خبر مهم درباره سهام عدالت، سهام وثیقه وام می گردد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران : قرار است در آینده نزدیک، بعضی از دارندگان سهام عدالت به پشتوانه سهام خود کارت اعتباری دریافت نمایند.

خبر مهم درباره سهام عدالت، سهام وثیقه وام می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، کارت های اعتباری نوعی از کارت های بانکی هستند که استفاده از آن ها گستره دنیای پیدا نموده است. مردم بیش از 100 کشور در دنیا از این قبیل کارت ها استفاده می نمایند؛ کارت هایی که پشتوانه اخذ آن ها اعتبار فرد است.

در کشور ما هم بعد از آزاد سازی سهام عدالت قرار بر این شد تا افرادی که روش مستقیم فروش سهام خود را انتخاب نموده اند، درصورت تمایل از فروش سهام خود خودداری نموده و از این سهام به عنوان پشتوانه ای برای دریافت کارت اعتباری استفاده نمایند

تصمیمی که پس از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهور و اعلام رئیس کل بانک مرکزی اتخاذ شده بود. تصمیمی که براساس آن مشمولان سهام عدالت می توانند به وسیله بانک های عامل تا سقف 50 تا 60 درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت نمایند.

کارت های اعتباری یکبار مصرف نیستند

وثوقی کارشناس اقتصادی، ضمن حمایت از طرح مسوولان مبنی بر پشتوانه بودن سهام عدالت برای دریافت کارت اعتباری بیان نمود: این طرح خوب دارای ابهاماتی از جمله مشخص نبودن رده سنی متقاضیان، گروه های شغلی و چگونگی نحوه دریافت این کارت ها است.

او با اشاره به تجارب گذشته در مورد اعطای کارت های اعتباری به بازنشستگان ادامه داد: این تجربه ناموفقی بود و سبب شد تا بعضی سوء استفاده ها و کلاهبرداری هایی از قبیل این موضوع شکل گیرد بنابر این بار باید تدابیری اتخاذ شود تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.

وثوقی با بیان اینکه پشتوانه اعطای این کارت، اعتبار فرد است، گفت: در بیشتر کشورهای دنیا که کارت اعتباری اعطا می نمایند، اعتبار فرد از جمله درآمد و محل اقامت او به عنوان پشتوانه فرد برای دریافت این نوع کارت است و در کشور ما هم قرار است در آینده سهام عدالت به عنوان یکی از پشتوانه های دریافت کارت اعتباری قرار گیرد.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: باید در نظر داشت که افراد پس از دریافت آن اقدام به سوء استفاده و نقد کردن کارت در بعضی فروشگاه ها نشوند یعنی فرد کارت را به فروشنده ارائه دهد و او با کسر مبلغی از اصل موجودی کارت، پولی را به دارنده کارت بدهد.

او با بیان اینکه کارت های اعتباری یکبار مصرف نیستند، گفت: دارندگان این کارت ها نمی توانند به یکباره از آن ها استفاده نمایند و پس از اتمام موجودی دوباره می توان این کارت ها را شارژ کرد.

وثوقی با اشاره به یکی از مزایای این کارت ها اظهار کرد: سقف دریافت این کارت حدود، 50 میلیون تومان است درحالیکه برای دریافت همین میزان در قالب وام، باید وام گیرنده 3 ضامن داشته باشد تا مجموع حقوق آن ها بتواند پراخت اقساط را پوشش دهد.

این کارشناس اقتصادی بیان نمود: در بعضی از کشورهای دنیا گاهی افرادی که خود دارنده این کارت ها هستند قرارداد جدید فرد دیگری که می خواهد کارت اعتباری دریافت کند را امضا می نمایند و این زنجیره همچنان ادامه دارد و بدین گونه مردم را راغب به دریافت این نوع کارت می نمایند.

او اظهار کرد: صورتحساب فرد یک ماه بعد از اولین تراکنش او صادر می شود و فرد تا 6 ماه پس از دریافت کارت می تواند هیچ گونه تراکنشی نداشته باشد اما درخصوص وام های دیگر درست یک ماه پس از دریافت وام پیامک کسر اقساط به شماره افراد ارسال می شود.

وثوقی با بیان اینکه در حال حاضر کارت اعتباری بیشتر از 36 ماه قابل تقسیط نیست، گفت: نحوه بازپرداخت اقساط به گونه ای است که به عنوان نمونه قسط فرد هر ماه قریب به یک میلیون و 200 هزار تومان است و بانک از این میزان سود خود را برداشته و یک میلیون تومان مجددا به حساب بازمی شود و کارت فرد مجددا شارژ می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: یکی از مزایای مثبت این کارت ها نسبت به وام های بانکی، گردشی بودن اقساط آن است یعنی پس از کسر سود توسط بانک عامل، کارت مجدد شارژ می شود و فرد کمتر به مشکل اقتصادی بر می خورد و شما از محل حقوق خود، قسط می دهید و دیگر نگران نیستید با پرداخت قسط، مسئله ای بابت مدیریت حقوق خود پیدا می کنید.

او در انتها توضیح داد: در بعضی از کشورها وثایقی مانند ملک هم به عنوان تضمین پرداخت این وام قرار می گیرد و بسته به میزان اعتبار شما فرایند دریافت این وام سهل تر می شود.

سقف کارت اعتباری در کشور ما 50 میلیون تومان است

احمد ستاک کارشناس بورس ضمن اشاره به وجه تمایز کارت های بانکی بیان نمود: کارت های نقدی به حساب خاصی متصل هستند و دارندگان تنها به اندازه موجودی کارت مورد نظر می توانند از آن استفاده نمایند درحالیکه در کارت های اعتباری موجودی وجود ندارد و دارنده می تواند آن را مجددا شارژ نمایند.

او با بیان اینکه کارت های اعتباری در کشور ما تا سقف 50 میلیون تومان اعتبار دارند، گفت: این میزان در کشورهای دیگر 140 هزار دلار و بعضی از کارت های آن ها از همان ابتدا سقف و یا محدودیتی ندارند و بیش از 90 درصد کشورهای دنیا از این نوع کارت ها استفاده می نمایند.

ستاک ادامه داد: بدین طریق امتیازهایی در اختیار صادر نمایندگان قرار می گیرد و این کارت ها با اتصال به سوئیچ های بین المللی سبب می شوند تا گردشگران در هر کشوری که سفر می نمایند بتوانند از امکانات آن استفاده نمایند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به مزیت کارت های اعتباری توضیح داد: اقساط دارنده یک ماه پس از اولین استفاده فرد از کارت خود آغاز می شود درحالیکه وام گیرندگان بلافاصله یک ماه بعد از دریافت خود باید اقدام به پرداخت اقساط خود نمایند.

او اظهار کرد: در بعضی از کشورها برای افرادی که استفاده بیشتری ازاین کارت ها دارند مزایایی در نظر می گیرند بدین ترتیب که فرد هنگام خرید از بعضی فروشگاه ها از تخفیف های ویژه ای برخوردار می شود اما در بعضی دیگر از کشورها کارمزد برداشت پول از دستگاه های ای تی ام برای دارندگان کارت های اعتباری، بیشتر است.

ستاک اضافه کرد: در بعضی از کشورهای پیشرفته مسائل مربوط به کلاهبرداری و مفقودی کارت را تضمین می نمایند و بدین طریق مردم را ترغیب به استفاده از این نوع کارت ها می نمایند و پشتوانه دریافت آن اعتبار فرد یعنی میزان درآمد و محل اقامت او است.

نباید این کارت ها به سرنوشت وام ازدواج دچار شوند

علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حمایت از طرح پیشنهادی اعطای کارت اعتباری به بعضی از دارندگان سهام عدالت گفت: سرانه اعتبار برای خانوارهای ایرانی 7 میلیون تومان است به همین منظور اعطای چنین تسهیلاتی به بعضی خانوارهای دارنده سهام عدالت می تواند یاری حال قشری از جامعه باشد.

او با اشاره به یکی از مزایای کارت های اعتباری برای خرید کالا ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که فرد می خواهد کالایی مانند یخچال را خریداری کند 5 درصد به فروشنده 95 درصد را به حساب کارخانه واریز می کنیم و این امر سبب می شود دیگر کارخانه ای احتیاجی به اخذ وام پیدا نکند.

با این وجود انتقاداتی به طرح مذکور وجود دارد. بعضی از کارشناسان معتقدند ممکن است بعضی از بانک های عامل به دلیل سیاست های اعتباری که دارند شرایط تبعیض آمیزی را میان متقاضیان ایجاد نمایند.

حسین دلبری کارشناس بورس، با انتقاد از این طرح بیان نمود: ساز و کار مشخصی برای نحوه اعطای این کارت ها مشخص نگردیده و از طرفی دیگر این احتمال وجود دارد که بعضی از بانک های عامل سهام عدالت را به عنوان پشتوانه ای برای اعطای این کارت ها قبول نداشته باشند و دارندگان سهام عدالت به سرنوشتی مانند بعضی از متقاضیان وام ازدواج دچار شوند.

حال امروز در جلسه مشترک میان بانک ملی و وزارت اقتصاد قرار است اولین کلید اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت بدون مراجعه حضوری به شعب کلید بخورد. باید منتظر ماند و دید این نوع تسهیلات چقدر می تواند در برطرف احتیاج جامعه موثر باشد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22187

به "خبر مهم درباره سهام عدالت، سهام وثیقه وام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم درباره سهام عدالت، سهام وثیقه وام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید