نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ

به گزارش شیوا مارکت، نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان 2نامزد دموکرات و جمهوریخواه در دانشگاه کیس وسترن رزرو، در شهر کلیولند ایالت اوهایو آغاز شد.

نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا و نامزد جمهوریخواهان و جو بایدن نامزد دموکرات ها، شامگاه سه شنبه به وقت محلی این مناظره را آغاز کردند و 90 دقیقه فرصت داشتند تا دیدگاه های خود را در مورد 6 موضوع سوابق ترامپ و بایدن، دیوان عالی آمریکا، کووید- 19، اقتصاد، مسایل نژادی و خشونت در شهرها و یکپارچگی انتخابات تشریح کنند.

مجری این برنامه کریس والاس از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز نزدیک به دونالد ترامپ است و هیچ آگهی بازرگانی بین این مناظره پخش نخواهد شد.

قرار است علاوه بر این مناظره، 2 مناظره دیگر بین ترامپ و بایدن و یک مناظره هم بین کامالا هریس و مایک پنس معاونان این دو نامزد انتخاباتی برگزار شود.

نخستین سوال درباره دیوان عالی و گزینه جایگزین کرسی خالی این دیوان پرسیده شد که ترامپ گفت: ما انتخابات را بردیم و حق داریم که این انتخاب را انجام دهیم، اگر دموکرات ها بر سر کار بودند این کار را به سرعت انجام می دادند.

جو بایدن نامزد دموکرات ها هم دراین باره اظهارکرد: مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند عضو دیوان عالی چه کسی باشد. الان ما وسط انتخابات هستیم و آغاز شده است. ده ها هزار نفر رای خود را داده اند و باید صبر کنیم تا مردم آمریکا تعیین کنند که چه کسی را برای ریاست جمهوری بر می گزینند.

وی اضافه نمود: من مسئله ای با این قاضی برگزیده شده ندارم اما اگر اختلاف بر سر بیمه همگانی به دیوان عالی برود، بیش از 100 میلیون نفر متضرر می شوند.

ترامپ در ادامه مناظره بایدن را به افکار سوسیالیستی متهم کرد و گفت من هنوز رئیس جمهوری هستم و سنا را در اختیار داریم.

بایدن پاسخ داد: 200 هزار نفر به علت ابتلا به کووید-19 جان خود را از دست دادند.

ترامپ گفت: اگر شما بودید 2 میلیون نفر در اثر کووید-19 جان می باختند.

سوال دوم درباره بیمه خدمات درمانی موسوم به اوباما کر بود، از ترامپ پرسیده شد، در این چهار سال می خواستید که طرح جایگزین را ارائه دهید، اما تا به امروز اقدام نکرده اید. در هفته پیش فرمان اجرایی نمادین را درست پنج روز پیش از این مناظره امضا کردید.

ترامپ به مجری برنامه گفت: من فکر می کنم که با شما مناظره می کنم نه بایدن.

بایدن اظهار کرد: همه می دانند که شما دروغگو هستید و ترامپ هم در پاسخ گفت شما دروغ می گویید.

ترامپ، بایدن را متهم کرد که کننده سندرز بوده و با طرح های سوسیالیستی او موافقت کرده است.

برنی سندرز یکی از نامزدهای دور مقدماتی تعیین نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود که ترامپ او را متهم به داشتن افکار سوسیالیستی می کرد.

بایدن تاکید کرد: ترامپ اصلا برنامه ای برای مساله بیمه سلامت ندارد و حتی نمی داند درباره چه چیزی صحبت می کند.

بایدن درباره این سوال که چرا مردم آمریکا باید به اظهارات شما درباره مقابله کووید-19 اعتماد کنند، گفت: رئیس جمهوری هیچ برنامه ای ندارد و گفت که همین است که هست. این را گفت چون خودش همین است که هست.

وی اضافه نمود: او می دانست که چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد، گفت نمی خواهد مردم بترسند، این در حالی است که او می ترسید.

معاون اول رئیس جمهوری سابق آمریکا ادامه داد: من در ماه مارس و پس از آن هم گفتم که ما باید کمک های اقتصادی را به مردم ارائه دهیم. شما باید از سنگر و زمین گلف تان بیرون بیایید.

ترامپ گفت: اگر شما می بودید میلیون ها نفر از بین می رفتند، این تقصیر چین بود. من مرزها را بستم و گفتند که این تبعیض نژادی است. شما محال بود که مرزهای آمریکا را ببندید.

وی اضافه نمود: فرمانداران زیادی گفتند که دولت کار فوق العاده ای کرده است، ما ماسک و دستگاه حفاظتی را فراهم کردیم و تا چند هفته دیگر به واکسن دست می یابیم. اینها به خاطر رسانه های جعلی است، هر کاری کنیم بازتاب منفی می دهند و شما را مثبت جلوه می دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: شما محال بود کار ما را انجام دهید چرا که اصلا در ماهیت شما چنین چیزی وجود ندارد. در مساله آنفلوانزای مرغی چه کار کردید.

بایدن گفت: در آن زمان 14 هزار نفر جان باختند و اقتصاد اینگونه نشد.

سوال بعدی درباره واکسن کرونا بود، که ترامپ گفت: ما آماده توزیع آن هستیم و ارتش آماده این کار است.

بایدن گفت: این همان آدمی است که گفت تا عید پاک این ویروس از بین می رود، حتی گفته بود که وایتکس تزریق کنید. ما برای یک لحظه حرف او را باور نمی کنیم، آیا شما با همه دروغ هایی که گفته است، (او را) باور می کنید؟

وی اضافه نمود: اگر او با هوش تر شود، ممکن است بتواند کاری انجام دهد

رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد و گفت :درباره هوش با من صحبت نکنید، 47 سال زمام امور را داشتید و هیچ کاری نکردید.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره مخالفت با بازگشایی کارها اظهار کرد: این برای آن است که او برنامه ندارد، باید کمک اقتصادی پرداخت می شد.

ترامپ گفت: این را به نانسی پلوسی بگو.

بایدن اضافه نمود: نانسی پلوسی و چاک شومر اصلا با او ملاقات نمی کنند، آنها برای این مساله برنامه دارند. او فقط در زمین بازی گلف است.

ترامپ از بایدن به خاطر استفاده از ماسک حتی اگر صد متر با دیگران فاصله داشته باشد، انتقاد کرد و گفت: او بزرگترین ماسک را بر صورت خود می زند. من ماسک در جیب دارم و هرگاه نیاز باشد از آن استفاده خواهم کرد.

بایدن در باره فاصله اجتماعی گفت: ترامپ بسیار غیرمسئولانه عمل کرده و در گردهمایی های انتخاباتی او فاصله اجتماعی رعایت نمی شود.

ترامپ گفت: اگر شما می توانستید چنین جمعیتی را جمع کنید، این کار را می کردید.

سوال بعدی درباره اقتصاد آمریکا بود که ترامپ گفت ما بهترین اقتصاد آمریکا را داشتیم تا اینکه ویروس یا طاعون چینی وارد شد. 10.4 میلیون نفر را به کار بازگرداندیم اما بایدن می خواهد کشور را تعطیل کند. به ایالت های تحت مدیریت دموکرات ها نگاه کنید. یکی از آنها گفت که بعد از نوامبر بازگشایی انجام می دهند، چرا؟ می خواهند انتخابات تمام شود.

وی اضافه نمود: به مصرف مواد مخدر، الکل و طلاق در ایالت های بسته شده نگاه کنید. اگر این شخص مسئول بود کل کشور را تعطیل می کرد.

بایدن درپاسخ گفت: میلیون ها و میلیاردرها در این شرایط وضع خیلی خوبی داشتند. چون اقتصادیات آنها را کم کرد. اما افراد عادی چگونه هستند؟ او 750 دلار اقتصادیات پرداخت کرده است.

وی اضافه نمود: او به گونه ای کار می کند که وقتی پست خود را ترک می کند، کمترین اشتغال را داشته باشیم. ایده ای که او پافشاری می کند که کشور را باز کند، آن هم در بحبوحه کرونا برای چیست؟ او هیچ کمکی به کسب و کار کوچک نکرد. از هر 6 کسب و کار کوچک، یکی تعطیل شده است.

مجری برنامه از ترامپ پرسید: گزارش تازه ای است که در سال 2016 و 2017 تنها 750 دلار برای اقتصادیات درآمد فدرال پرداخت کرده اید، آیا درست است؟

ترامپ گفت: من میلیونها دلار پرداخت کردم. به هیات انتخاباتی بروید و پفراینده ای شامل 118 صفحه وجود دارد.

مجری گفت: سوال من تعیین است، اقتصادیات بر درآمد فدرال شما چقدر بوده است؟

ترامپ اظهار کرد: میلیون ها دلار. شما پفراینده آن را خواهید دید. من پیش از این یک بازرگان خصوصی بودم.

بایدن در این رابطه گفت: قوانین اقتصادیاتی که او تصویب کرد باعث شد اقتصادیاتی که می دهد کمتر از اقتصادیات یک معلم باشد. برای همین می خواهم قوانین اقتصادیاتی ترامپ را حذف کنم.

وی اضافه نمود: تو بدترین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بوده ای.

ترامپ پاسخ داد: من بهترین کار را انجام دادم، ارتش ورشکسته ای را که تحویل دادید بازسازی کردم.

بایدن گفت:بسکمک از بخشودگی های اقتصادیاتی او را حذف می کنم، 90 درصد شرکت ها اقتصادیات نمی دهند برای اینکه شمااین قانون را تصویب کردید و اقتصاد را به این وضع درآوردید.

ترامپ اضافه نمود: اگر برنامه شما را دنبال کنیم، نیمی از شرکت ها از آمریکا خارج خواهند شد.

بایدن گفت: ما توانستیم شرایط اقتصادی را از بدترین شرایط بازگردانیم. من بودم که جنرال موتورز را به اوهایو بازگرداندم اما او خراب کرد.

ترامپ گفت: رونق نبود، ضعیف ترین اقتصاد آمریکا بود.

بایدن اظهار کرد: ترامپ کار بسیار کمی کرده است. او از هنر معامله صحبت می کند اما اکنون کسری موازنه تجاری ما بدتر از همیشه است.

ترامپ موضوع را به فرزند بایدن کشاند که بایدن گفت هیچ کدام از اینها واقعیت ندارد. اعتبار این حرف ها کاملا رد شده است.

رئیس جمهوری گفت: آیا او 3.5 میلیون دلار از شهردار مسکو دریافت نکرده است؟

بایدن اضافه نمود: این حقیقت ندارد. ادعا و اعتبار او در رسانه ها و بانک جهانی رد شده است. اگر بخواهیم درباره خانواده صحبت کنیم، تا صبح می توانیم درباره خانواده او صحبت کنیم. ای مردم آمریکا اینجا باید درباره شما صحبت کنیم اما او (ترامپ) نمی گذارد.

موضوع بعدی مسایل نژادی بود. سوالی که پرسیده شد در باره ادعاهای دو طرف در باره تبعیض نژادی و چرایی اعتماد مردم به ادعاهای نامزدها برای مبارزه با تبعیض نژادی بود؟

بایدن گفت: موضوع برابری و عدالت است. موضوع رفتار درست و قانون اساسی است. ما همیشه تلاش کردیم اما دست نیافتیم اما هرگز همچون او، راه مان را دور نکردیم. آنچه که در شارلوتزویل رخ داد، او حمایت کرد.

وی اضافه نمود: وقتی جورج فلوید کشته شد، اعتراض مسالمت آمیز در حال برگزاری بود اما او از ارتش استفاده کرد تا از پناهگاه خود بیرون آید و به کلیسا برود. این کسی است که از اختلاف نژادی استفاده کرده است. هزاران آمریکایی آفریقایی تبار به خاطر رفتار او در اثر کووید-19 کشته شدند. آیا او منجی آنها خواهد بود؟ او هیچ کاری نکرده است.

ترامپ در این باره اظهار کرد:لایحه مربوط به جرم ها را شما انجام دادید و گفتید که آمریکایی های آفریقایی تبار را به زندان بیاندازند. شما با جامعه سیاهپوستان آمریکا بسیار بدرفتاری کردید. من در مقایسه با دموکرات ها عملکرد بسیار بهتری با سیاهپوستان داشته ام.

وی اضافه نمود: شما حتی نمی توانید قانون را اجرا کنید، چون تمام هواداران جناح چپ خود را از دست خواهید داد. به پورتلند نگاه کنید، ما به سرعت می توانستیم آنجا را آرام کنیم. برای اینکه ما به نظم و قانون اعتقاد داریم. آنها کنترل شما را به دست گرفته اند.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید که یک ساختار نژادپرستانه وجود دارد، گفت: بله یک بی عدالتی نظام مند در اجرای قانون در نیروی پلیس وجود دارد. اگر افراد بدی در نیروی پلیس باشند، باید آنها را مجازات کرد.اگر رئیس جمهور شوم نیروهای پلیس و هواداران جامعه مدنی تشکیل می دهم. پلیس از اتفاقاتی که برای فلوید و تیلور افتاد خوشحال نیست .باید سیستمی داشته باشیم که افراد مجرم را پاسخگو نگهداریم.

ترامپ، بایدن را مخالف نظم و قانون دانست اما بایدن گفت من موافق قانون هستم. در دولت ما جرایم خشونت آمیز 17درصد کاهش داشت.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: اینها واقعیت ندارد، در ایالت های دموکرات ها این خشونت ها افزایش داشته است.

مجری پرسید: میزان قتل در تابستان گذشته در آمریکا افزایش یافته است، در حالی که بسکمک از شهرهای تحت اداره جمهوریخواه هستند.

ترامپ بدون پاسخ به این سوال باز هم اتهامات خود را متوجه ایالت های دموکرات ساخت و گفت: او تحت کنترل جناح چپ است.

سوال: آیا موافق جنبش هواداران سیاهپوستان هستید؟

بایدن گفت: پلیس باید از جوامع حفاظت کند. ترامپ بودجه پلیس های محلی را کاهش داد.

ترامپ در واکنش به اظهارات بایدن گفت تنها یک گروه از مجریان قانون که از شما حمایت می کنند را نام ببرید. بایدن گفت ما وقت نداریم در باره این چیزها صحبت کنیم.

مجری از بایدن پرسید: آیا شما با مقامات دموکرات اورگان تماس گرفتید تا جلوی خشونت را بگیرید؟

بایدن گفت: من الان مسئولیت رسمی ندارم اما در بیانیه های خود گفتم که باید با خشونت مبارزه کرد. اگر ترامپ خود را کنار می کشید، آنها می توانستند کار خود را انجام دهند.

وی اضافه نمود: سخنگوی پیشین کاخ سفید کلی کانوی گفت خشونت ها به نفع ترامپ است. او نمی خواهد اوضاع را آرام کند. کاری که می کند آتش را شعله ورتر می سازد.

در ادامه مجری از ترامپ پرسید: همیشه طرف مقابل را به خاطر اینکه از جناح چپ انتقاد نکرده، متهم می کنید آیا خودتان حاضرید از سفید پوستان برتری طلب انتقاد کنید؟

رئیس جمهوری آمریکا بدون اینکه به این سوال پاسخ روشنی دهد، گفت: یک نفر باید یک کاری در باره طیف چپ انجام دهد.

بایدن واکنش نشان داد و درباره آنچه که ترامپ از آنتیفا یاد کرد، گفت: آنتیفا یک ایده است نه گروه. این آن چیزی است که رئیس اف بی آی ترامپ مطرح کرده است.

ترامپ گفت: آنتیفا یک گروه خطرناک است.

بایدن بار دیگر به ثروتمندتر شدن میلیاردرها در طول کووید-19 اشاره کرد و گفت: در دوران ما خشونت 15 درصد کمتر بود.

وی با اشاره به اظهارات ترامپ علیه کهنه سربازان آمریکا، درباره فرزند خود اظهار کرد: پسر من در عراق بود، ستاره داشت، او یک قهرمان بود نه بازنده. من درباره پسرم بو بایدن صحبت می کنم.

ترامپ گفت: من فقط هانتر را می شناسم. که به خاطر استفاده از کوکائین از ارتش خارج شد، هیچ شغلی نداشت تا اینکه معاون رئیس جمهوری شدید.

بایدن پاسخ داد: حقیقت ندارد. پسرم مشکل مواد مخدر داشت اما خود را درست کرد. هیچ یک از ادعاهای وی صحت ندارد. گزارش دریافت پول از مسکو کاملا رد شده است.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تغییرات اقلیمی گفت: ما می خواهیم هوا و آب تمیز داشته باشیم. اگر به پیمان اقلیمی پاریس نگاه کنید از دیدگاه ما فاجعه بود. درباره حریق باید مدیریت جنگلبانی درست داشته باشید. درختان مرده(خشک شده) وجود دارند و دولت های قبل باید آنها را جمع می کردند. اینها موجب آتش سوزی می شوند.

وی اضافه نمود: همه ساله می گویند که کالیفرنیا می سوزد، اگر مدیریت جنگلی داشتیم این طور نمی شد. من با رهبر یک کشور بودم که جنگلهای زیادی دارند، او می گفت درختهایی داریم که ساده تر از درختان کالیفرنیا آتش می گیرد.

مجری از ترامپ پرسید: اگر قایل به این مساله هستید چرا مقررات اوباما را کنار گذاشتید؟

ترامپ: برای اینکه قیمت انرژی را افزایش می داد، قیمت ماشین ها افزایش می یافت.

مجری برنامه از بایدن پرسید: شما 2 تریلیون دلار برای مشاغل سبز پیشنهاد کردید و گفتید که باید وضع به گونه ای باشد که در 2050 گاز کربنی وجود نداشته باشد.

بایدن در پاسخ گفت: او کاملا در اشتباه است. در دولت ما هزینه انرژی کاهش یافت. هیچ کسی نمی خواهد نیروگاه گازی یا زغال سنگی بسازد. دوم اینکه ماشین های دولتی را به الکتریکی تبدیل کنیم.می توانیم از لحاظ تولید انرژی صفر شویم، نه اینکه مشاغل را از بین ببریم، زیر ساخت های سبز ایجاد کنیم. من به پیمان پاریس باز خواهم گشت.

وی اضافه نمود: ما درباره کسی صحبت می کنیم که هیچ ارتباطی با سیاست خارجی ندارد.

بایدن به طوفان های سهمگینی که در آمریکا می آید و اظهاراتی که نقل می شود ترامپ پیشنهاد استفاده از بمب اتمی کوچک در این طوفان داده است، اشاره کرد که ترامپ گفت من هرگز این را نگفته ام.

معاون اوباما با تاکید بر اینکه توافق سبز طرح او نیست و با طرح او متفاوت است.

موضوع بعدی درباره اعتبار انتخابات بود، که چگونه مردم آمریکا اعتماد کنند که رئیس جمهوری بعدی مآغاز است؟

بایدن گفت: مردم باید به سایت مربوطه بفرایند و رای بدهند. رئیس اف بی آی و اطلاعات داخلی گفتند که هیچ نشانه ای از ناامنی وجود ندارد.باید کسانی که می خواهند رای بدهند، بتوانند این کار را انجام دهند. باید موانع را از سر راه مردم برداریم.

وی خطاب به مردم اظهار کرد: بروید و رای بدهید. او نمی تواند جلوی شما را بگیرد. نتیجه انتخابات هرچه باشد را می پذیرم.

معاون باراک اوباما گفت: اگر ما رای ببریم، او باید برود. می تواند چهار سال دروغ او را تغییر دهیم.

ترامپ در پاسخ گفت: انتقالی در کار نبوده است، وقتی از هیلاری کلینتون حقه باز بردم، آنها از کارزار من جاسوسی کردند.

وی بار دیگر تقلب انتخاباتی در صورت رای گیری پستی را تکرار کرد و اظهار کرد: به سوم نوامبر نگاه کنید، فکر می کنم پیروز خواهیم شد اما ممکن است تا ماه ها از نتیجه مطلع نشویم. گاهی 20 تا 30 درصد آرا سرگردان خواهند شد. این ها همه کار دموکراتها است که می خواهند تقلب کنند.

رئیس جمهوری فعلی آمریکا درباره رای گیری پستی و اینکه آیا روی دیوان عالی حساب می کنید، گفت: امیدوارم نیازی به آنها نباشد اما روی آنها حساب می کنم. برگه های رای فروخته می شود یا در رودخانه دیده می شود، اینها خوب نیست.

اما بایدن گفت: سال ها است که رای گیری پستی وجود دارد. او فقط از شمارش آرا می ترسد.

سوال آخر: در هشت ایالت، کارکنان انتخاباتی اجازه ندارند که کار شمارش آرا را آغاز کنند تا روز انتخابات. ممکن است طول بکشد. آیا شما به هواداران خود توصیه خواهید کرد که آرامش خود را حفظ کنند و دست به خشونت نزنند؟

ترامپ گفت: من به آنها می گویم که به مراکز رای گیری بروید و مراقب رای خود باشید. من به هواداران خود توصیه می کنم. اگر ببینم که ده ها هزار رای دستکاری شده وجود دارد، آنگاه یک انتخابات متقلبانه بوده است و نمی توانم تحمل کنم.

در مقابل، بایدن اظهار کرد: بله، ما آرا را می شماریم، برخی از این آرا حتی تا روز انتخابات نمی توانند باز شوند. نظامیان ما از خاتمه جنگ داخلی تا الان با پست رای می داده اند، فرایند همان فرایند است. هیچ کسی نگفته است که رای گیری پستی متقلبانه است.

وی اضافه نمود: او حتی نمی داند که درباره چه صحبت می کند، من نتیجه را می پذیرم و او هم خواهد پذیرفت. تمام است. اگر من انتخاب شوم، رئیس جمهوری جمهوریخواهان هم خواهم بود.

مناظره بعدی یک هفته دیگر بین کامالا هریس و مایک پنس معاون اول های دو نامزد برگزار خواهد شد. ، ایرنا

خیمه نیوز: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23720

به "نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید