خبرنگاران آذربایجان غربی و تنش کم آبی

به گزارش شیوا مارکت، مهاباد- خبرنگاران- آذربایجان غربی در حالی وارد سال آبی جدید شد که میزان ذخیره آب در پشت سدهای این استان در مقایسه با سال قبل 21 درصد و میزان بارش های سال آبی گذشته نیز 23 درصد کاهش پیدا نموده است.

خبرنگاران آذربایجان غربی و تنش کم آبی

به گزارش خبرنگاران، بحث آب در آذربایجان غربی به سبب قرار دریافت دریاچه ارومیه به عنوان نگین آبی غرب کشور در دهه اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار شده و این استان با داشتن 16 سد در حال بهره برداری و چند رودخانه پرآب ارس، زرینه و سیمنیه رود به سرزمین سدها و رودخانه های پرآب شهرت پیدا نموده است.

رودخانه ها و سدهای آذربایجان غربی هر سال با بارش های پاییزی احیا می گردد و سدهای پر آب استان که بخش آب شرب و کشاورزی را تامین می نمایند، ذخیرگاه بسیار خوبی برای این مایه حیاتی هستند.

اما سال جاری با گذشته 20 روز از پاییز، میزان بارش های سالانه بسیارکم و تنها به رگبارهای بارانی در بعضی مناطق شمالی مختص شده و چشم انداز خوبی در زمینه بارش های مناسب و قابل لمس در استان تا دهه پایانی مهر وجود ندارد.

این کاهش بارندگی مهر ماه در آذربایجان غربی در حالی است که ذخیره آب پشت سدهای آذربایجان غربی هم در مقایسه با پارسال کاهش 21 درصدی دارد به طوری که حجم کنونی آب پشت سدهای استان 205 میلیون متر مکعب از پارسال کمتر است.

کاهش 205 میلیون متر مکعبی آب سدهای آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: ذخیره آب پشت سدهای استان 205.5 میلیون متر مکعب و در حدود 21 درصد در مقایسه با پارسال کاهش پیدا نموده است.

اتابک جعفری گفت: هم اکنون در مجموع 786 میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای استان ذخیره شده در حالی که سال گذشته این مقدار 991.5 میلیون متر مکعب بود.

وی اضافه نمود: هم اکنون سد شهیدکاظمی بوکان با حجم آب 214 میلیون مترمکعب پرآب ترین سد استان است و سدهای آغ چای با حجم آب 162.5 میلیون مترمکعب، شهرچای با حجم 110 میلیون مترمکعب و سد مهاباد با حجم 82 میلیون مترمکعب در صندلی های بعدی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در بین سدهای استان سدهای ارس 2 و قیقاج با حجم آب یک میلیون متر مکعب کمترین ذخیره آب را دارند و سدهای کرم آباد 2 با حجم 2 میلیون متر مکعب و سد دریک با 6.6 میلیون مترمکعب و سد شهید قنبری با حجم آب هفت میلیون متر مکعب به ترتیب کم آب ترین سدهای استان در سال آبی جاری هستند.

وی اضافه نمود: حجم آب سدهای سیلوه با 66 میلیون متر مکعب و شهید قنبری با هفت میلیون متر مکعب در مقایسه با پارسال افزایش پیدا نموده و حجم آب سد حسنلو در هر 2 سال متوالی 25 میلیون مترمکعب ثبت شده است.

جعفری اضافه نمود: در حال حاضر 15 سد در آذربایجان غربی فعال است که حدود 60 درصد حجم کل آنها در چهار سد شهید کاظمی بوکان، آغ چای، شهرچای ارومیه و سد مهاباد ذخیره می گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: متوسط بارش های سالانه استان در حدود 359 میلی متر است و با توجه به مساحت 37 هزار کیلومتر مربعی استان، حجم آب های سطحی، ورودی و تجدیدپذیر منابع زیرزمینی استان در مجموع هشت میلیارد و 338 میلیون متر مکعب برآورد می گردد.

جعفری گفت: از مجموع حجم آب های استان، چهار میلیارد و 746 میلیون متر مکعب منابع آبی سطحی تولیدی (حاصل از بارش ها)، یک میلیارد و 726 میلیون متر مکعب حجم آب های ورودی (بارش های خارج از استان) و یک میلیارد و 865 میلیون متر مکعب حجم آب تجدیدپذیر منابع زیرزمینی استان است.

وی اضافه نمود: آذربایجان غربی دارای 23 محدوده مطالعاتی، 28 دشت و 35 آبخوان است که از این تعداد به دلیل افت تراز سطح آب در طی سال های متوالی، 27 آبخوان استان (دارای بیلان آب منفی) ممنوعه اعلام شده است.

کاهش 23 درصدی بارش های سال آبی گذشته در آذربایجان غربی

در سال آبی گذشته (1398- 1399) در مجموع 375 میلی متر بارندگی در آذربایجان غربی ثبت شده که در مقایسه با سال آبی قبل از آن 23 درصد کاهش و در مقایسه با 340 میلی متر میانگین بلندمدت بارش های این استان 10 درصد افزایش نشان می دهد.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: در سال آبی گذشته (1398- 1399) در مجموع 375 میلی متر بارندگی در آذربایجان غربی ثبت شده است که در مقایسه با سال آبی قبل از آن 23 درصد کاهش نشان می دهد.

اردلان محمدپور گفت: میانگین بارش های سال (1397- 1398) در آذربایجان غربی 486.8 میلی متر ثبت شده و میانگین بلندمدت بارش های این استان 340 میلی متر است که بارش های آذربایجان غربی در مقایسه با میانگین بلندمدت آن 10 درصد افزایش نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه سال آبی از اول مهر هر سال آغاز و به 31 شهریور سال بعد ختم می گردد، اضافه نمود: سردشت و پیرانشهر به ترتیب با 823.3 میلی متر و 742.9 میلی متر بارندگی پربارش ترین شهرستان های آذربایجان غربی بودند و در همین مدت پلدشت با 240 میلی متر و چایپاره با 268 میلی متر کم باران ترین شهرهای استان بودند.

رییس اداره هواشناسی مهاباد اضافه نمود: در سال آبی گذشته 348.2 میلی متر بارندگی در مرکز استان (ارومیه) ثبت شد که این مقدار بارش در مقایسه با 494 میلی متر بارندگی سال قبل از آن 30 درصد کاهش یافته و در مقایسه با 336.5 میلی متر میانگین بارندگی بلندمدت این شهرستان سه درصد افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: در این مدت 457.9 میلی متر بارندگی نیز در مهاباد گزارش شده است که در مقایسه با 655.4 میلی متر سال قبل از آن، 30 درصد کاهش و در مقایسه با 412.6 میلی متر میانگین بارندگی بلندمدت 11 درصد افزایش یافته است.

اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی دارای 18 ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از 120 ایستگاه باران سنجی و اقلیم شناسی است که از ایستگاه های هواشناسی استان، 9 ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و 9 ایستگاه هم تکمیلی هستند.

بحث بارش ها و آب ذخیره شده در پشت سدهای آذربایجان غربی با توجه به تامین آب شرب بسیاری از شهرهای استان و آب مورد احتیاج 113 هزار و 106 هکتار از مزارع آذربایجان غربی در قالب شبکه آبیاری و زهکشی استان از سدها تامین می گردد.

طبق برنامه ریزی ها شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در سال آبی گذشته در مجموع 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آب از سدهای آذربایجان غربی رهاسازی شد که سهم دریاچه ارومیه یک میلیارد و 425 میلیون متر مکعب و سهم بخش کشاورزی استان از این مقدار در حدود 700 میلیون مترمکعب است.

مسوولان آذربایجان غربی با توجه به کاهش 21 درصد ذخیره آب سدها و کاهش 23 درصد بارش های استان، باید در سال آبی جاری چشم انداز متناسب با این شرایط را برای رهاسازی آب از سدهای استان را مدنظر داشته باشند.

تور مالزی: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24047

به "خبرنگاران آذربایجان غربی و تنش کم آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آذربایجان غربی و تنش کم آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید