جنگ با خود: کریمی مالک مقابل کریمی سرمربی

به گزارش شیوا مارکت، فرشاد کاس نژاد ، فوتبال هیچ ستاره ای را تحویل نمی گیرد، حتی اگر آن ستاره حتما با خوش قلبی و انسانیت سمت مردم باشد و از دغدغه های اجتماعی و مالی آنها بگوید. فوتبال اما بی رحم است.

جنگ با خود: کریمی مالک مقابل کریمی سرمربی

فرشاد کاس نژاد ، سپیدرود به جایی رسید که شیفتگان علی کریمی تصورش را نمی کردند، به همان روزی که باید روز تصمیم باشد اما روز بی تصمیم ماندن و پیش رفتن در راهی است که پایانش خبری خوش برای سپیدرود نیست. علی کریمی هم به روزی رسید که فکرش را نمی کرد، به روزی که باید درباره خودش تصمیم بگیرد و این کار ساده ای نخواهد بود. اما این روز چه روزی است و این گره ها چرا ایجاد شده اند؟

علی کریمی بعد از شکست مقابل پدیده گفت: خودم درباره استعفای خودم تصمیم می گیرم! اما آیا این تصمیم به همین سادگی است که امروز کریمی در مشهد به خبرنگاران گفته؟

ماجرا از روزی آغاز شد که علی کریمی مالکیت و سرمربیگری سپیدرود را بر عهده گرفت، همزمانی دو موقعیت که جز پارادوکس چیزی نمی سازد. برگردیم به چند ماه پیش. اوایل آبان بود که علیرضا امامی فر -مربی اصلی و موثر در تیم سپیدرود- بعد از بازی با تراکتورسازی از فلسفه مربیگری علی کریمی حرف زده بود. فارغ از اینکه برای علی کریمی در مربیگری خیلی زود است که درباره فلسفه اش حرف بزنیم و یا شاید تا همواره هم علی کریمی و امثالش به صندلیی در مربیگری نرسند که فلسفه مربیگری واژه ای مناسب برای توصیف کار و نظر آنها باشد، اما همان روز نوشتیم که در سپیدرود مسائل مهم تری وجود دارد که می تواند برای این تیم دردسرهای بزرگ بسازد. یکی از مهم ترین چالش های سپیدرود مسئله نظارت و کنترل کیفیت مربیگری در سپیدرود است. این باشگاه ساختار مدیریت واقعی ندارد و علی کریمی تصمیم گیرنده اصلی باشگاه است. در چنین شرایطی چگونه مسائل تیم و نتایج تیم مورد نقد و آنالیز قرار می گیرد و چه کسانی در سپیدرود تصمیم گیرنده هستند؟ اگر نتایج سپیدرود همینطور ادامه یافت و این تیم در پروژه نجات از قعر جدول نتوانست پیروز باشد، چه کسی برای اتخاذ تصمیمات جدید مسئولیت دارد؟ آیا علی کریمی خودش درباره خودش تصمیم خواهد گرفت؟ این چالش اصلی سپیدرود در آینده نزدیک خواهد بود. مورد علی کریمی و سپیدرود یک موقعیت نادر در لیگ برتر است که سرمربی تصمیم گیرنده اصلی در باشگاه باشد و باشگاه ساختار واقعی و شفافی از مدیریت را معرفی نکند. این موقعیت می تواند خطری برای سپیدرود باشد. شاید بگوییم مدیران پیشین در سپیدرود چه تاجی بر سر این تیم زده اند و ظاهرا حرف بیراهی هم نزده ایم، اما اینکه از اساس سرمربی، باشگاه را مدیریت کند، خود می تواند بحران هایی بسازد و تصمیم گیری های لازم را تحت تاثیر قرار دهد.

حرف آن روزها، امروز جدی تر و خطرناک تر است. چند ماه گذشته و سپیدرود همچنان در قعر جدول است و اگر از استقلال خوزستان امتیاز کسر نشده بود، سپیدرود اوضاع نگران نماینده تری داشت. در سپیدرود اما هیچ کس نمی تواند درباره علی کریمی و همکارانش تصمیم بگیرد. مالک و سرمربی یک نفرند و این مورد عجیب و نادری در فوتبال است. سپیدرود می تواند هر هفته به سقوط نزدیک تر گردد اما علی کریمی در نقش مالک آیا اعتمادش را درباره علی کریمی در نقش سرمربی از دست می دهد؟ علی کریمی مالک درباره علی کریمی سرمربی آیا می تواند به یک تصمیم نجات بخش برای سپیدرود برسد؟ این بزرگ ترین چالش در تیمی است که مالک و سرمربی مشترک دارد. علی کریمی به عنوان بازیکن حرفه ای ترین تیم ها را تجربه نموده، غوتبال را در عالی ترین سطح شاید درک نموده و مناسباتش را نیز باید بشناسد. او باید خوب بفهمد که مالک و سرمربی یک تیم وقتی یک نفر است، بحران های مهمی در تصمیم گیری شکل می گیرد، همان چه در سپیدرود می بینیم و به گره ای بازنشدنی تبدیل شده است.

علی کریمی در اولین تجربه های مربیگری اش داستان های عجیب و غریبی برای خود ساخته. عجیب است که حتی ساده ترین و بدیهی ترین نقدها از سوی تشکیلات طرفداری باشگاه تحت مدیریت او با پاسخ های توهین آمیز روبرو می گردد. علی کریمی مناسبات رسانه ای را نیز نمی شناسد و درباره خودش در رسانه رسمی باشگاه بیانیه صادر می نماید که کاش به مانند او به تعداد انگشتان یک دست مرد وجود داشت. اینها نشانه های واضحی از ناآگاهی از مناسبات رابطه با رسانه است و همین بلبشویی را می سازد که حوالی سپیدرود ساخته شده. دو صندلی مالک و سرمربی در سپیدرود در اختیار علی کربمی بوده و این هم از پاردوکس های سپیدرود است و نشان می دهد که علی کریمی از روز اول به چه چالش هایی فکر ننموده. ستاره ها وقتی چند صد هزار لایک در اینستاگرام می گیرند، خیال می نمایند در هر تصمیمی می توانند بهترین باشند و طرفدار و رسانه را نیز در نقش لایکر می خواهند. اما فوتبال هیچ ستاره ای را تحویل نمی گیرد، حتی اگر آن ستاره حتما با خوش قلبی و انسانیت سمت مردم باشد و از دغدغه های اجتماعی و مالی آنها بگوید. فوتبال اما بی رحم است و بسیار ساده و شفاف با آنها نکته ای را در میان می گذارد: اشتباه تاوان سنگینی دارد، چه اشتباه در لحظه ای از بازی و چه اشتباه در چیدمان ساختار یک باشگاه.

درباره ماجراهای علی کریمی در سپیدرود یادداشت دیگری را بخوانید:

آقای کریمی، شما در سپیدرود سلبریتی پرسپولیسی اینستاگرام نیستید

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3545

به "جنگ با خود: کریمی مالک مقابل کریمی سرمربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ با خود: کریمی مالک مقابل کریمی سرمربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید