حکیم سبزواری از معماران فلسفه اسلامی است

به گزارش شیوا مارکت، سبزوار - خبرنگاران - استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت: حکیم سبزواری یکی از معماران فلسفه اسلامی است که نقش برجسته ای در شکل گیری آن داشته است.

حکیم سبزواری از معماران فلسفه اسلامی است

به گزارش خبرنگاران، دکتر امیر عباس علیزمانی روز چهارشنبه در همایش ملی حکیم حاج ملاهادی سبزواری اضافه نمود: این فیلسوف بزرگ در متن فلسفه اسلامی قرار گرفته است و به همراه ملاصدرا و علامه طباطبایی به سنتی تعلق دارند که حکمت متعالیه است.

وی گفت: حکیم سبزواری در درون یک سنت فلسفی با پیشینه یک هزار ساله قرار گرفته است و یکی از مهمترین شارحان حکمت متعالیه ملاصدرا است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت: حکیم سبزواری افزون بر اینکه فیلسوف و شارح است دیدگاه ها و نظریه های ابتکاری و ابداعی خوبی دارد.

وی ادامه داد: حکیم سبزواری حکمت پیچیده متعالیه را به نظم درآورده که کار دشواری است و توضیح منظومه وی به منزله کتاب درسی در دانشگاهها و حوزه علیمه بحث و تدریس می گردد.

دکتر علیزمانی با اشاره به ذوق شعری این حکیم فرزانه گفت: وی دیوان پرشور و پردردی دارد و از قالب های شعری غزل، ترجیع بند و رباعیات سروده هایی داشته و توضیحی بر مثنوی نیز نوشته است.

وی اضافه نمود: حکیم سبزواری راه رسیدن به معنا را پیوند دل و عقل می دانست که خود به آن رسیده بود.

استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت: حکیم سبزواری انسانی پاک، زلال و معلم فلسفه و فردی فلاحت پیشه و کشاورز بود لذا از نظر مالی وابسته نبوده است.

مراسم بزرگداشت حکیم حاج ملا هادی سبزواری روزهای هشتم و نهم اسفند ماه در دانشگاه حکیم سبزواری این شهر در 230 کیلومتری غرب مشهد برگزار می گردد.

8145/7495 / 6053

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3696

به "حکیم سبزواری از معماران فلسفه اسلامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکیم سبزواری از معماران فلسفه اسلامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید