رسانه ها گُر نگیرند و به قلب حقیقت بزنند

به گزارش شیوا مارکت، یونس شکرخواه درباره دغدغه این روزهایش در فضای رسانه ای می گوید که ترجیح می دهد در خانه بنشیند و تجارب و خاطراتش را بنویسد.

رسانه ها گُر نگیرند و به قلب حقیقت بزنند

این استاد روزنامه نگاری همچنین میخواهد در حوزه چشم اندازهای فردای روزنامه نگاری، new media، فضای آنلاین، social media و فضاهایی که شاید الان به آن توجهی نمی گردد، بنویسد.

شکرخواه که در حاشیه مراسم روز خبرنگار در ایسنا گفت وگو می کرد، درباره مهمترین دغدغه های این روزهایش در حوزه رسانه چنین می گوید: این روزها کماکان تدریس را دارم و خیلی ترجیح می دهم اگر در خانه بنشینم، تجارب و خاطراتم را دوباره بنویسم؛ از محیط هایی که در آنجا بزرگ شدم، جاهایی که ترک کردم و محل هایی که به آنها پیوستم. تغییر فازی که از کار روزنامه نگاری چاپی به آنلاین دادم. دوباره نگاهی به کتاب هایم بیندازم و خلاءهایی که داشته اند را پر کنم.

این روزنامه نگار باسابقه سپس ادامه می دهد: واقعا ترجیحم این است که در خانه بنشینم و تجاربم را بنویسم. کمی هم اگر بگردد در حوزه چشم اندازهای فردای روزنامه نگاری ترجمه کنم؛ یعنی بیشتر منظورم new media، فضای آنلاین، social media و در مجموع فضاهایی است که شاید الان به آن توجهی نمی گردد و فقط مصرف نماینده صرف آن با سندرم دانلود و بدون فکر آپلود و کسب مهارت های این حوزه شده ایم؛ دغدغه این روزهای من اینهاست.

شکرخواه در پاسخ به اینکه در مجموع فضای رسانه ای کشور را این روزها چطور ارزیابی می نماید؟ اظهار کرد: به نظرم فضای رسانه ما از جهاتی جالب نیست. کوشش می گردد اما یک مقدار از سوی مسوولان، مقامات و ... نسبت به رسانه ها کج فهمی وجود دارد و اینکه هر انتقادی را تهدید قلمداد می نمایند. از طرف دیگر هم، سرتاسر جهان به زبان فارسی حرف می زنند، هر چه هم می خواهند می گویند. ما بی توجه به حرف های آنها مانده ایم و انگار که کسی نمی شنود. آنها حرف می زنند و دست روزنامه نگار ما خیلی باز نیست که هم سوژه های خودش را تعقیب کند و هم بتواند آن فضای اطراف رسانه های ما که به مخاطب ما دسترسی کامل دارد را با وزن خودش نشان دهد.

این استاد روزنامه نگاری در سرانجام با اعتقاد بر اینکه فضای رسانه ای کشورمان باید به سمت فراوری و فقط فراوری برود، گفت: رسانه های ما گُر نگیرند و از صفت سازی پرهیز نمایند و به قلب حقیقت بزنند. الان که روزنامه ها از سرعت رسانه های آنلاین عقب افتاده اند می توانند کمی سمت تحلیل و مکاشفه گری، تحقیق و پی گیری اخبار بروند.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9350

به "رسانه ها گُر نگیرند و به قلب حقیقت بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسانه ها گُر نگیرند و به قلب حقیقت بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید