خبرنگاران یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد

به گزارش شیوا مارکت، کرمان - خبرنگاران - با حضور رئیس انجمن پسته ایران محصول دانش بنیان، ربات هوشمند ویدئو متری چاه و لوله های کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد.

خبرنگاران یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد

مجری این طرح شامگاه پنجشنبه در این آئین گفت: با یاری این محصول فناورانه می توانیم تصویر درستی از چاه، پایشی از منابع آب، شوری و دمای آب را اندازه گیری کنیم.

تعیین ملامحمدی که دارای تحصیلات و دکترای منابع آب از ایران و دکترای کشاورزی هوشمند از ژاپن است توضیح داد: ما در شرایط بحرانی آب و تغییر اقلیم قرار داریم سالانه دمای ایرا ن چند درجه گرم می گردد و این گرمای هوا باعث می گردد احتیاج به آب شدید تر گردد.

وی ادامه داد: در هر ثانیه ای 18 هزار لیتر آب از سفره های اب در رفسنجان برداشت می گردد لذا مشکلاتی از جمله تغییر اقلیم، کمبود و بحران آب و کشاورزی سنتی موجب کاهش فراوری محصول ارزآور پسته شده است.

ملامحمدی با اشاره به اینکه سعی داریم کشاورزی را به سمت هوشمندسازی ببریم گفت: در بحث آبیاری باغات مشکلاتی از جمله گرفتگی لوله ایجاد می گردد که با وارد کردن ربات هوشمند ویدئو متری چاه و لوله های کشاورزی در لوله و چاه های عمیق مشکل شناسایی و می توان نقطه معین شده لوله را تعمیر کرد؛ ضمن اینکه این ربات کاربری های دیگری از جمله سنجش دما و شوری آب را دارد.

وی گفت: هوش مصنوعی در سال 1404 به ما می گوید که منابع آبی در کدام نقاط دچار تنش شده اند و با این پیش بینی در دشت رفسنجان می بینیم خیلی از چاه های کشاورزی و نقاط مختلف رفسنجان دچار تنش آبی شده است.

وی با بیان اینکه دما هر ساله در حال افزایش است و ایران هم در نوار 40 درجه جغرافیایی واقع شده است توضیح داد: اگر نمودار فراوری محصول پسته را بررسی کنیم می بینیم در 10 سال پیش محصول خوبی (200 هزار تن در رفسنجان) برداشت می کردیم امّا فراوری این محصول سال به سال در حال کاهش و به سالیانه 30 تا 40 هزار تن کاهش یافته است.

ملامحمدی ادامه داد: درحال حاضر کشاورزانی هستند که در یک هکتار حدود 300 کیلو گرم پسته برداشت می نمایند در حالی که در جهان در یک هکتار چهار تا پنجهزار کیلوگرم پسته برداشت می گردد؛ که سعی کردیم با فراوری محصول فناورانه در راستای توسعه پایدار و افزایش بهره وری و افزایش فراوری خدمتی به جامعه کشاورزان ارائه دهیم و باعث حفظ منافع ملی و ارزآوری خواهیم شد.

وی گفت: ربات ویدئو متری چاه و لوله های کشاورزی که طراحی و ارزانتر از نمونه خارجی آن ساخته شده است نمونه اولیه است ونمونه خارجی آن با اعتبار 400 میلیون تومان موجود است ضمن اینکه نمونه ایرانی مزایایی نسبت به نمونه خارجی شامل بررسی کردن پارامترهای شوری، دمای چاه و PH آب را داراست و کشاورز لازم نیست کنار ربات باشند و فیلم را ببینند این فیلم توسط دستگاه به شبکه های اجتماعی ارسال می گردد و کشاورز از هرجایی می تواند آن را مشاهده کند.

وی که سازنده نخستین ایستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشاورزی کشور هم است گفت: با این ایستگاه به جامعه هدف و کشاورزان امید می دهیم که با تکنولوژی و فناوری می توان بهره وری را افزایش داد و به سمت کاهش هزینه ها گام برداشت.

وی ادامه داد: این ایستگاه با توجه به احتیاج کشاورزان حدود 2 سال قبل طراحی و فراوری شده است و فناوری IOT را پشتیبانی می نماید و این ایستگاه هوشمند لایه هایی شامل حسگرها، پروتکل های ارتباطی، پردازش داده ها، اپلیکیش و تلفن گویا (1861) را دارد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان کاوشگران آب و پایشگران هوا رفسنجان گفت: در رابطه با این ایستگاه قرارداد ملی با صندوق بیمه کشاورزی کشور داریم و باید در 100 نقطه و شهرستان های کشور نصب و کشاورزان را از هشدارها و احتیاجهایی که در این حوزه دارند مطلع سازیم؛ از طرف دیگر در حوزه کلان هم می توان ازاین ایستگاه در امر داده های هواشناسی برای جلوگیری از بروز احتمالی خسارت ها به کشاورزان استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه این طرح ملی است و قرار است در همه جای کشور از آن استفاده گردد در تشریح کارایی این ایستگاه گفت: این محصول فناورانه مشکل کشاورزان را حل می نماید و مطمئن هستیم که با اقلیم مبارزه می نماید و مدیریت منابع آب را به صورت هوشمند انجام می دهد این محصول و ایستکاه مورد تأیید سازمان فضایی کشور است و جواز تأسیس آن از وزارت صمت دریافت کردیم همچنین مجوز دانش بنیانی را هم از معاونت علمی و فناوری دریافت کردیم و به عنوان دستگاه (های (HI) تکنولوژی) معرفی شده است.

ملامحمدی ادامه داد: همچنین تأئیدیه این ایستگاه را از اروپا گرفتیم و قرار است این محصول به اروپا صادر و در باغات کشاورزی این کشور نصب گردد.

وی گفت: این ایستگاه قادر است بروز آفات، طغیان ملخ ها و حشرات، طوفان، گرمازدگی، سرمازدگی و احتیاج آبی باغات را چندین ساعت قبل از بروز پیش بینی کند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21573

به "خبرنگاران یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید