دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می نماید

به گزارش شیوا مارکت، با شیوع و گسترش ویروس کرونا، شرکت های دانش بنیان داخلی نسبت به فراوری و یا افزایش ظرفیت فراوری محصولات دانش پایه در حوزه های تحقیقاتی، پیشگیری و کاهش شیوع این ویروس اقدام کردند که این محصولات از کیت های تشخیصی تا فراوری ماسک های N95 تا N99 را شامل می گردد، ضمن آنکه محققان یکی از شرکت ها در کوشش هستند تا پس از فراوری دوربین های حرارت سنج، آن را بر روی پهپادهایی که در دست ساخت دارند، نصب نمایند تا بتوانند با دقت بالاتری نسبت به تب سنجی از افراد اقدام نمایند.

دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می نماید

کروناویروس ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری های شدیدتری چون سارس، مرس و کووید 19 را شامل می شوند. این ویروس در سال 1965 کشف شد و مطالعه بر روی آن به طور مداوم تا اواسط دهه 1980 ادامه داشت.

این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می نماید و تا به امروز 7 کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده و آخرین نوع آنها کرونای جدید است که در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرد. این ویروس به تدریج کل کره زمین را درنوردیده است و تعداد آلوده شدگان به این ویروس در دنیا از مرز 110 هزار نفر گذشته است.

پای این ویروس نیز به ایران باز شد و شیوع آن در روز 29 بهمن سال گذشته به طور رسمی تایید شد و در حال حاضر بیشتر استان های کشور به این ویروس آلوده شده اند و بعد از شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا و تایید رسمی آن در ایران و ابتلای روزافزون مردم به این بیماری، شرکت های حوزه سلامت و فناوری اطلاعات فعال در کشور شروع به فراوری و یا افزایش ظرفیت فراوری محصولاتی برای مقابله با شیوع این ویروس کردند.

محصولات این شرکت ها در حوزه های پیشگیری، تشخیص، درمان و مطالعات پژوهشی کاربرد دارند و شامل مواردی چون دوربین های تب نما، کیت های تشخیصی، محلول و اسپری های ضد عفونی نماینده، دستگاه های ضد عفونی نماینده و تجهیزات بخش ICU و تنفسی می گردد.

در حوزه تشخیص

یکی از شرکت های دانش بنیان، از سال 1389 با هدف تامین بخشی از احتیاجهای آزمایشگاهی-تشخیصی فعالیت خود را با واردات محصولات آزمایشگاهی شروع کرد و در ادامه در سال 1393 پیروز به دریافت پروانه ساخت در مورد کیت های تشخیص اعتیاد شد و امروز یکی از فراورینمایندگان انواع کیت های تشخیصی در سطح ملی و بین المللی است.

با شیوع آلودگی ویروس کرونا این شرکت توانست فاز پژوهشی فراوری کیت تشخیص ویروس کرونا (Corona Virus Rapid Test) را طی نموده و به زودی این محصول وارد بازار خواهد شد.

محققان یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان با به کارگیری توان و دانش بومی توانسته بسیاری از خدمات کنترل کیفیت داروهای بیوتکنولوژی و دیگر خدمات پیشرفته آزمایشگاهی را بر مبنای اصول GLP به شرکت های دارویی و محققان حوزه زیست فناوری در ایران ارائه دهد. ارائه خدمات آزمایشگاهی پیشرفته به شرکت های داروسازی از دستاوردهای این شرکت است، به گونه ای که این شرکت توانسته است با فراوری کیت های آزمایشگاهی به ویژه برای شرکت های فراوری نماینده داروهای بیوتکنولوژی، امکان تشخیص کمی آلودگی سلولی را فراهم کند.

داروهایی را که فراوری می شوند با استفاده از این کیت ها می توان تشخیص داد که آیا ناخالصی ژنومی سلول میزبان در دارو وجود دارد یا خیر و در صورت وجود این آلودگی ها، مقادیر آن به چه میزان است.

مشخصه یابی بانک های سلولی، مشخصه یابی پروتئین ها و معتبرسازی فرایند غیرفعال سازی و یا حذف ویروس، کیت های تشخیصی بقایای DNA سلول میزبان (HCD) از جمله دستاوردهای این شرکت دانش بنیان است.

این شرکت فراوری کیت تشخیص ویروس کرونا PCR را در دستور کار دارد و در آینده ای نزدیک وارد بازار خواهد شد.

فراوری مواد ضد عفونی نماینده

محققان یکی دیگر از شرکت های دانش پایه نیز تا به امروز پیروز به ارائه فرمولاسیون چندین فرآورده مورد احتیاج بیماران دیابتی، ورزشکاران، بچه ها و همچنین فرآورده های سلامت محور شدند که تمامی این فرآورده ها پس از طی مراحل قانونی پروانه فراوریی از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت را کسب نموده و وارد بازار شده اند.

در حوزه مبارزه با ویروس کرونا، محصول کروسپت این شرکت به عنوان محصولی برای ضد عفونی کردن در اشکال ژل، اسپری و محلول فراوری شده و حاوی 0.13 درصد بنزالکونیوم کلراید است. بنزالکونیوم کلراید کاربردهای زیادی در مصارف بیمارستانی و سایر بخش های بهداشتی به منظور ضدعفونی دارد. این ماده به دلیل وجود خاصیت شویندگی (سورفکتانت) و ضدعفونی نمایندگی، عملکرد موثری در برابر انواع باکتری ها و ویروس ها دارد.

در واقع بنزالکونیوم کلراید میکروب کش قوی با کاربردهای وسیع است که استفاده از محلول رقیق شده آن به راحتی می تواند 95 درصد از میکروب های عامل ایجاد بیماری را از بین ببرد. از دیگر ویژگی های شاخص این ماده می توان به خاصیت باکتریواستازیس بودن آن اشاره نمود. به این معنا که بنزالکونیوم کلراید در مرحله اول مانع رشد میکروب ها و باکتری ها می گردد و در مرحله دوم وارد DNA و RNA آنها شده و آنها را از بین می برد. سرعت اثر این ماده بسیار زیاد بوده، به طوری که بیش از 85 درصد میکروب ها را در مدت 10 دقیقه از بین برده و حدبیشتر ظرف مدت 30 دقیقه به 100 درصد کارایی خود می رسد.

غلظت هایی که به طور معمول استفاده می گردد، سمی نیست و اثر تحریکی بر روی پوست ندارد و چون بی رنگ و بی بو است، آسیبی به دستگاه تنفسی و بویایی نمی رساند.

میزان بنزالکونیوم کلراید در منابع گوناگون از جمله آژانس ملی محیط زیست، به منظور مقابله با ویروس کرونا 0.05 درصد ذکر شده که این میزان در محصول ضدعفونی نماینده دست کروسپت 0.13 درصد بوده و موجب اثرگذاری هرچه بیشتر این ماده در از بین بردن ویروس های بیماری زا می گردد. این شرکت در حال فراوری ژل، اسپری و محلول ضدعفونی نماینده دست بر پایه بنزالکونیوم کلراید و پروپیلن گلیکول (کروسپت) است.

فراوری ساشه خوراکی، ویال خوراکی و کپسول های تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن از دیگر محصولات این شرکت است که در حال حاضر در داروخانه های کشور موجود هستند.

یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان فعالیت خود را از سال 1389 در زمینه های فراوری واکسن های انسانی، دارو، کیت و مواد شیمیایی و آزمایشگاه کنترل کیفی شروع کرد. این گروه تحقیقاتی با دریافت گواهی GMP برای فراوری واکسن های انسانی از وزارت بهداشت و پروانه بهره برداری برای فراوری کیت های تشخیصی از سازمان غذا و دارو و نیز دریافت گواهی استاندارد ایزو 13485، ایزو 9001، ایزو 10004 و ایزو 17025 تا کنون دو نوع واکسن انسانی، سه ماده اولیه دارویی، محلول های تزریقی، بیش از 85 نوع کیت تشخیصی مولکولی، الیزا، بیوشیمی و راپید تست و نیز محیط کشت آماده مصرف باکتریایی و کشت سلولی را فراوری و به بازار عرضه نموده است.

واکسن آنفلوآنزای فصلی سه گانه اولین واکسن فراوری شده در خط فراوری این شرکت است که بر اساس GMP و الزامات سازمان بهداشت دنیای و نیز قوانین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت فراوری می گردد. این واکسن به وسیله کشت ویروس بر روی تخم مرغ تهیه شده و در سرنگ های آماده مصرف در حجم نیم میلی لیتر از سال 1397 به بازار عرضه می گردد.

محلول و اسپری ضدعفونی نماینده دست بر پایه انواع الکل برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از دیگر محصولات این شرکت است.

لابراتوار تخصصی یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان از سال 1386 با هدف فراوری مواد دندانی فعالیت های دانش بنیان خود را در راستای فرموله کردن مواد مصرفی دندانپزشکی شروع کرد. فراوری محصول ضدعفونی و پاک سازی کانال ریشه دندان (عصب کشی) از جمله محصولات این تیم تحقیقاتی است. این محصول به عنوان ضدعفونی نماینده قوی و کامل عفونت های کانال ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پاکسازی و شستشوی کانال ریشه دندان از بقایای عفونی و میکروارگانیسم ها به همراه عصب کشی، درمان عفونت های دندانی، درمان التهاب های غیرقابل التیام در اطراف رأس ریشه دندان، حذف بایوفیلم های کهنه و غیرفعال کردن سریع باکتری ها از جمله کاربردهای این محصول به شمار می رود.

این شرکت نیز در راستای مقابله با انتشار ویروس کرونا نسبت به فراوری محلول و اسپری ضد عفونی نماینده دست اقدام نموده است.

گروهی از محققان یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان فعالیت خود را در زمینه فراوری مواد ضدعفونی نماینده محیط و تجهیزات بیمارستانی با استفاده از روش مه خشک شروع کردند و توانستند راهکاری نوین برای ضدعفونی هوا و سطوح محیط های بیمارستانی و پزشکی ارائه دهند. دستگاه Noco Persia از فراوریات این شرکت است که با استفاده از تکنولوژی جدید مه خشک (Dry Mist) به ضدعفونی کامل محیط و از بین بردن انواع میکروب ها می پردازد. این دستگاه حتی امکان ضدعفونی نقاط غیر قابل دسترس و غیر قابل رؤیت را فراهم می آورد.

استفاده از روش مه خشک جهت ضدعفونی هوا و سطوح، نسبت به روش های سنتی ضدعفونی، فزونی های ویژه ای دارد. سهولت استفاده و سرعت استفاده از دستگاه بدون احتیاج به کاربر موجب شده که این دستگاه به راهکاری مفید برای ضد عفونی کردن محیط های عمومی مانند مهدکودک ها، رستوران ها، کارخانجات و تمامی اماکنی که ضدعفونی و بهداشت محیط دغدغه آنهاست، تبدیل گردد.

این شرکت همچنین دو محلول ضد عفونی نماینده نیز فراوری نموده است.

یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان در کنار تجهیزات دندانپزشکی محلول و اسپری ضدعفونی نماینده دست بر پایه انواع الکل را برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا فراوری نموده است. محلول ضدعفونی نماینده کف و سطوح این شرکت قدرت بالایی در از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا دارد، به گونه ای که از آن می توان به عنوان ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ استفاده کرد.

محلول ضدعفونی نماینده دست این شرکت محصول دیگری است که بر پایه الکلی و آماده مصرف فراوری شده و از مزایایی چون اثر ضد میکروبی، دارای مواد محافظ و مرطوب نماینده پوست، عدم احتیاج به شست و شو بعد از استفاده از محصول، فاقد رنگ و دارای رایحه ملایم و قابل استفاده به صورت متوالی بدون خشک شدن پوست برخوردار است.

تجهیزات بیمارستانی

یکی از شرکت های دانش بنیان در سال1387 با ادغام چهار شرکت با سابقه در حوزه تجهیزات پزشکی در بخش های فراوری تجهیزات بیهوشی و تنفسی، مانیتورینگ اعلام علائم حیاتی بیمار، فراوری و واردات تجهیزات اتاق عمل و سیستم های Endo Surgery و Endo Vision فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر ماشین های بیهوشی برای مراقبت از بیماران در ICU بیمارستان ها کاربرد دارند.

تیم تحقیقاتی یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پس از ساخت دستگاه لگن شوی، آندوسکوپ شوی اتوماتیک و ست شست وشوی ابزار جراحی پیروز به فراوری ظروف کاغذی یکبار مصرف ضد آب جهت دفع مایعات انسانی شدند. این ظروف (لگن، لوله ادرار و ظروف رسیور) پس از مصرف می بایست توسط دستگاه امحاگر مخصوص که توسط این شرکت طراحی و ساخته شده است، دفع اصولی شوند.

علاوه بر آن این شرکت در رایزنی با شرکت هایی که زمینه کاری مشترک با فعالیت این شرکت دارند، پیروز به یافتن روشی جدید برای بی خطرسازی زباله عفونی بیمارستان شد و پس از مذاکرات با یکی از این کمپانی ها که در کشور آلمان مشغول فعالیت است، همکاری مشترک را شروع و پس از ارائه مدارک لازم به مراجع ذی صلاح، مجوز ساخت این دستگاه را اخذ کرد.

فراوری تجهیزات بیمارستانی مانند دستگاه کاور کفش اتوماتیک حرارتی، دستگاه اینوکلاو رومیزی، دستگاه استریلایزر پلاسما، تخت شست وشو و ضدعفونی بیمار و دستگاه ابزار شوی است.

تیم مطالعاتی یکی دیگر از شرکت های فعال در حوزه تجهیزات پزشکی در دی ماه سال 1378 فعالیت خود را به وسیله فراوری و واردات لوازم و تجهیزات پزشکی در زمینه تجهیزات پزشکی در حوزه دپارتمان CSSD (دستگاه های شست وشوی ابزار و تجهیزات پزشکی، سیستم های اتوکلاو بخار و استریلایزر پلاسما، محلول های ضدعفونی، امحاء زباله های بیمارستانی) شروع کرد. علاوه بر آن در زمینه هایی چون طراحی و ساخت دستگاه شوک الکترونیک دستی و اتوماتیک (AED)، سیستم احیای قلبی اتوماتیک (CPR)، بیمارستان و کلینیک های سیار (Mobile Hospital) و داروخانه رباتیک توانسته است در مدت بیش از 15 سال سابقه در بازار کالاها و خدمات پزشکی ایران را داشته باشد.

دستگاه های استریلایزر پلاسما، امحای زباله بیمارستانی و اتوکلاو بخار از جمله محصولات این شرکت برای کاربرد در شرایط شیوع ویروس کرونا است.

یکی دیگر از شرکت ها نیز از سال 1378 فعالیت خود را در زمینه ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی شروع کرد و نهایتا پس از 10 سال کار در سال 1388 پیروز به فراوری دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی برای اولین بار در ایران شد. 6 کشور در دنیا، فراورینماینده AFM (میکروسکوپ نیروی اتمی) هستند و دستگاه ساخته شده توسط این شرکت از بعد عملکرد و کارایی با نمونه های خارجی کاملا رقابت می نماید و در بعد مالی نیز کمتر از 60 درصد قیمت دستگاه خارجی است.

دستگاه نانوسکوپ الکترونی (AFM) در حوزه مطالعات پژوهشی و برای مطالعه بر ساختار ویروس قابل استفاده است.

فراوری نرم افزار برای کاهش ابتلا به ویروس

چهار شرکت دیگر نیز در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال هستند که توانایی فراوری نرم افزارهای کاربردی برای پیشگیری و انجام امور کاری و روزانه در منزل و در پی آن کاهش امکان ابتلا به ویروس کرونا را دارند.

دوربین های تب سنج

یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی دوربین های حرارتی و تب سنج ها و سنسورهای ترمال (حرارتی) فراوری نموده است و درصدد هستند تا با پهپادهایی که در دست ساخت دارند، اقدام به پایش و مونیتورینگ دما نمایند.

محققان یکی دیگر از شرکت های دانش بنیان پس از 25 سال فعالیت در حوزه الکترواپتیک، با توجه به احتیاج و شرایط کشور پس از شیوع ویروس کرونا توانستند دوربین های حرارتی تب سنج را طراحی نموده و بسازند. به گفته محققان این شرکت، این دوربین ها آماده تحویل به نهادهای مربوط به منظور اندازه گیری آنلاین درجه حرارت بدن افراد در اماکن عمومی مانند متروها و بیمارستان ها است.

کار دوربین های حرارتی، آشکارسازی اختلاف درجه بین نقاط مختلف یک جسم است؛ بخش های مختلف بدن انسان از سر تا انگشتان پا دارای درجات حرارتی متفاوتی است؛ از این رو اگر با استفاده از دوربین های حرارتی به بدن انسان نگاه گردد، مجموعه ای از نقاط کمرنگ و پررنگ دیده می گردد که این نقاط کمرنگ و پررنگ ناشی از اختلاف دمایی هستند که آشکارسازی شدند. تصور عموم بر این است که دوربین های حرارتی، میزان درجه حرارت را اندازه گیری می نماید که تصور درستی نیست؛ چرا که می توان با کالیبره کردن این اختلاف و توزیع حرارتی را به درجه حرارت تبدیل کرد.

ساخت دستگاهی برای ضدعفونی کردن بدون پاشش محلول

با توجه به چالش پاشش محلول های ضد عفونی نماینده در اماکن عمومی، اخیرا گروهی از محققان یکی از شرکت های مستقر در پارک فناوری آذربایجان غربی دستگاهی را بر پایه ازن برای ضد عفونی کردن عرضه کردند. این دستگاه بدون پاشش محلول اقدام به ضد عفونی کردن سطوح می نماید و از آن می توان برای کاهش انتشار ویروس کرونا در شرایط طغیان بهره برداری کرد.

فراوری ماسک های نانویی

در حال حاضر چهار شرکت فراورینماینده ماسک نانویی در کشور فعال هستند که به گفته آنها قبل از شیوع این ویروس، فراوریات این شرکت ها مشتری خاصی نداشت، چون فرهنگ و کاربردهای این محصول در کشور تبیین نشده بود؛ ولی در حال حاضر خطوط فراوری این شرکت ها به طور کامل برای تامین احتیاجهای کشور فعال شده است.

دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفت وگو با ایسنا، تمرکز فراوری ماسک ها از سوی این ستاد را بر روی ماسک های N94 و N99 دانست و گفت: ماسک های N99 بیشتر برای کادر درمانی که در مواجهه با بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا هستند، قابل استفاده است؛ چرا که این نوع ماسک ها از ایمنی بالاتری برخوردار است.

وی کاربرد ماسک های N94 را قابل استفاده برای پرسنل بیمارستان ها دانست و اظهار کرد: وزارت بهداشت اخیرا اقدامات خوبی در این زمینه داشته است، ضمن آنکه اخیرا جلسه ای با هیات امنای ارزی داشتیم و در این جلسه قرارداد فراوری 15 میلیون ماسک را امضا کردیم. بر اساس این توافق روزی 30 تا 40 هزار ماسک مورد احتیاج کشور را تامین می کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو یادآور شد: ما کوشش داریم علاوه بر ظرفیت شرکت های دانش بنیان از سایر ظرفیت ها نیز در این زمینه بهره برداری کنیم. در حال حاضر یک شرکت مجهز به دستگاه نانو الیاف است، ولی این شرکت فیلترهای نیروگاهی فراوری می نماید و تعهداتی برای فراوری این نوع فیلترها دارد؛ از این رو ما کوشش داریم تا طرف های این شرکت را متقاعد کنیم که تاریخ تحویل فیلترهای سفارشی از این شرکت را به مدت دو ماه به تعویق بیندازند.

وی افزود: بر این اساس در حال حاضر یکی از خطوط فراوری این شرکت را به فراوری نانو ماسک اختصاص داده ایم. این خط قادر است روزی 20 هزار نانو ماسک فراوری کند.

سرکار یادآور شد: با این ظرفیت به همراه ظرفیت چهار شرکت فراوری نماینده نانو ماسک قادر به فراوری 100 هزار نانو ماسک هستیم، ضمن آنکه دو دستگاه نانو الیاف نیز که در انبار بوده، به این خطوط فراوری اضافه می شوند.

به گفته وی، دو دستگاه نانو الیاف نیز برای صادرات بسته بندی شده بود و این دستگاه ها از بسته بندی خارج شدند تا در خط فراوری مورد بهره برداری قرار گیرند.

سرکار اظهار کرد: در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت نموده است، به گونه ای که در این جهت هر جا که گلوگاهی وجود داشته، آنها را مرتفع نموده است.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17749

به "دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید