دارو های کلسترول به مهار سرطان پروستات یاری می نمایند

به گزارش شیوا مارکت، طبق نتایج تحقیق جدید، مردان مبتلا به سرطان پروستات که در حال حاضر دارو های کاهنده کلسترول مصرف می نمایند، عمر طولانی تری خواهند داشت.

دارو های کلسترول به مهار سرطان پروستات یاری می نمایند

به گزارش، بیماران پرریسک شامل مردان دارای میزان بالا آنتی ژن خاص پروستات (PSA) و نمره گلیسون 8 به بالا هستند. نمره گلیسون برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می گردد. مردان دارای نمره گلیسون بالا مبتلا به سرطان های با درمان سخت هستند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که استاتین ها و داروی دیابت متفورمین که غالباً باهم تجویز می شوند دارای خواص ضدسرطانی هستند. با این حال مشخص نبود که کدامیک از این دو دارو بیشتر دارای ویژگی مقابله با سرطان هستند.

در این مطالعه، محققان داده های مربوط به حدود 13 هزار بیمار مبتلا به سرطان پروستات پرریسک را آنالیز کردند. تمامی این بیماران بین سال های 2007 و 2011 مبتلا به بیماری تشخیص داده شده بودند.

محققان مشاهده کردند مردانی که استاتین ها و متفورمین را همراه با هم مصرف می کردند میانگین نرخ زنده ماندن شأن (3.9 سال) به مراتب بیشتر از افرادی بود که فقط استاتین ها را به تنهایی (36. سال) یا فقط متفورمین به تنهایی (3.1 سال) مصرف نموده یا هیچ کدام از این دارو ها را (3.1 سال) مصرف نمی کردند.

لو یائو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: با توجه به نرخ مرگ و میر سرطان پروستات، مصرف متفورمین به همراه استاتین با کاهش 36 درصدی ریسک مرگ مرتبط است.

مطالعه نشان داد بیمارانی که یکی از سه نوع استاتین آتورواستاتین، پراواستاتین یا روزوواستاتین را مصرف می کردند طول عمر بیشتری داشتند.

محققان معتقدند تستوسترون در این زمینه نقش اصلی را دارد. میزان بالا کلسترول موجب ترغیب ترشح بیشتر اندروژن می گردد که در مقابل به پیشرفت سرطان پروستات منجر می گردد. اما استاتین ها به کُندشدن فرایند این فرآیند یاری می نمایند.

منبع: مهر

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16094

به "دارو های کلسترول به مهار سرطان پروستات یاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو های کلسترول به مهار سرطان پروستات یاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید