خبرنگاران حامیان جنبش ضدنژادپرستی دومین تندیس پادشاه پیشین بلژیک را تخریب کردند

به گزارش شیوا مارکت، تهران-خبرنگاران-پس از پایین کشیده شدن تندیس کریستف کلمب کاشف قاره آمریکا در ایالات متحده در اعتراض به نژادپرستی، این بار مردم معترض بلژیک دومین مجسمه لئوپولد دومپادشاه دوران استعمار این کشور را تخریب کردند.

خبرنگاران حامیان جنبش ضدنژادپرستی دومین تندیس پادشاه پیشین بلژیک را تخریب کردند

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، معترضان خمشگین بلژیکی چهارشنبه شب عبارت هایی نظیر جنایت کار، معذرت می خواهیم، این مرد 15 میلیون نفر را کشته است و زندگی سیاهان ارزش دارد بر روی دومین تندیس لئوپولد دوم که در نزدیکی کاخ پادشاهی در بروکسل نصب است، نوشتند.

معترضان همچنین تندیس پادشاه بلژیک را با رنگ قرمز رنگ آمیزی نموده و روی آن عبارت معروف نمی توانم نفش بکشم را که فلوید پیش از مرگش توسط افسر پلیس، گفته بود، روی آن نوشتند.

لئوپولد دوم پادشاه بلژیک که از وی به عنوان نماد استعمار این کشور در آفریقا یاد می نمایند، میان سال های 1865 تا 1909 در این کشور حکومت می کرد.

در زمان لئوپولد دوم، بلژیک کشور پهناور کنگو با بیش از 2 میلیون کیلومتر مربع را در استعمار خود داشت و با استثمار معادن الماس و دیگر منابع زیرزمینی این کشور به یکی از ثروتمندترین کشورهای اوایل قرن بیستم میلادی تبدیل شد.

بعضی بر این باورند که لئوپولد دوم در دوران استعمار در کنگو، موجب قتل و مرگ بیش از 10 میلیون نفر از ساکنان این سرزمین شد.

تخریب دومین تندیس لئوپولد دوم در بلژیک یک روز پس از آن روی می دهد که دولت بلژیک یک تندیس دیگر این پادشاه را روز سه شنبه و پس از آن که از سوی معترضان تخریب شده بود، از منطقه اکاران به انبار یکی از موزه های این کشور منتقل کرد.

روز چهارشنبه در ادامه اعتراض های سراسری در ایالات متحده به نژادپرستی،معترضان خمشگین مجسمه کلمب را پایین کشیدند و در پارکی در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا به آب انداختند.

بدنبال کشته شدن فلوید بدست یکی از ماموران پلیس آمریکا، دنیا در 2 هفته گذشته شاهد تظاهرات در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس بوده است.

هفته گذشته نیز معترضان در شهر بریستول انگلیس تندیس ادوارد کالستون تاجر برده و یکی از نمادهای این شهر را پایین کشیده و آن را به رودخانه انداختند.

اعتراض های ضد نژادپرستی در سراسر آمریکا درپی قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست این کشور به دست یک پلیس سفیدپوست آمریکایی شروع شد.

افسر پلیس پس از بازداشت فلوید، زانویش را روی گردن وی نهاد و به با وجود مشاهده مشکل فلوید برای نفس کشیدن، زانویش را بر گردن او فشار داد.

فلوید براثر شدت جراحات وارده در بیمارستانی در آمریکا جان سپرد و در پی مرگ وی، موجی از اعتراض های گسترده این کشور و سراسر دنیا را فراگرفت.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20694

به "خبرنگاران حامیان جنبش ضدنژادپرستی دومین تندیس پادشاه پیشین بلژیک را تخریب کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حامیان جنبش ضدنژادپرستی دومین تندیس پادشاه پیشین بلژیک را تخریب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید