خودکشی تلخ کارگر میدان نفتی یادآوران خوزستان

به گزارش شیوا مارکت، عمران از کارکنان بخش نگهبانی چاه نفتی F19 در میدان نفتی یادآوران (منطقه هویزه شمال اهواز) به دلیل تاخیر پیمانکار در مرداخت حقوق، خود را حلق آویز کرد. وی زیرمجموعه موسسه نظم آفرینان ایمان فعالیت می کرد.

خودکشی تلخ کارگر میدان نفتی یادآوران خوزستان

به گزارش اهواز ژورنال، این کارگر جوان، به گفته همکارانش تا آنجا پیش رفت که بدترین شرایط قرارداد های تحمیلی پیمانکار را نیز مثل بقیه کارگران، تقبل کرد تا بتواند به کار خود ادامه دهد و حداقل حقوقی را هزینه خانواده خود کند، اما همان نیز محقق نشد

به گفته این کارگران، محرومیت از مزایا و پرداخت نشدن حقوق فشار مضاعفی را بر آن ها وارد نموده است.

در پی انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر فوت کارگر یکی از شرکت های نفتی استان دکتر ارسلان غمگین مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان دستور آنالیز موضوع را صادر کرد.

به گزارش خوزتاب، مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان ضمن این که شخصا موضوع را پیگیری می نمایند به معاون روابط کار و روسای اداره بازرسی کار، اداره روابط کار و اداره حراست و همچنین اداره تعاون، کار و رفاه محل، دستور آنالیز ویژه و فوری را برای اعلام نتیجه در کمترین زمان ممکن به مدیریت اداره کل صادر کرد.

یکی از کارگران شرکت نظم آفرینان ایمان در تشریح علت خودکشی همکار خود در تبادل نظر با ایلنا، اظهار کرد: پیمانکار فعلی شرکت حدود 5 سال فعالیت می نماید که در این پنج سال حقوق را کم نموده و دریافتی ما نسبت به جا های دیگر کمتر است.

وی اضافه نمود: هرساله کارگران اوایل سال نسبت به افزایش حقوق، دست به اعتراض می زدند که امسال با ارائه قراردادی جدید ذهن ها به سمت این قرارداد منحرف شد.

کارگر این شرکت، گفت: ما با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، مطمئن شدیم قرارداد غیر قانونی است و گفتند از امضاء کردن قرارداد خودداری کنید، به همین خاطر تا اواسط اردیبهشت امسال، این قرارداد توسط پرسنل امضاء نشد و اوایل خرداد مجبور به امضای قرار داد شدیم.

کارگر شرکت نظم آفرینان ایمان، اضافه نمود: شکایت هایی را به فرمانداری هویزه و اداره کار این شهرستان ارائه کردیم که به جوابی نرسیدیم.

وی با بیان اینکه بند های این قرارداد کاملا به نفع پیمانکار نوشته شده بود، گفت: امسال فقط یک حقوق برای کارگران واریز شد و حقوق اردیبهشت هنوز واریز نشده است.

وی اضافه نمود: کارگری که اقدام به خودکشی کرد، به دلیل فشار مالی و نداشتن پول برای خرید مایحتاج زندگی درخواست 500 هزار تومان مساعده نموده بود که هیچ پولی را دریافت نکرد.

یکی دیگر از پرسنل این شرکت، اظهار کرد: بعد از سال ها کار در شرکت، به ما گفته شد باید قرارداد 6 ماهه ای امضاء کنیم و در صورت رضایت کارفرما، در کار میمانید.

این فرد توضیح داد: برگِ سفیدی روی قرارداد بود که باید روی آن برگِ سفید امضاء می کردیم که حدود نیمی از کارگران آن را امضاء کردند.

در ادامه، حجازی مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان نیز در مورد این اتفاق اظهار کرد: ما کسی را مجبور به امضای قرارداد نکردیم و حقوق و دریافتی های آن ها بر اساس قانون پرداخت می شد.

وی اضافه نمود: تعدادی مشغول به تنش و جوسازی بوده که با وجود اینکه از آبان ماه سال گذشته از شرکت سینوپیک پولی دریافت نکردیم، ولی حقوق کارگران را تا خاتمه فروردین پرداخت نموده ایم.

مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان، ادامه داد: امضای برگِ سفید روی قرارداد کذب بوده و حقوق کارگران به موقع پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تنها حقوق اردیبهشت ماه پرداخت نشد، گفت: شرکت سینوپیک از آبان ماه سال گذشته بخاطر کرونا به چین برگشته و هیچ پولی از آن ها دریافت نکردیم، ولی حقوق کارگران پرداخت شده و برای پرداخت حقوق اردیبهشت توانایی نداشتیم.

حجازی بیان نمود: مستندات پرداختی ها در اداره کار استان وجود دارد و شرکت ما جزو محدود شرکت هایی است که عیدی، سنوات و حقوق کارگران را به طور منظم پرداخت می نماید.

وی گفت: در مورد فردی که خودشکی نموده است، هیچ درخواست مساعده کتبی از ما ننموده بود در صورتی که به خیلی از پرسنلی که درخواست کتبی نموده بودند، مساعده پرداخت شده است.

مدیر عامل شرکت نظم آفرینان ایمان، یادآور شد: فروردین امسال خانواده فردی که خودکشی نموده بود با حضور در شرکت خاطرنشان کردند که وی قصد ترک کردن اعتیاد دارد. ما هم به خانواده مرحوم و خودش گفتیم که بعد از ترک می تواند به کار برگردد که بعد از یک ماه با حضور در محل کار و انجام آزمایش اعتیاد در مرکز تخصصی طب کار نوین صنعت، جواب آن منفی و به کار بازگشت.

حجازی ادامه داد: بنابراین فردی که خودکشی نموده، اردیبهشت ماه به کار بازگشت و تنها یک ماه حقوق دریافت ننموده بود.

وی در خاتمه توضیح داد: شرکت با قرض و فروختن وسایل، حقوق کارگران را در چند ماه اخیر پرداخت می کرد که با این حال عیدی و سنوات 400 پرسنل، کامل پرداخت شد.

جلالی سرپرست اداره کار شهرستان هویزه نیز در این باره به ایلنا، گفت: این پیمانکار نزدیک به 250 نیرو دارد که تنها حقوق اردیبهشت ماه آن ها پرداخت نشده است.

وی اضافه نمود: اداره کار این شهرستان فردا با حضور در محل کار گزارشی تهیه می نماید و همچنین مراجع قضایی و فرمانداری نیز درحال پیگیری این مسئله هستند.

سرپرست اداره کار شهرستان هویزه، ادامه داد: مطالبی در فضای مجازی در حال انتشار است که صحت آن ها هنوز تایید نشده است.

وی در ادامه مطلب فوق، اضافه نمود: عده ای در فضای مجازی ادعا می نمایند که این فرد بخاطر عقد قرارداد جدید و پرداخت نشدن حقوق اقدام به خودکشی نموده است.

جلالی با بیان اینکه فردی که خودکشی نموده، قرارداد جدید را نیز امضا نموده بود، گفت: حدود 180 نفر از پرسنل، این قرارداد را امضا کردند که این قرارداد در حال استعلام بوده و تایید صحت آن به وسیله اداره کل کار آنالیز می گردد.

وی گفت: تعدادی از کارگران این قرارداد را امضاء نکردند و طبق آنالیز صحفه ای اداره کار معین شد بند های این قرارداد اشکال داشته و هیچ اعتبار اجرایی و قانونی ندارد.

جلالی با اشاره به اینکه حتی اگر کسی قرارداد را امضا نموده باشد، این قرارداد از اعتبار ساقط است، اضافه نمود: جلسه ای با حضور فرماندار و کارفرما تشکیل و معین شد که قرارداد اشکالاتی را دارد و خود پیمانکار نیز با استعلامی که از اداره کل کار گرفته بود، قرارداد مذکور را مورد تایید قرار ندادند.

وی یادآور شد: حدود 50 نفر از کارگران دست به اعتراض زده بودند و به آن ها گفته شد تا تایید قرارداد جدید توسط اداره کل می توانند قرارداد را امضا نمایند.

سرپرست اداه کار شهرستان هویزه تشریح کرد: بعد از یک هفته همه پرسنل قرارداد را امضاء و با آرامش به کار بازگشتند.

وی ادامه داد: خبر های ضد و نقیض زیادی در فضای مجازی مبنی بر دلیل خودکشی فرد مرحوم منتشر شده که درست نبوده و هنوز آنالیز های لازم انجام نشده است.

گفتنی است، روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز طی اطلاعیه ای خاطرنشان کرد که مدیر کل این اداره دستور آنالیز و پیگیری جدی این موضوع را در کمترین زمان ممکن صادر نموده است و تا حصول نتیجه شخصا پیگیر این موضوع خواهد بود.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: فرارو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20800

به "خودکشی تلخ کارگر میدان نفتی یادآوران خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکشی تلخ کارگر میدان نفتی یادآوران خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید