خبرنگاران پلنگ چوپان بجنوردی را زخمی کرد

به گزارش شیوا مارکت، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: چوپان بجنوردی در حمله یک قلاده پلنگ، زخمی و راهی بیمارستان شد.

خبرنگاران پلنگ چوپان بجنوردی را زخمی کرد

مهدی اله پور روز شنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: گزارش حمله پلنگ به چوپان بجنوردی روز آدینه دریافت و در آن، این فرد از ناحیه بازوی دست راست زخمی شد.

وی با بیان اینکه پلنگ در طبیعت اطراف روستای ناوه به چوپان 56 ساله حمله ور شده است گفت: البته این حیوان پس از حمله به سرعت از محل دور شده است.

وی اضافه کرد: امروز قرار است این چوپان زخمی، تحت عمل جراحی قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: در این محل، به فرد دیگر و یا دام گله، آسیبی وارد نشده است.

2 تن از اهالی روستای قره نوده بجنورد هم در 11 فروردین ماه جاری مورد حمله یک قلاده پلنگ قرار گرفتند.

کارشناسان محیط زیست عقیده دارند که کاهش طعمه وحوش در طبیعت، از علل نزدیک شدن آنها به زیستگاه انسان و حمله به افراد و دام های روستاییان است و در سال های اخیر شکار غیرمجاز سبب شده تا جمعیت گونه های مختلف که طعمه وحوشی از جمله پلنگ هستند، کاهش یافته است.

براساس اعلام مسوولان، بیشتر این حادثه ها در خارج از مناطق تحت مدیریت محیط زیست رخ می دهد و از علل اصلی آن، شکار طعمه های گوشتخواران از جمله گونه های قوچ و میش، کل و بز و گراز است.

در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می نمایند.

بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره 194 هزار و 141 هکتار مدیریت می نماید.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18552

به "خبرنگاران پلنگ چوپان بجنوردی را زخمی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پلنگ چوپان بجنوردی را زخمی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید