خبرنگاران شهرک آبزی پروری در اردبیل ایجاد می گردد

به گزارش شیوا مارکت، اردبیل - خبرنگاران - مدیرکل شیلات استان اردبیل از ایجاد شهرک تخصصی آبزی پروری و نیز بازارچه تخصصی فروش آبزیان در این استان خبرداد.

خبرنگاران شهرک آبزی پروری در اردبیل ایجاد می گردد

به گزارش خبرنگاران ، میرآرمان واعظی روز دوشنبه در نشستی با سرپرست فرمانداری نیر اظهارداشت: اردبیل بازار مجزایی برای فروش آبزیان ندارد و این در حالی است که آبزیان یکی از مهم ترین بخش های رژیم غذایی شهروندان را تشکیل می دهد.

وی اضافه نمود: اردبیل یکی از استان های قطب پرورش ماهی در کشور است که با راه اندازی شهرک آبزی پروری و بازارچه تخصصی فروش آبزیان ، فراوری و فروش آن در استان رونق بیشتری خواهد گرفت.

وی با تاکید به اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی برای احداث بازار اعلام آمادگی نموده است، اضافه نمود: نیازمند حداقل 2 هزار مترمربع فضا در داخل شهر هستیم تا بتوانیم این بازارچه را دایر کنیم.

واعظی همچنین به امکان سنجی مناطق توسعه پرورش ماهیان آبزی در شهرستان نیر اشاره نمود و اضافه نمود: نیر یکی از مناطق مطرح در بحث پرورش ماهیان است.

سرپرست فرمانداری نیر هم در این نشست گفت: این شهرستان ظرفیت های بالقوه ای برای توسعه پرورش ماهیان دارد.

شجاع اقبالی اضافه نمود: با توجه به اینکه بخش عمده ای از فراوری ماهی استان از نوع قزل آلا است، تنوع بخشی به پرورش ماهی ضرورت دارد.

وی گفت: هشت مزرعه پرورش ماهی با فراوری سالانه 240 تن در شهرستان نیر فعال است که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی در منطقه دارند و به منظور حمایت از این حرفه سال جاری بیش از 240 هزار قطعه ماهی نیز در سدهای معیشتی شهرستان رهاسازی شد.

وی اضافه نمود: شهرستان نیر دارای چهار مزرعه ذخیره پرورش ماهیان سردآبی به ظرفیت پنج تن ، 2 مزرعه پرورش ماهیان سردابی تیپ به ظرفیت 4.5 تن و سه مزرعه پرورش ماهیان سردابی به ظرفیت 240 تن می باشد که 50 نفر بطور مستقیم و 100 نفر بطور غیرمستقیم در این بخش مشغول فعالیت دارند.

فرماندار نیر تشریح کرد: این شهرستان همچنین دارای هفت منبع آبی از جمله سدهای خاکی و سدهای بتنی است که سالیانه بطور متوسط 250 تن ماهی در آنها پرورش داده می گردد.

اقبالی گفت: در سال گذشته در این شهرستان 263 تن انواع ماهیان گرم آبی و 253 تن ماهیان سردآبی از نوع قزل آلای زنگین کمان فراوری و روانه بازار مصرف شد.

وی استعداد بالای این منطقه را در صنعت آبزی پروری در کنار زراعت تاثیرگذار دانست و اضافه نمود: در راستای تحقق اهداف مالی مقاومتی و جهش فراوری ،اقدام و عمل امیدواریم با در اختیار گذاشتن تسهیلات لازم و حمایت از پرورش دهندگان ماهی میزان به هزار تن در سال افزایش یابد.

اقبالی با اشاره به اینکه در شهرستان نیر منابع آبی زیادی وجود دارد، گفت: زمین های مرغوب کشاورزی در منطقه کم است و می توان با اولویت قرار دادن توسعه شیلات از منابع آبی بخوبی استفاده کرد.

وبلاگ باتسک: باتسک: دارالترجمه آنلاین، مترجم متن هوشمند

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25387

به "خبرنگاران شهرک آبزی پروری در اردبیل ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهرک آبزی پروری در اردبیل ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید