راز جذابیت بی انتها یک پرواز مرموز

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: بوئینگ مرموز 777 مالزی با 239 سرنشین گم شده است. دو نفر از مسافران این هواپیما ایرانی بوده اند و همین کافی است که ایرانیان اخبار این هواپیما را تعقیب نمایند.

راز جذابیت بی انتها یک پرواز مرموز

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرنگاران، جام نیوز نوشت؛ آخرین خبر، احتمال پیدا شدن قطعاتی از هواپیما را در عمق اقیانوس می دهد، اما هنوز چیز روشنی در این زمینه کشف نشده است. حالا گم شدن این هواپیما جذابیتی بی سرانجام یافته است.

فارغ از این که سرنوشت این هواپیما واقعا چه بوده، فرضیات مختلفی در این زمینه مطرح شده است و همین علاقه مردم را به پیگیری اخبار این پرواز رازآلود افزوده است. اما آیا رویدادهای مرموز به همین جریان محدود می گردد؟

اهرام ثلاثه مصر را همه می شناسند. این اهرام که در شمال شرقی قاره آفریقا سال ها باعث حیرت انسان ها بوده، خود یکی از رازهای بزرگ تاریخ شده است. هر چند اکنون باستان شناسان برجسته دنیا نظرات روشنی را در این زمینه اعلام نموده اند، اما قانع کردن و اثبات و نشر دلایل به اندازه شهرت این آثار شگرف معماری دنیا نشده است تا شعله داغ شایعات در این زمینه را فرونشاند. بعضی معتقدند ساکنان کرات دیگر این اهرام را به یادگار گذاشته اند. پذیرش شایعات بعضا به خاطر گذشت زمان و نیافتن جواب کافی برای تاریخ است. پس از گذشت سال ها بعضی امور تاریخی مرموز می شوند. به غیر از اهرام ثلاثه مصر چیزهای دیگری به عنوان رازهای تاریخ مطرح است، اما رازها فقط در گذشته نبوده که مطرح می گردد و امروز نیز سرشار از ندانسته های جذاب است. جزایر برمودا در گوشه ای از اقیانوس آرام، سه ضلع مثلثی به همین نام را تشکیل می دهد. بعضی معتقدند مساحت این مثلث دارای قدرتی شگفت انگیز در کشیدن کشتی ها به قعر اقیانوس یا منحرف کردن هواپیماهاست.

حال یا گذشته فرقی نمی نماید. همواره رویدادهایی وجود دارد که بی جواب می ماند و علاقه مردم به این امور گویی بیشتر از امور عادی است. انسان نمی تواند امر مرموز را تبیین کند، اما همین امر غیرقابل تبیین جذابیت فراوانی برای همگان دارد. جذابیت یک رویداد مرموز عمومی اکثرا ریشه در جهل مردمان دارد. وقتی بشر از تبیین و کشف علت یک رویداد درمی ماند، آن اتفاق به رویدادی مرموز تبدیل می گردد؛ اتفاقی که چون جادویی دیگران را به خود جذب می نماید.

اتفاقات مرموز پیرامون بشر مورد علاقه بسیاری از مردم قرار می گیرد. مردمان زیادی دنبال اخبار رویدادهایی هستند که زیاد در آن منتفع نیستند. گم شدن یک هواپیمای مالزیایی هر چند حاوی دو مسافر ایرانی بود، ارزشی بیشتر از رویدادهای سیاسی و مالی کلان دنیا و کشور نداشت؛ هر چند ایرانیان اخبار حول این خبر را بیشتر پیگیری کردند.

آنچه باعث شد ایرانیان و بسیاری در دیگر در مناطق دنیا این خبر را بخوانند و دنبال نمایند چه بود؟ چرا امور مرموز جذابیت زیادی دارد؟ به نظر می رسد آماده نبودن مردم برای دریافت مطالب معلوم، آنها را به سمت مجهولات می کشاند؛ مجهولاتی که مردم در آن بیشتر منفعل هستند تا فعال. قرار نیست فرد برای امور مرموز کاری بکند، بلکه داستان وار خبری را مرور می نماید که حاوی امر مجهول جذابی است.

تنها کارشناسان کمی در دنیا به دنبال یافتن راز پرنده غول پیکر گمشده هستند، اما بیش از کارشناسان و خانواده مسافران این مردم عادی هستند که دهان به دهان شایعات را در این باره به اشتراک می نهند که شاید دخل چندانی به آنها ندارد. یک هواپیما ارزش خبری زیادی برای ربایندگان می تواند داشته باشد، شاید خطایی انسانی در ناپدید شدن آن تاثیر گذاشته باشد، صدمات و نقص فنی هم می تواند علت قضیه باشد یا شاید علت انفجار یا ربودن هواپیما باشد، اما هر چه باشد علتی وجود داشته است. هر چند ما از این علت بی خبر باشیم، اما جهل ما نباید اهمیت را بیشتر کند. تحقیقات بیشتر می تواند راز ماجرا را عیان کند.

بسیاری از بنگاه های خبری از جذابیت امور مرموز برای مردم مطلع اند و به بهانه نشر اخبار آن خود را عرضه می نمایند. کافی است تلویزیون یا مونیتور کامپیوتر خود را روشن کنیم تا با یک جستجو یا رجوع به سایت های مطرح دنیا در جریان پرواز مرموزی باشیم که بسیاری از مردم دنیا را به خود مشغول نموده است. جذابیتی که از جهل بشر برخاسته، اما دانسته او را هر چه بیشتر به سوی رسانه ها سوق می دهد و همین کالایی ارزشمند می گردد برای سایت ها و خبرگزاری ها. راز جذابیت پرواز مرموز 777 مالزی در مجهول بودن علت آن و پر و بال دادن رسانه ها به این جهل است.

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12393

به "راز جذابیت بی انتها یک پرواز مرموز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز جذابیت بی انتها یک پرواز مرموز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید