دراگون اسپیس ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین المللی شروع کرد

به گزارش شیوا مارکت، دقایقی پیش با پرتاب موشک فالکون 9، فضاپیمای سرنشین دار دارگون اسپیس ایکس طی مأموریت کرو-1 با موفقیت زمین را ترک کرد تا طی بیش از یک روز به ایستگاه فضایی بین المللی برسد. مأموریتی که نقطه عطفی در تاریخ مأموریت های فضایی خواهد بود.

دراگون اسپیس ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین المللی شروع کرد

با وجود رویدادهای بسیار در سال 2020 ناسا، اسپیس ایکس و همکاران بین المللی آن ها از جمله آژانس هوافضای ژاپن، کپسول سرنشین دار دراگون (Crew Dragon Capsule) را که حالا از پس این رویدادها تاب آوری (Resilience) نام گرفته به خوبی به مأموریت مهم امروز رساندند.

پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس ایکس (SpaceX) در ساعت 19:27 منطقه زمانی شرقی (03:57 به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی انجام شد و فضانوردان جهتی را شروع کردند که نه فقط دستیابی به ایستگاه را همراه خواهد داشت، بلکه شروع پیروزی برای مأموریت های عملیاتی پیوسته به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) با فضاپیماهای سرنشین دار تجاری خواهد بود.

حدود 10 دقیقه پس از پرتاب مرحله اول موشک فالکون 9 با پیروزیت به زمین بازگشت و توسط کشتی بدون سرنشین فقط دستورالعمل ها را بخوان (Just Read the Instructions) بازیابی شد تا برای پرتاب بعدی که در تاریخ 30 مارس (10 فروردین) انجام خواهد شد، آماده باشد.

در کنار فرود پیروز بوستر موشک، فضانوردان مستقر در کپسول دراگون اسپیس ایکس هم پس از پرتاب به خوبی با پایگاه زمینی ارتباط برقرار کردند تا همکاران خود و علاقه مندان از سراسر دنیا را از سلامت خود مطلع و پیش روی پیروز مأموریت کرو-1 را اعلام نمایند.

با این پرتاب پیروز، مایکل هاپکینز (Michael Hopkins)، ویکتور گلاور (Victor Glover) و شانون واکر (Shannon Walker) از ناسا و سویچی ناگوچی (Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) سفری در حدود 27 ساعته را تجربه خواهند کرد تا در نهایت صبح فردا به ایستگاه فضایی بین المللی برسند.

این زمان با توجه به مکانیک مداری و احتیاج به هم راستا و هم سرعت شدن کپسول سرنشین دار دراگون با ایستگاه فضایی بین المللی است. پیش از این قرار بود این مأموریت دیروز انجام گردد و سفر تنها 8 ساعت و نیم طول می کشید، اما با توجه به مساعد نبودن شرایط آب وهوایی برای استقرار کشتی بازیابی در محل مناسب، پرتاب به امروز منتقل شد.

در ساعات گذشته، فضانوردان پس از پوشیدن لباس های فضانوردی مخصوص کپسول دراگون، توسط خودروهای تسلا مدل X که برای مأموریت های فضایی سفارشی شده اند، راهی سکوی پرتاب شدند. با رسیدن به سکوی پرتاب و پیمودن جهت آسانسور و راهروی ویژه، فضانوردان به کپسول وارد شدند و تا لحظه پرتاب به کنترل شرایط و آمادگی برای پرتاب کپسول مشغول بودند تا خاتمه فرآیند پرتاب را به رایانه بسپارند.

در نهایت بر خلاف ماه های گذشته و کوشش نخست مأموریت دمو-2 که شرایط آب وهوایی کمک نکرد، این بار با فراهم شدن همه شرایط که البته ناشی از آزمایش ها و آنالیز های گسترده پیش از پرتاب بود، فضانوردان راه فضا را پیش گرفتند تا مأموریتی تاریخی را شروع نمایند.

مأموریت کرو-1 یک عملیات پرتاب معمول در برنامه های ایستگاه فضایی بین المللی محسوب می گردد اما نقطه عطف آن هم دقیقا همین جاست. این پرتاب، نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین دار در تاریخ است که توسط یک شرکت خصوصی (اسپیس ایکس) و با یک فضاپیمای تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی انجام می گردد.

پیش از این فضانوردان باب بنکن (Bob Behnken) و داگ هارلی (Doug Hurley) هم در مأموریت دمو-2 با پیروزیت به ایستگاه فضایی بین المللی رفته و بازگشته بودند اما همان طور که نام آن مأموریت نیز نشان می داد، با هدف آزمایش کپسول سرنشین دار دراگون و نه فعالیت عمومی در ایستگاه اجرا شده بود. این بار اما فضانوردان مأموریت کرو-1 در فرایند فعالیت های معمول ایستگاه مشارکت خواهند داشت و آزمایش های علمی هیجان انگیزی را پیش می برند.

فعالیت هایی که از 27 ساعت آینده که کپسول دراگون حامل فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو می گیرد شروع خواهد شد تا ده سال پس از بازنشستگی شاتل های فضایی، فصل جدیدی در انجام مأموریت های عملیاتی کم هزینه تر، مطمئن تر و مدرن تر به فضا گگردده گردد. مأموریت هایی که ناسا اولین مشتری آن است اما تنها مشتری آن نخواهد بود.

عکس کاور: پرتاب موشک موشک فالکون 9 و کپسول دراگون اسپیس ایکس در مأموریت کرو-1

Credit: NASA/SpaceX

منابع: NASA, SpaceX, Space

خیمه نیوز: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25384

به "دراگون اسپیس ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین المللی شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دراگون اسپیس ایکس سفر تاریخی خود را به ایستگاه فضایی بین المللی شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید