کار دولت زدودن خستگی از تن هنرمندان است، برنامه ویژه مکزیکی ها

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با سخنان مجتبی آقایی دبیراین جشنواره شامگاه امروز آدینه 9 بهمن ماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا شروع به کار کرد.

کار دولت زدودن خستگی از تن هنرمندان است، برنامه ویژه مکزیکی ها

ظرفیت هنر کشور نباید به سنت ها محدود گردد

آقایی از هشتمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر با عنوان سال نو هنرهای تجسمی کشور یاد کرد و گفت: سال نو هنرهای تجسمی کشور را با طراوت بهتر و متنوع تری سال جاری شاهدیم که این طراوت ناشی از حضور ریش سفیدان و هنرمندان پیشکسوت در کنار هنرمندان جوانان است که در این دوره با رویکردی تازه حضور یافته و ظرفیت هنرهای تجسمی کشور را وسعت داده اند.

وی با اشاره به رویکرد تازه جشنواره هنرهای تجسمی فجر به سمت هنرهای جدید، یادآور شد: این دوره از جشنواره تجسمی فجر با تکیه بر سنت های اصیل هنر کشورمان، فضای جدیدی را در هنر جستجو می نماید که در این فضای جدید با رویکرد توسعه محور حدود 10 هزار اثر از 5 هزار هنرمند در سایت جشنواره به ثبت رسید و آثار منتخب راه یافته به نمایشگاه با توجه به این ظرفیت، بسیار اندک است اما فرایند تکامل آن می تواند فضای هنرهای تجسمی کشور را رونق بخشد و در آینده شاهد حضور گسترده تر هنرمندان ا یرانی و خارجی باشیم.

آقایی با تأکید بر این که ارزش ها و ظرفیت های هنر کشور نباید در قالب های سنتی گذشته محدود گردد، ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی های این دوره از جشنواره که در قالب برگزاری جلسات و نشست های تخصصی مختلف، همایش و برنامه های جنبی ارائه شده است، بتوان از هدایت های هنرمندان استفاده کرد و با کالبدشکافی این جشنواره کمی ها و کاستی های آن را شناسایی نموده و بتوان برای دوره های آینده برنامه ریزی های بهتری را انجام دهیم.

وی در ادامه از سفارت مکزیک برای حضور ویژه در این جشنواره تشکر کرد وادامه داد: از سفارت مکزیک که با آثار هنرمندانش بخش بین المللی این جشنواره را به گونه ای دیگر بازتعریف نموده است، تشکر می کنم و امیدوار هستم که در سال های آینده شاهد حضور هنرمندان کشورهای مختلف در این بخش باشیم.

دبیرکل هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در خاتمه با اشاره به بخش های مختلف این دوره از جشنواره تجسمی فجر ابراز امیدواری کرد که تجربیات این دوره بتواند اندوخته مناسبی برای دوره های بعدی جشنواره باشد.

کار دولت زدودن خستگی از تن هنرمندان تجسمی است

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مراسم پشت تریبون نهاده شد و در سخنانی گفت: این جشنواره به نسبت دیگر جشنواره ها، یک قدم به جلو در حوزه هنرهای تجسمی برداشته است و از حضور خوب هنرمندان می توان چنین استنباط کرد که این جشنواره توانسته است در وحدت بخشی به نظرات مختلف و حرکت به جلو پیروز باشد.

وی با اشاره به حضور هنرمندان پیشکسوت در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر ابراز امیدواری کرد که این فضای گرم بوجود آمده در دوره های آینده نیز تداوم داشته باشد.

مرادخانی در بخش دیگری از سخنانش درباره نقش دولت در حوزه هنرهای تجسمی اظهار داشت: دولت در حوزه هنرهای تجسمی تمام کوشش خود را بر این قرار داده است که حمایت و همکاری هایی را که در این حوزه ضروری است، انجام دهد و از فعالیت هایی که در بخش خصوصی و سایر بخش ها در این زمینه صورت می گیرد، حمایت کند به طوری که پس از این فعالیت های تجسمی از جمله این جشنواره و نظایر این جشنواره در درون دولت انجام نگردد بلکه با حضور هنرمندان و دست اندرکاران بخش خصوصی شاهد برگزاری برنامه های تجسمی باشیم و دولت نقش حمایتی خود را انجام دهد.

مرادخانی با بیان این که در حوزه هنرهای تجسمی تا به امروز گام های خوبی برداشته شده است، اظهار کرد: در بخش اقتصاد هنر شرایط بخش هنرهای تجسمی به نسبت قبل بهتر شده است و فضای پویاتری در این زمینه بوجود آمده است که امیدوار هستیم ما هم با دست بازتر بتوانیم یاری هایی را در این جهت برای کسانی که می خواهند در بخش اقتصاد هنر فعالیت داشته باشند، ارائه کنیم و با ایجاد زیرساخت های لازم مثل دایر شدن گالری ها و فضاهایی برای ارائه آثار هنری و در بخش ترتبیت نیروهای هنری از قبیل آکادمی ها و ... هر امکانی که برای حمایت وجود داشته باشد، از سوی دولت ارائه گردد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تأکید کرد: در بخش اقتصاد هنر آن چه برای دولت مهم است، این است که شرایطی ایجاد گردد تا اگر هنرمندی فعالیتی می نماید، به لحاظ مالی نیز فضایی برای عرضه آثارش داشته باشد و این آثار را در منزل و گالری ها انباشته نکند، بلکه در جامعه مخاطب خود عرضه کند.

وی در خاتمه سخنانش با ذکر خاطره ای اظهار داشت: وقتی هنرمند اثر هنری خود را آن طور که شایسته است و دوست دارد، عرضه می نماید، خستگی از تنش در می رود و کار ما هم در بخش دولتی این است که فضایی را فراهم کنیم تا خستگی از تن هنرمند بدر رود.

معرفی سازمان ها و نهادهای هنری برتر

در ادامه این مراسم سازمان ها، نهادها و رسانه های منتخب که در زمینه هنرهای تجسمی کشور تأثیرگذار بوده اند، معرفی شده و جوایزی به آنها اهدا شد.

رضا ملکی رایزن فرهنگی و هنری ایران در مسکو، عیسی علیزاده رییس سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدعلی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، سیدمحمد مجتبی حسینی رییس کتابخانه و موزه ملک، سیدسعید سرابی رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مسعود زنده روح کرمانی رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، علی اصغر صفری مدیرعامل بانک گردشگری و شهریار توکی سردبیر فصلنامه حرفه؛هنرمند به عنوان منتخبان این دوره معرفی شدند.

پس از آن خامه یار معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که جایزه بخش رایزن فرهنگی و هنری را به نمایندگی از برگزیده آن دریافت کرد، پیغام این سازمان را در جمع هنرمندان خواند و این سازمان را آماده همکاری با هنرمندان برای برقراری پل ارتباطی با جهان اظهار داشت.

اجرای موسیقی تک نوازی سه تار الکتریکی گروه نیوش با حضور سروش قهرمانلو بخش بعدی این مراسم بود که اجرای او با استقبال حاضران در سالن روبرو شد.

نمایش هنر قبل از استعمار مکزیک در موزه هنرهای معاصر تهران

کانچولا گوتییرس سفیر مکزیک در ایران سخنران بعدی مراسم بود که سخنانش را به فارسی برای حاضران و از روی نوشته خواند.

سفیر مکزیک گفت: این اولین بار است که مکزیک به وسیله سفارت خود در تهران در بخش هنرهای تجسمی این جشنواره مهم شرکت می نماید، در گذشته نزدیک، ما حضورمان را در این سالانه افزایش داده ایم. سال گذشته اقدام به نمایش فیلم های مکزیکی کردیم که بسیار مورد توجه مردم نهاده شد و سال جاری سفارت مکزیک میخواهد که به مشارکت خود ادامه دهد.

وی اضافه نمود: طی توافقی که با مسئولان جشنواره داشته ایم، هفته هنر مکزیک را برگزار خواهیم کرد که طی آن مردم ایران می توانند از آثار مکزیکی در سه رشته مجسمه سازی، حکاکی و عکاسی لذت ببرند و بدین ترتیب ما نمایشگاه برگشت پذیری یا دوران نور را عرضه خواهیم کرد.

کانچولا ادامه داد: این مجموع خیال برانگیز از مجسمه ها توسط استاد گابرئیلا رودریگز در بزرگداشت سال 2015 به عنوان سال بین المللی نور گردآوری شده است که این نامگذاری سال گذشته از سوی مجمع عمومی سازمان ملل و به ابتکار مکزیک صورت گرفت و خوشوقتم که اعلام کنم برگزاری نمایشگاه سیار برگشت پذیری یا دوران نور برای اولین بار در ایران انجام می گردد و انعکاسی است از روشنایی علمی و در عین حال انسانی و معنوی.

سفیر مکزیک درباره ارائه آثار هنرمندان مکزیکی در این جشنواره اظهار داشت: در چارچوب هفته هنر مکزیک به ارائه نمایشگاه کنده کاری های هنرمند معروف مکزیکی گوادالوپه پوسادا خواهیم پرداخت که به خاطر برخورد طنزش با مرگ شهرت دارد و مردم می توانند به تماشای عکس های تینا مودوتی نیز بنشینند، در خاتمه نیز هنرهای تجسمی و انقلابی مکزیک را معرفی خواهیم کرد مانند نهضت دیوارنگاری که در اوایل قرن 20 در مکزیک ظهور کرد.

سفیر مکزیک در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه های آینده سفارت مکزیک در ایران اظهار کرد: شرکت مکزیک در جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در واقع شروع سلسله فعالیت هایی است که سفارت مکزیک در تهران قرار است طی سال 1395 انجام دهد که از جمله این فعالیت ها می توان به حضور قوی تر در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره نمود که در آن اثر تاریخ مختصر مکزیک که برای اولین بار به فارسی ترجمه شده است، معرفی می گردد. همچنین با همکاری ارزشمند وزارت ارشاد اسلامی، نمایشگاهی از هنر دوران قبل از استعمار را در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار خواهیم کرد.

وی در خاتمه یادآور شد: مکزیک و ایران در روابط دو جانبه خود به خصوص در غنای فرهنگی کهن سهیم اند، شرایط جدید بین المللی و نیز اراده متقابل دولت هایمان برای گسترش و تحکیم مبادلات دو کشور، پایه ای فوق العاده برای نزدیکی بیشتر مکزیکی ها و ایرانی ها به شمار می رود و خوشحالم که در چارچوب جشنواره هنرهای تجسمی فجر دو فرهنگ باستانی ایران و مکزیک می توانند با هم دیدار نموده، یکدیگر را بیشتر بشناساند و غنای مظاهر هنری یکدیگر را ارج نهند.

ارائه منتخب اثار هشتمین جشنواره تجسمی فجر در ایتالیا

مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آخرین سخنران این مراسم بود.

ملانوروزی گفت: سعی می کنیم که جشنواره هنرهای تجسمی فجر را قدم به قدم نوتر کنیم و به زبان جهانی تری سخن بگوییم چرا که رویدادهای هنری تمام جهان به سمت آرت گرایش دارند و در این جشنواره نیز بخش نقاشی، عکس، گرافیک و ... جدا از هم نیست و هر هنرمند با هر مدیومی که از قابلیت هنری برخوردار باشد، آثارش را ارائه نموده است.

ملانوروزی با بیان این که قرار است منتخبی از آثار این جشنواره در ایتالیا به نمایش درآید، اظهار داشت: ما سعی نموده ایم که بیان هنری تری را به آثار این جشنواره بدهیم چرا که قرار است بخشی از آنها در ایتالیا به نمایش گذاشته گردد اما با این حال برای احترام به میراث ملی خود، بخش خوشنویسی و نگارگری را هم داریم که این بخش در فرهنگسرای بهمن برگزار می گردد و در واقع میراث ملی جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران یادآور شد: در این جشنواره به یاری مشاوران هنری، مرزهای هنری برداشته شده و بدون توجه به مدیوم های هنری همه آثار در کنار هم نهاده شده است چرا که هر روز به تعداد این رسانه های هنری و این مدیوم ها هنری اضافه نموده می گردد ولی در جشنواره فجر ما این بخش از هنرهای مفهومی حضور نداشت و سال جاری این فرصت را در اختیار هنرهای جدید قرار دادیم تا هنرمندان بتوانند به زبان جهانی تری آثارشان را به نمایش بگذارند.

وی در خاتمه تأکید کرد: این جشنواره نیز با همه کوشش هایی که برای برگزاری آن انجام شده است، کاستی هایی خواهد داشت که این کاستی ها را بر ما نبخشایید چرا که نظرات شما می تواند به ارتقای فضای هنرهای تجسمی کشور یاری کند.

کیک هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به دعوت مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دست هنرمندان پیشکسوت از جمله ناصر آراسته، محمود عزیزی، قباد شیوا و ... بریده شد و خاتمه بخش این مراسم نیز افتتاح نمایشگاه هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بود که حاضران از آن بازدید کردند.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16598

به "کار دولت زدودن خستگی از تن هنرمندان است، برنامه ویژه مکزیکی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار دولت زدودن خستگی از تن هنرمندان است، برنامه ویژه مکزیکی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید