خریداران سهام، فروشندگان را غافلگیر کردند؛ برداشتن گامی دیگر برای فتح ابرکانال جدیددر بورس تهران

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: بازار سهام طی روز گذشته یک گام دیگر برای فتح ابرکانال جدید برداشت.

خریداران سهام، فروشندگان را غافلگیر کردند؛ برداشتن گامی دیگر برای فتح ابرکانال جدیددر بورس تهران

به گزارش خبرنگاران شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات دیروز با وجود عقبگرد از سقف روزانه در نهایت صعودی معادل یک درصد را به ثبت رساند و برای اولین بار در ارتفاع 395 هزار واحد مستقر شد. البته معاملات دیروز از حیث شدت عرضه و نوسان رفت و برگشتی قیمت ها تفاوتی جدی با سه روز ابتدایی هفته داشت. گرایش های روان شناختی و روینمودهای نمودارگرا (تکنیکالیست ها) در کنار انگیزه های قوی فروشندگان پس از ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک و ثبت عددهای تاریخی در بعضی از سهم ها زمینه های افزایش عرضه و شناسایی سود را در بین شمار زیادی از سهامداران در روز گذشته تقویت کرد.

با وجود این، دیروز جدال بسیار نزدیکی بر سر فتح ابرکانال 400 هزار در بین فعالان بورسی درگرفت. این جدال را می توان هم در نحوه رفتار قیمت ها و هم در ابعاد فراگیر عرضه و تقاضا مشاهده کرد. شاخص کل در ابتدای معاملات دیروز تا یک قدمی سطح 400 هزار واحد رفت اما پس از برخورد با سقف 398 هزار و 920 واحد برگشت. در واقع، قیمت ها در معاملات دیروز طی اصلاح نسبی از سقف روزانه فاصله گرفتند و عقب نشینی حدود 3 هزار واحدی را به شاخص کل تحمیل کردند. با این حال، حضور تقاضای قوی در بازار و ثبت ارزش حدود 3200 میلیارد تومانی معاملات خرد در کنار انجماد 650 میلیارد تومان پول پشت صف های خرید از این واقعیت پرده برمی دارد که همچنان انتظارات بالایی از ادامه فرایند صعودی قیمت در بازار وجود دارد.

بهانه هایی برای چکاندن ماشه فروش

شاخص کل بورس تهران دو هفته قبل و پیش از بروز تنش های شدید سیاسی به سطح 384 هزار واحد رسیده بود. اما نگرانی از وقوع جنگ پس از اقدام تروریستی آمریکا موج همه جانبه فروش در بازار سهام را فعال کرد و قیمت ها را به طور دسته جمعی تا سطح 10 درصد تنزل داد. اما فروکش تنش ها با اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی، سطوح قیمتی قبل از شوک وقوع احتمالی جنگ را به نقطه مبدایی برای تصمیم گیری بورس بازان مبدل کرد. در واقع تمام کوشش بورس بازان در هفته جاری این بود که قیمت ها به محدوده های قبل از شوک قیمتی بازگردند. این اتفاق به ویژه از سوی خریداران بزرگ مقیاس بازار و طیف وسیعی از سهامداران ناکام در هفته گذشته، انگیزه های قوی تری برای رسیدن قیمت ها به سطوح قبل از شوک و چکاندن ماشه عرضه ایجاد کرد.

خاتمه دیروز قیمت طیف گسترده ای از سهام بنگاه های بورسی به سطوح قبل از شوک بازگشت و حتی در بعضی از سهم ها سطح قیمت ها در ارتفاع بی سابقه ای نهاده شد. رسیدن به سطوح قبلی که معمولا برای بزرگان بازار سطوح مقاومتی به شمار می آید می تواند واکنش معامله گران سهام را به دنبال داشته باشد و بخشی از سهامداران با دید سرمایه گذاری کوتاه مدت را ترغیب به فروش سهام و ذخیره سود کند.

طبق برآوردهای جهانی اقتصاد شاخص 13 صنعت بورسی با احتساب نوسانات دیروز به سطحی بالاتر از وقوع شوک برگشته است. در این بین، نام گروه های بزرگی چون فلزات، پتروشیمی، پالایشی، معدنی ها، هلدینگ های مرتبط و حتی خودرویی و بانک ها هم دیده می شود. عنوان بیشترین بازدهی پس از شوک متعلق به گروه های فلزات و پتروشیمی است که 5 تا 6 درصد بالاتر ایستاده اند. مجموعه این تغییرات در رشد بیش از 3 درصدی شاخص کل از نقطه آغاز تنش ها مشاهده می شود. از این منظر طبیعی است که بخشی از سهامداران دست به کار شوند و بازدهی کسب شده را طی یک هفته اخیر ذخیره نمایند.

به طور عمومی ارتقای قیمت ها به سطوح قبل از شوک به خصوص در گروه های لیدر می تواند موج شناسایی سود را فعال کند. چه سرمایه گذاران کوچک مقیاس که از ابتدای این هفته وارد مدار خرید شدند و چه سرمایه گذاران بزرگ مقیاس که از موج خروشان عرضه در دو هفته قبل استقبال و صف های فروش را جمع کردند. از سوی دیگر، مساله برخورد شاخص به مرز روانی 400 هزار از سوی فعالان نمودارگرا هم عامل دیگری است که به نظر می رسد در نقش مانع فرایند صعودی قیمت ها عمل نموده است.

رویدادی غیربورسی برای اهالی بورس

البته خبر غیربورسی دیگری که دیروز انتشار گسترده ای داشت هم می تواند از یک منظر عامل فشار بر قیمت ها تلقی شود. روز گذشته سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان طی بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ساز و کار حل اختلاف در توافق نامه هسته ای برجام، موسوم به مکانیزم ماشه را روز سه شنبه علیه ایران فعال نموده اند. در این بیانیه که روز سه شنبه 24 دی ماه صادر شده، سه کشور اروپایی اظهار نموده اند: با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری برای ما باقی نمانده، جز ثبت نگرانی هایمان مبنی بر عدم تحقق تعهدات ایران در برجام. این اتفاق با توجه به پیامدهای آن برای تجارت خارجی کشور و محدودیت های بیشتر در تراکنش های پولی و مالی با شرکای فعلی، می تواند ریسک سیستماتیک را در بورس تهران افزایش دهد. البته روی دیگر این سکه برای اهالی سهام که معمولا به آثار دلاری این رویداد نظر دارند می تواند اثر جبرانی داشته باشد و در صورت عدم فشار بر حجم صادرات غیرنفتی کشور یک اتفاق جمع صفر برای سهامداران تلقی شود.

محرک های سه گانه پایداری تقاضا

در نقطه مقابل، بسیاری از فعالان بازار سهام به عوامل مهمی همچون انتشار فزاینده کارنامه های فصلی شرکت ها در هفته پیش رو، موج جدید اخبار مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین کاهش محسوس سطح ریسک ها در اقتصاد جهانی و ارسال سیگنال های موافق از سوی دو قدرت بزرگ مالی جهان نظر دارند و این نیروهای سه گانه را تقویت نماینده قیمت سهام در صنایع مختلف بورسی می دانند.

چندین شرکت در دو روز اخیر عملکرد فصلی خود را در پاییز منتشر نموده اند که از شرایط مثبت ولی قابل انتظار و در مواردی جهش سود فصلی نسبت به دوره های ماقبل حکایت دارد. اهمیت تحلیل کارنامه های فصلی به مبدأ تحلیل قیمت ها باز می شود. در واقع، اگر مبدأ مقایسه را فرایند فصلی سودآوری در نظر بگیریم، سود پاییزی شرکت ها افزایشی بوده است اما اگر بر اساس نسبت تحلیلی قیمت به درآمد بسنجیم، بسیاری از سهم ها از این آزمون سربلند بیرون نمی آیند. در اینجا عوامل دیگری دست در دست هم دارند که می تواند دست کم در جذب منابع خرد فارغ از جنبه های بنیادین موثر باشند. روز دوشنبه آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها از سوی هیات دولت ابلاغ شد. بر این اساس، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه می تواند به عنوان یکی از بازوهای تورمی رشد تقاضا عمل کند.

از طرف دیگر، ابرهای باران زای بازار جهانی هم از ابتدای این هفته به حرکت درآمده اند. بازارهای جهانی پس از فروکش تنش ها بین ایران و آمریکا شاهد کاهش قیمت دارایی های امن و افزایش قیمت فلزات پایه بودند. در واقع، با برطرف نگرانی از رویارویی نظامی در خاورمیانه و سپس انتشار خبرهای مساعد از توافق تجاری چین و آمریکا، موجی صعودی در قیمت فلزات و به طور معین در بهای فلز مس به عنوان دماسنج بازارهای کالایی رقم خورد. روز سه شنبه آمریکا در آخرین اقدام خود چین را از فهرست سیاه کشورهایی که ارز خود را دستکاری می نمایند خارج کرد و گام دیگری در جهت بهبود روابط با این کشور برداشت. همچنین، بر اساس آخرین گزارش ها متن نهایى فاز نخست توافق تجارى بین آمریکا و چین قرار است امروز - چهارشنبه - (ساعاتى قبل از امضاى توافق) رسما منتشر شود. مجموعه این تحولات می تواند بخش زیادی از سهام کالایی بورس تهران را مستقیما متاثر کند. از همین رو رصد اخبار این تحولات طی معاملات امروز می تواند حائز اهمیت زیادی باشد.

سناریوبندی مشروط برای سهام

در مجموع می توان چنین نتیجه گرفت که فرایند آینده قیمت سهام به عوامل مهمی همچون انتظارات بورسی ها از رویدادهای غیربورسی نظیر فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی اروپایی ها، موج جدید تجدید ارزیابی ها و همچنین برآیند مثبت تحولات بازار جهانی و کاهش نبرد تجاری بین چین و آمریکا وابسته است. در این میان، نکته مهم آن است که بتوانیم بر اساس جریان ورود و خروج نقدینگی به تصمیم درستی برسیم. بر اساس آمار موجود، حدود 3700 میلیارد تومان پول از سوی سرمایه گذاران حقیقی بورس تهران از جریان معاملات هفته قبل خارج شد. نکته جالب اینکه حدود 2600 میلیارد تومان از این پول از ابتدای این هفته به جریان معاملات پیوست. از این منظر، می توان گفت که هنوز تقاضای بالقوه برای ورود دوباره پول های خرد به جریان معاملات وجود دارد. حال اگر انتظار داریم که پول های جدید همچنان به بورس تهران روانه شوند، طبیعتا می توان شکست عرضه نمایندگان و ادامه رشد دسته جمعی قیمت ها را انتظار داشت. اما اگر جریان پول های تازه چندان قدرتمند نباشد یا عامل محیطی از حضور پررنگ بازیگران خرد در بازار بکاهد، باید به پول های فعال فعلی در سهام امید بست. در این شرایط دو عامل می تواند جریان پول ها را متاثر کند. یکی آنکه مشابه ماه های پیشین، بورس بازان به سمت سهامی حرکت نمایند که عرضه نمایندگان ضعیف تری دارند و با وجود علم به حبابی شدن قیمت در این طیف از سهم ها (که عموما به سهام کوچک تر بازار شناخته می شوند) در سودای سودهای سریع باشند. اما عامل دوم آن است که با توجه به ریسک هایی که اخیرا تجربه شد و عوامل بنیادی که نشانه هایی از آن قابل رصد است، جریان پول به سمت شرکت های سودساز بورسی حرکت کند. در واقع رشد قیمت های جهانی که با خوش بینی های جدید به صلح تجاری چین و آمریکا به وجود آمده، رشد نرخ دلار در سامانه نیما و گزارش های سودآوری فصل پاییز می تواند توجه معامله گران را به این گروه از سهام جلب کند. براساس آنکه به کدام عامل وزن بیشتری می دهیم، شاید چینش پرتفوی این روزها نیز باید سبدی متناسب با این وزن ها باشد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15344

به "خریداران سهام، فروشندگان را غافلگیر کردند؛ برداشتن گامی دیگر برای فتح ابرکانال جدیددر بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خریداران سهام، فروشندگان را غافلگیر کردند؛ برداشتن گامی دیگر برای فتح ابرکانال جدیددر بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید