دادستان تهران: اطاله دادرسی از مسائل دستگاه قضایی است

به گزارش شیوا مارکت، القاصی اطاله دادرسی را از مسائل دستگاه قضایی خواند و گفت: این به معنای تضییع حقوق مردم است و ما باید نسبت به رسیدگی سریع این پرونده ها عزم جدی داشته باشیم.

دادستان تهران: اطاله دادرسی از مسائل دستگاه قضایی است

به گزارش ، علی القاصی دادستان تهران روز چهارشنبه در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه 5 (صادقیه) با اشاره به این که مجموعه دادسرا در خط مقدم دستگاه قضایی است اضافه کرد: بخش عمده ارزیابی مردم از قوه قضاییه به کنش ها و رفتار های ما در سیستم دادسرا مرتبط است و ما باید جوابگوی مطالبات و درخواست های مردم بر اساس شرع و قانون باشیم.

القاصی خطاب به قضات دادسرا با بیان این که ما در معرض امتحان و آزمایش الهی هستیم اضافه کرد: برخورد ما در روبرو با اصحاب پرونده باید یکسان باشد و رفتار ما با صاحبان جاه و مقام باید همان رفتاری باشد که نسبت به مردم عادی داریم و در این مرحله است که انسانیت و خداگرایی خود را ثابت می کنیم.

دادستان تهران اطاله دادرسی را از مسائل دستگاه قضایی خواند و اضافه کرد این به معنای تضییع حقوق مردم است و ما باید نسبت به رسیدگی سریع این پرونده ها عزم جدی داشته باشیم.

دادستان تهران با بیان اینکه هر شکایت و مطلبی نباید در دادسرا مطرح گردد گفت: درصد بالایی از شکایت های مطروحه در دادسرا مربوط به توهین و افترا است و بعد از مدتی که عصبانیت شاکی فروکش کرد؛ رضایت می دهد و منتهی به صدور قرار موقوفی تعقیب می گردد که این پرونده ها طبق بخشنامه جدید ریاست محترم قوه قضاییه باید به سمت شورای حل اختلاف راهنمایی شوند تا تمرکز قاضی بیشتر بر روی پرونده های مهم و تخصصی باشد.

القاصی با اشاره به نقش خطیر ضابطین در مأموریت های قضایی و ضرورت حمایت و پشتیبانی از آن ها توضیح داد: ضابط باید تحت تعلیمات قاضی باشد و قضات باید در روبرو با ضابطین رویکرد کنترلی و نظارتی داشته باشند و عملکرد آن ها را به دقت رصد نمایند.

وی در ادامه، بازرسی دادستان ها از کلانتری ها و برگزاری جلسات مکرر با سرکلانتران و پلیس تخصصی را در برطرف مسائل و هماهنگی فی ما بین دادسرا و نیروی انتظامی مؤثر خواند.

دادستان تهران کنترل و بازدید از وضعیت زندان ها را از دیگر وظایف دادستان ها بیان کرد و اضافه کرد: پرونده هایی که متهم آن ها در بازداشت به سر می برد بسیار حساس و مهم هستند و باید سریعاً و بدون فوت وقت معین تکلیف شوند.

القاصی رسیدگی فوری به پرونده های اجرای احکام را ضروری دانست و اضافه کرد: قضات باید نسبت به پرونده های اجرای احکام ورود جدی داشته باشند و اکیپ های ویژه ای با هماهنگی کلانتری ها برای جلب و دستگیری متهمین اختصاص یابد.

دادستان تهران در بخشی از سخنان خود با اشاره به پرونده های جرائم خاص در حوزه امنیت اجتماعی اضافه کرد:در برخورد با کسانی که باعث سلب آرامش در یک منطقه می شوند هیچ خط قرمزی نداریم و قضات باید نسبت به رسیدگی و برخورد در جرائمی نظیر شرب خمر، چاقوکشی و کیف قاپی قاطع و سخت گیر باشند.

القاصی پیگیری حقوق عامه را از وظایف مدعی العموم دانست و اضافه کرد: در جایی که شاکی خصوص وجود ندارد ما باید نقش ناظر و رصد نماینده را داشته باشیم و در مورد حقوق عامه بخصوص تصرف اراضی ملی نباید منتظر شکایت سازمان های مربوطه باشیم. چه بسا فساد در همین سازمان ها رخ داده است و ما باید نسبت به پیگیری و احقاق حقوق عامه کوشا باشیم.

دادستان تهران در این جلسه ضمن معرفی غلامحسین چمن سرا به عنوان سرپرست جدید دادسرای ناحیه 5 (صادقیه) از زحمات و کوشش های علیرضا کارگر تقدیر و تشکر کرد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9977

به "دادستان تهران: اطاله دادرسی از مسائل دستگاه قضایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادستان تهران: اطاله دادرسی از مسائل دستگاه قضایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید