حقایق جالب درباره مادرید؛ اسپانیا

به گزارش شیوا مارکت، مادرید مرکز و بزرگ ترین شهر اسپانیا و هم چنین مرکز بخش خودمختار مادرید در مرکز استان مادرید است. این شهر پس از لندن و برلین، سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.

حقایق جالب درباره مادرید؛ اسپانیا

مادرید، شهری در وسط فلات اسپانیا، بزرگ ترین شهر این کشور و سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است که به علت مرکزیت جغرافیایی و کارکردهای سیاسی و اقتصادی شهر اصلی در شبه جزیره ایبری به شمار می آید.

نخستین اطلاعات موجود تاریخی در رابطه با مادرید به سده نهم میلادی بازمی گردد. برخلاف دیگر شهرها چون سویا، والنسیا و بارسلون در مادرید آثاری چندانی از دوران رومی ها و ویزیگوت ها یافت نشده است.

این امر احتمالا به این خاطر است که منطقه مادرید امروزی برای این دو قوم جذابیتی نداشت، زیرا نه در ساحل و بنادر بود و نه در راستا شهرهای اصلی قرار داشت.

بخش اعظم شبه جزیره ایبری در سده نهم میلادی در دست مورهای مسلمان بود. محمد اول قرطبه، امیر عرب اندلس در آن موقع کاخی در محل کنونی پالاسیو رئال در مادرید ساخت و در آن محل ارگ کوچکی نیز به نام المدینه بنا کرد.

این کاخ در کنار رود مانزانارس قرار داشت و مورها این رود را مَیرا می نامیدند که به معنای سرچشمه و منبع مادر است؛ بعدها پسوند رومی ایبری ایت به معنای مکان به آن چسبید. مادرید امروزی و نام این شهر از این بنا و این نام سرچشمه می گیرد.

پس از نگاهی کوتاه به تاریخ مادرید، به سراغ حقایق جالب در رابطه با این شهر می رویم:

1. مادرید سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است، لندن با 8.5 میلیون جمعیت و برلین با جمعیتی برابر با 3.6 میلیون نفر دو شهر برتر این فهرست هستند. بر اساس آمار منتشرشده در سال 2015 حدود 3.1 میلیون نفر در مادرید زندگی می نمایند. این جمعیتی چیزی برابر با کل جمعیت ارمنستان است!

2. مادرید یکی از زلزله خیزترین شهرهای پر سکنه در کل جهان است. از نمونه های این خطرات پیش بینی نشدنی زلزله ای بود که در قرن هفدهم میلادی به وقوع پیوست. در این زلزله به شهر مادرید خسارات فراوانی وارد شد و چندین هزار سکنه این شهر را به کام مرگ کشانده یا آواره نمود. یکی از دلایل زلزله خیزی این شهر و حتی شهرستان های هم جوار آن، خاک نرم و ماسه مانند است.

3. مادرید تنها یک شهر نیست، بلکه یک بخش خودمختار است. بخش خودمختار نخستین تقسیم بندی در پادشاهی اسپانیا است که بنا بر قانون اساسی این کشور ایجاد شده است. قانون اساسی اسپانیا، خودگردانی را حق گروه های قومی و بخش های مختلف می داند. اسپانیا 17 بخش و 2 شهر خودمختار دارد.

4. مادرید حدود 700 متر ارتفاع دارد. شهر مادرید 667 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است، در بعضی منطقه ها شاقتصادی این عدد به 700 متر هم می رسد. با توجه به این ارتفاع، آب و هوای این شهر در بیشتر اوقات سال خشک است و خبری از رطوبت زیاد نیست.

5. نماد رسمی شهر مادرید، یک خرس تکیه داده به درخت است. دور تصویر 7 ستاره سفیدرنگ در حاشیه ای قرار دارند. شورای مادرید از سال 1212 این نشان را برای شهر برگزیده است. البته قابل توجه است که درخت این نماد حدود 10 سال پس از طراحی نشان به آن اضافه شده است.

6. مادرید شهر دانشجوها است! مادرید امروز به خانه بسیاری از دانشجویان جهان تبدیل شده است. سیستم آموزشی اسپانیا یکی از قوی ترین و استانداردترین سیستم های آموزشی در اتحادیه اروپا است؛ بسیاری از معتبرترین مراکز آموزشی در مرکز اسپانیا، مادرید واقع شده اند.

7. مادرید حدود سال 560 میلادی تأسیس شده است. زمانی که رومی ها پا در خاک اسپانیا گذاشته اند، حدود 200 سال قبل از میلاد بود، در آن موقع هیچ نشانه از وجود مادرید نبود. حدود 1100 سال بعد فلات مرکزی اسپانیا به شکلی شبیه به شکل امروزی اش عایدی. در سده نهم میلادی، مورهای مسلمان به این منطقه آمدند و امیر قرطبه امیر آندلس قلعه ای در این منطقه ساخت.

8. مادرید، مرکز فرهنگی اتحادیه اروپا است. مادرید برای اولین بار در سال 1992 به عنوان مرکز فرهنگی اتحادیه اروپا شناخته شد. این شهر موزه های زیادی دارد، ازجمله آن ها می توانیم به ال پرادو و موزه موم اشاره کنیم که از محبوب ترین موزه های جهان و مجموعه ای از فرهنگ و هنر سراسر جهان در این موزه جمع آوری شده است. بیش از 3000 تابلو نفیس در این موزه وجود دارد. در این موزه آثار هنرمندانی چون گویا، رامبراند، روبنس، ولاسکز، مورییو، ال گرکو به چشم می خورد. موزه موم هم میزبان مجسمه های مومی از شخصیت های بزرگ جهان است. در قسمت فوقانی موزه، بازدیدنمایندگان با شرایط اروپا در قرون وسطی آشنا می شوند و صحنه های دل خراش شکنجه های قرون وسطی نمایش داده می گردد.

9. ریشه نام مادرید، به تاریخ عرب برمی گردد. این کلمه ریشه ای عربی دارد و با عناوین مایریت یا ماگریت در متون عربی به آن اشاره شده است. معنی که برای این لغت معادل سازی شده است، آب یا آب فراوان است. اختلاف نظرهای زیادی در رابطه با ریشه کلمه مادرید وجود دارد. بعضی از زبان شناسان بر این باور هستند که این کلمه به هیچ وجه ریشه عربی ندارد و درواقع مادرید نام روستایی در کنار رودخانه مانزناس در روستای رومی قدیمی در این شهر است و این کلمه ریشه رومی دارد.

10. پادشاه در کاخ سلطنتی مادرید اقامت ندارد. شاید در نظر بسیاری از ما این مطلب نقش ببندد که بدون شک پادشاه باید در کاخش زندگی کند، ولی پادشاه اسپانیا در کاخ سلطنتی زندگی نمی کند. از سال 1962 خانواده سلطنتی دیگر در این کاخ زندگی نمی نمایند و تنها مراسم های تشریفاتی در این مکان برگزار می گردد.

11. مادرید در قرن شانزدهم، مرکز اسپانیا شد. به علت موقعیت مرکزی مادرید و شرایط جغرافیایی این شهر، قیلیپ دوم در قرن شانزدهم میلادی، مرکز اسپانیا را به مادرید منتقل کرد و تا امروز مادرید به عنوان مرکز این شهر شناخته می گردد.

12. مادرید، یکی از استخرهای بزرگ جهان را دارد، استخر آکوازور استخری است که در فصل تابستان حسابی شلوغ می گردد و بسیاری از اسپانیایی ها در طول تابستان حتما یک بار به این استخر می فرایند.

13. بازار ال راسترو در مادرید، یکی از عجیب ترین و درعین حال هیجان انگیزترین بازارهای جهان است، در این بازار شما هم چیزی که بخواهید را پیدا خواهید کرد و حتی ممکن است از شانس گذرتان به پیرمردی بیفتد که نقاشی های گران قیمتی را می فروشد و خودش از ارزش آن ها باخبر نیست! چیزی شبیه به آدینه بازار خودمان!

منبع: کجارو / fa.wikipedia.org / eyeonspain.com / theculturetrip.com
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29775

به "حقایق جالب درباره مادرید؛ اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب درباره مادرید؛ اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید