راه چاره تامین امنیت غذایی دنیا در 40 سال آینده

به گزارش شیوا مارکت، طبق گزارش فائو تا 40 سال آینده تامین امنیت غذایی دنیا تنها به روش آموزش و تحقیق عملی خواهد شد چرا که دیگر امکان توسعه سطح کشت به دلیل محدودیت های منابع آب و خاک وجود ندارد.

راه چاره تامین امنیت غذایی دنیا در 40 سال آینده

به گزارش خبرنگار مالی خبرگزاری فارس، آموزش در بخش کشاورزی از پایه های اصلی فراوری و عوامل تاثیرگذار در تامین امنیت غذایی و ملی به حساب می آید امنیت غذایی در دنیا امروز فراتر از تامین غذا است و به عنوان یک حرفه ای سیاسی در مبادلات دنیای محسوب می گردد.

طبق گزارش فائو تا 40 سال آینده تامین امنیت غذایی دنیا تنها به روش آموزش و تحقیق عملی خواهد شد چرا که دیگر امکان توسعه سطح کشت به دلیل محدودیت های منابع آب و خاک وجود ندارد و باید کشاورزان برای افزایش فراوری عملکرد و راندمان هکتاری را بالا ببرند که تنها با انجام کارهای تحقیقی و آموزشی میسر است کشاورز باید بذر اصلاح شده استفاده کند و جدیدترین روشهای تحقیقی را که مورد تایید کارشناسان است استفاده کند.

علی اکبر مؤیدی، رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی کشور در نشست خبری با بیان اینکه مجموعه فراوریات بخش کشاورزی 122 میلیون تن در حوزه های مختلف است، گفت: مجموعه بهره برداران این بخش بالغ بر 4 میلیون نفر است و یک میلیون نفر در سال 97 آموزش دیده اند.

وی آموزش بهره برداران را بسیار مهم و اساسی مطرح کرد و اضافه نمود: آموزش بهره برداران در حوزه ترویج و کشاورزی در سراسر کشور انجام می گردد.

مویدی با بیان اینکه برای هر پهنه، مروج کشاورزی در نظر گرفته شده است، گفت: در قالب نظام نوین ترویج 1300 مرکز خدمات کشاورزی در قالب 8 هزار پهنه وجود دارد و برای هر پهنه یک مروج برای ارتباط چهره به چهره با بهره برداران در نظر گرفته شده است.

طی سالهای گذشته بخش کشاورزی از نبودن آموزش بسیار رنج برده است سواد کم و سن زیاد بهره برداران کشاورزی باعث شده آنها در زمینه کارهای آموزشی و تحقیقی جدید مقاومت نشان دهند و همچنان به آموخته های سنتی خود ادامه دهند این در حالی است که میزان تفاوت عملکرد کشاورزی سنتی با کشاورزی صنعتی و نیمه صنعتی بسیار زیاد است.

کارشناسان در این زمینه متفق القولند که با منابع آب و خاک محدود فعلی و با روش های سنتی دیگر امکان تامین امنیت غذایی عملی نخواهد شد و راه چاره این است که آموزش ها و کارهای تحقیقی کارشناسان به مزرعه منتقل گردد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8433

به "راه چاره تامین امنیت غذایی دنیا در 40 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره تامین امنیت غذایی دنیا در 40 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید