دستاوردهای تاریخی سیزدهمین طرح توسعه چین تحت رهبری شی جین پینگ

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری شین هوا در گزارشی با عنوان پیشرفت های تاریخی چین در طول دوره سیزدهم طرح 5 ساله تحت رهبری شی جین پینگ ، نوشت احیای استثنائی اقتصاد چین از تاثیرات ناشی از بیماری کووید-19 در حالی بسیاری از ناظران خارجی را شگفت زده نموده است که این صرفا یک نمونه از مجموعه دستاوردهای پکن در طول سیزدهمین دوره طرح 5 ساله آن در فواصل سال های 2016 تا 2020 میلادی است.

دستاوردهای تاریخی سیزدهمین طرح توسعه چین تحت رهبری شی جین پینگ

به گزارش خبرنگاران، به نقل از رادیو بین المللی چین، در این مطلب آمده است: شاهد بودیم که در طول اجرای سیزدهمین طرح 5 ساله توسعه چین، کمیته مرکزی حزب کمونیست با همراهی شی جین پینگ در کانون آن چگونه تمام بخش های کشور را با یکدیگر متحد کردند تا پیشرفت های تاریخی زیادی در زمینه توسعه به بار آید؛ بر اساس این گزارش، اقتصاد چین در طول 5 سال گذشته تقریبا به اندازه 100 تریلیون یوان معادل حدودا 15 تریلیون دلار آمریکا رشد داشت و فراوری ناخالص داخلی سرانه این کشور به بیش از 10 هزار دلار آمریکا رسید؛ سهم اقتصاد چین در دنیا در سال 2019 میلادی به 16.3 درصد رسید.

چین در حال حاضر عظیم ترین جمعیت دنیا با درآمد متوسط را دارد و قرار است به فقر مطلق هزاران ساله خود سرانجام دهد؛ نشانه های مربوط به 5 سال اخیر حاکی از آن است که توسعه چین وارد مرحله جدیدی شده است.

رهبر چین در نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در اواخر سال 2017 میلادی تاکید نمود که اقتصاد چین در حال عبور از مرحله رشد سریع به مرحله توسعه با کیفیت بالاست؛ رئیس جمهور چین در طول 5 سال گذشته به بازدید از شهرها، روستاها و بنگاه های مالی پرداخت و نشست ها و جلسات گفت و گویی را با دانشمندان، کارآفرینان، محققان و نمایندگان مردمی برگزار کرد و در قالب این نشست ها برنامه ریزی ها و اقدامات اصلی برای توسعه چین تدوین شد که از جمله این اقدامات می توان به کوشش های هدفمند فقرزدایی چین، مهار و کنترل آلودگی هوا، پافشاری برای توسعه منطقه ای یکپارچه، گشایش های با کیفیت و ... اشاره نمود.

شین هوا با اشاره به اینکه 5 سال گذشته تغییرات وارونه ای در دنیا رخ داد و دنیای سازی مالی با جریان های مخالف ناشی از حمایت از فراوریات داخلی و یکجانبه گرایی روبرو شد، نوشت که شی جین پینگ در بحبوحه این تغییرات و چالش ها، بر ضرورت کشف فرصت ها و پیشرفت های جدید تاکید داشت.

بر این اساس، بهبود اقتصاد چین پس از شیوع کووید-19 رشد داشته است و فراوری ناخالص داخلی چین در سه ماهه سوم سال 2020 میلادی و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به 4.9 درصد رسید.

بر اساس این گزارش، چین تحت ریاست شی جین پینگ به پیشرفت های بی سابقه زیست محیطی دست یافته است؛ میزان مصرف انرژی در هر واحد فراوری ناخالص داخلی 13.2 در فواصل سال های 2015 تا 2019 میلادی کاهش داشته است؛ ساکنان شهرهای چین 82 درصد از روزهای یک سال را در هوای غیر آلوده نفس می کشند و از طرف دیگر، کیفیت آب افزایش با کیفیتی داشته است؛ اهداف مربوط به کنترل آلودگی در چین که در سیزدهمین طرح 5 ساله این کشور تدوین شده بود، به خوبی تحقق یافته اند.

رهبر چین اهمیت زیادی به نوآوری در بخش فناوری داد و از مکان هایی از جمله مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت ها و مناطق توسعه صنعتی با فناوری پیشرفته در طول اجرای سیزدهمین طرح 5 ساله توسعه چین بازدید کرد؛ چین پیشرفت های چشمگیری در ساخت پکن، شانگهای، منطقه خلیج گوانگدونگ-هنگ کنگ- ماکائو و تبدیل آنها به مراکز نوآوری فناوری - علمی دنیا و همچنین انجام ماموریت های انسانی در فضا و کاوشگر ماه داشته است.

نقش گشایش در چین مکررا در طول این 5 سال تکرار شده است و رهبر چین تاکید داشته است که توسعه باکیفیت این کشور صرفا به وسیله گشایش های بیشتر عملی خواهد شد؛ چین 200 قرارداد همکاری را در راستای اجرای ابتکار کمربند و جاده با 130 کشور و 20 سازمان بین المللی امضا نموده است؛ این کشور همچنین اقدام به تاسیس 21 منطقه تجارت آزاد آزمایشی کرد؛ چین از نظر فضای کسب و کار در دنیا توانست در سال 2020 میلادی در صندلی سی و یکم قرار بگیرد.

حزب کمونیست چین در ماه مه امسال یک تصمیم استراتژیک گرفت تا الگوی توسعه جدید را طراحی کند که هدف از آن این است که بازارهای داخلی و خارجی بتوانند یکدیگر را تقویت نمایند و بازار داخلی چین به عنوان بدنه اصلی فعالیت داشته باشد.

شین هوا با اشاره به اینکه رهبر چین در طول 5 سال گذشته همیشه در جهت ارتقاء معیشت مردم کشورش کوشش نموده است، نوشت چین در سرانجام سال 2015 میلادی، بیش از 54 میلیون نفر ساکن روستایی داشت که در فقر زندگی می کردند، رهبر چین با فرماندهی جهت مبارزه چین علیه فقر، برنامه های کاری معین و اقدامات هدفمندی را ارائه کرد و توانست تا سرانجام سال 2019 میلادی فقر چین را به 0.6 درصد کاهش دهد.

چین در حال حاضر در مراحل سرانجامی ریشه کن کردن فقر قرار گرفته است؛ رهبر چین در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر امسال تاکید نمود که چین به تحقق اهداف ریشه کن کردن فقر که در دستور کار توسعه پایدار 2030 تعریف شده است، اطمینان دارد و 10 سال زودتر از این برنامه ریزی به این هدف می رسد.

چین در طول سیزدهمین طرح 5 ساله توسعه خود اقداماتی را برای حذف نگرانی های مردمی اتخاذ کرد از جمله اینکه بیش از 60 میلیون فرصت شغلی جدید شهری ایجاد کرد؛ بیش از 50 میلیون نفر از ساکنان شهری را از مسکن های نامناسب بیرون کشید و به منازل جدید نقل مکان داد؛ تقریبا 30 میلیون نفر از افراد سالمند را تحت پوشش یارانه های خدمات درمانی قرار داد و تعداد کسانی که به دلیل فقر ترک تحصیل می نمایند را به صفر رساند.

بر اساس این گزارش، متوسط امید به زندگی مردم در چین تا سرانجام سال 2019 میلادی به 77.3 سال رسید و بیش از 95 درصد از جمعیت چین تحت پوشش برنامه های اساسی بیمه های درمانی قرار گرفتند.

رهبر چین در واکنش به شیوع ناگهانی کووید-19 در سال 2020 میلادی، جنگ علیه این ویروس را شروع کرد و نسبت به جان هیچ کسی بی تفاوت نماند و تمام هزینه های پزشکی بیماران مبتلا به کرونا را پرداخت؛ چین در سال 2020 میلادی اولین کشوری شد که کووید-19 را تحت کنترل گرفت و مشاغل و مدارس خود را بازگشایی کرد.

شین هوا در سرانجام این گزارش نوشت چین در طول 5 سال آینده وارد فاز جدیدی از توسعه خواهد شد و سفر جدید خود را به سمت ساخت یک کشور سوسیالیستی مدرن پیش خواهد گرفت؛ پنجمین پلنوم نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز که زمان برگزاری آن از روزهای 26 تا 29 اکتبر در پکن برنامه ریزی شده است، به آنالیز پیشنهادات مربوط به دستور کار توسعه چین و جدول بندی جهت حرکت چین در آینده خواهد پرداخت.

311311

بلاگ پو: سیستم مدیریت محتوای بلاگ پو

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24588

به "دستاوردهای تاریخی سیزدهمین طرح توسعه چین تحت رهبری شی جین پینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای تاریخی سیزدهمین طرح توسعه چین تحت رهبری شی جین پینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید