جنگل های هیرکانی را چگونه محافظت کنیم؟

به گزارش شیوا مارکت، استاندار گیلان، یکی از مهم ترین اهداف اجرای طرح زراعت چوب را جبران کاهش بهره برداری از جنگل های هیرکانی دانست و اضافه نمود: حفاظت از جنگل های هیرکانی به عنوان یک اثر طبیعی ثبت شده بین المللی لازم است.

جنگل های هیرکانی را چگونه محافظت کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، ارسلان زارع در اولین نشست ستاد زراعت چوب استان گیلان، با اشاره به ظرفیت های بالای این استان در زراعت چوب، اظهار کرد: ظرفیت های گیلان باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گیلان زراعت چوب را یک فرصت مالی اشتغالزا و درآمدزا دانست و توضیح داد: امروز مسئله بیکاری یکی از چالش های استان و کشور است و باید به دنبال کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال باشیم.

زارع یکی از ویژگی های اجرای طرح زراعت چوب را حفاظت از محیط زیست دانست و بیان کرد: کاهش بهره برداری از جنگل های طبیعی از یک طرف و احتیاج صنایع سلولزی به چوب از طرف دیگر، جنگل ها را با تهدید برداشت غیر مجاز و قاچاق روبرو می نماید.

وی با بیان اینکه زراعت چوب باید با نگاه رونق معیشت و درآمد، تامین مالی و ایجاد اشتغال اجرا گردد، اعلام نمود: به وسیله زراعت چوب می توانیم فراوری ناخالص ملی را افزایش دهیم و از خروج ارز برای واردات چوب مورد احتیاج صنایع و کارخانجات جلوگیری کنیم.

این مقام مسئول خواهان تصویب شیوه نامه اجرایی طرح مذکور و اصلاح مقررات و دستورالعمل ها شد و تاکید نمود: بر اساس تکلیف قانونی تا انتها برنامه ششم باید 6600 هکتار صنوبرکاری در گیلان داشته باشیم لذا فرمانداران با شناسایی اراضی ملی و مشتثنیات مغفول مانده که مستعد زراعت چوب است موجب تسریع در اجرای این طرح شوند.

زارع با بیان اینکه زراعت چوب باید برای کشاورزان توجیه مالی داشته باشد، گفت: توجیه دار بودن زراعت چوب متاثر از اقتصاد ملی است، اما یاری رسانی به فراوری نهال با مشارکت بخش خصوصی در استان می تواند زراعت چوب را توجیه دارتر کند.

وی با اشاره به احتیاج پنج میلیون تنی صنایع سلولزی استان به مواد اولیه چوب، افزود: زراعت چوب در گیلان مواد اولیه این صنایع را تامین می نماید لذا باید زمینه تامین مواد اولیه کارخانجات ایجاد گردد تا دغدغه واردات و قاچاق چوب را نداشته باشیم.

استاندار گیلان کشت تلفیقی، متراکم و گون های سریع الرشد را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: کشاورزان با یاری اداره کل منابع طبیعی و مرکز تحقیقات کشاورزی استان آموزش های لازم را جهت توجیه مالی زراعت چوب کسب نمایند.

وی با بیان اینکه زراعت چوب نباید دولتی گردد، بیان کرد: مجموعه دولت به واسطه اراضی ملی باید نقش نظارتی خود را ایفا نماید و اراضی فاقد پوشش را برای زراعت چوب در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10321

به "جنگل های هیرکانی را چگونه محافظت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های هیرکانی را چگونه محافظت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید