دادگاه فدرال عراق نظرش درباره فراکسیون اکثریت را اظهار داشت

به گزارش شیوا مارکت، دادگاه عالی فدرال عراق امروز یکشنبه به درخواست رئیس جمهور درباره تعیین کردن مفهوم فراکسیون اکثریت در مجلس عراق که مامور انتخاب نخست وزیر و تشکیل کابینه می گردد، پاسخ داد.

دادگاه فدرال عراق نظرش درباره فراکسیون اکثریت را اظهار داشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ایاس الساموک سخنگوی رسمی دادگاه فدرال عراق در بیانیه ای به درخواست رئیس جمهور برای تعیین مفهوم فراکسیون بزرگ تر در مجلس پاسخ داد.

الساموک اعلام نمود: رئیس جمهور از دادگاه فدرال خواست فراکسیون اکثریت را که در ماده 76 قانون اساسی عراق در سال 2005 آمده است تعیین کند.

به گزارش وبگاه خبری موازین نیوز، الساموک شرح داد: دادگاه روز پنجشنبه برابر با 2019/12/19 درخواست مذکور را دریافت کرد و بر اساس آن، دادگاه برای آنالیز این درخواست جلسه ای را برگزار کرد و صبح روز یکشنبه 2019/12/22 با حضور تمام اعضای خود تصمیم زیر را صادر کرد:

برنامه فوق الذکر مورد بحث و آنالیز دقیق در دادگاه عالی فدرال که در تاریخ 22/12/2019 برگزار گردید نهاده شد و در تفسیر حکم ماه 76 قانون اساسی عراق که در سال 2005 به تصویب رسید، آورده است که فراکسیون اکثریت به فراکسیونی می گویند که پس از انتخابات بر اساس یک لیست انتخاباتی شکل گرفته است یا فراکسیونی که پس از اننتخابات بر اساس دو یا چند لیست انتخاباتی شکل گرفته و وارد مجلس شده و کرسی های آن پس از ورود به مجلس و سوگند یاد کردن اعضای آن در نخستین جلسه، بیش تر از دیگر فراکسیون ها باشد و رئیس جمهور بر اساس احکام مفاد ماده 76 قانون اساسی نامزد آن را مامور تشکیل کابینه طی موعد مقرر در آن می نماید.

به گفته سخنگوی دادگاه فدرال عراق تصمیم های دیوان عالی فدرال برای همه مراجع قانونی، اجرایی و قضایی مقرر در ماده (47) قانون اساسی قطعی و لازم الاجرا است.

برهم صالح رئیس جمهور عراق اعلام نموده است که مهلت قانونی انتخاب نخست وزیر با احتساب اینکه روزهای پنجشنبه و آدینه از مهلت پانزده روزه حذف شوند، امروز (یکشنبه) به خاتمه می رسد.

رئیس جمهور عراق از چند روز پیش گفت که منتظر حکم دادگاه عالی فدرال عراق است که فراکسیون اکثریت در مجلس عراق را معرفی کند، زیرا بر اساس قانون اساسی فراکسیون اکثریت می تواند نامزد نخست وزیری دولت آینده را معرفی کند. این در حالی است که ائتلاف البناء به رهبری هادی العامری روز گذشته تاکید نموده که فراکسیون اکثریت براساس نتایج انتخابات قبلی به این ائتلاف اختصاص دارد.

ص

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14746

به "دادگاه فدرال عراق نظرش درباره فراکسیون اکثریت را اظهار داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه فدرال عراق نظرش درباره فراکسیون اکثریت را اظهار داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید