مسائل فقط با فهم مشترک در مسئله یا طرح مشترک در راهکار و رسیدن به فهرست مشترک تمام نمی گردد، گفت: نباید بعد از انتخابات با هر نتیجه ای حتی رای آوریِ نامزدهای مدنظر، گمان کرد تمام شد و رفت تا انتخابات بعدی، بلکه باید به رأی آورده ها یاری کرد.

جلیلی ادامه داد: نمایندگان در دوره نمایندگی بیشتر به حضور و پشتیبانی مردم احتیاج دارند تا دوران نامزدی برای جلب رأی. گاهی فهم مشترک از مسائل و طرح مشترک برای پاسخ وجود دارد، اما تعارض منافع باعث می گردد بعضی که منافع خود را در خطر می بینند حتی با آگاهی از مسائل و راهکار ها در برابر آن ها مقاومت نمایند. از همین روست که می گوییم حضور مردمی بعد از انتخابات برای نظارت و مطالبه، مهم است.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15874

به "جلیلی: رأی مردم باید مثل موشک نقطه زن باشد، نامزدی که فقط توییت می خواند، حوصله خوانش لایحه بودجه را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلیلی: رأی مردم باید مثل موشک نقطه زن باشد، نامزدی که فقط توییت می خواند، حوصله خوانش لایحه بودجه را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید