رشد محسوس شاخص های ورزشی سیستان و بلوچستان

به گزارش شیوا مارکت، سرانه فضای ورزشی سیستان و بلوچستان با این که هنوز به میانگین کشوری سرانه فضاهای ورزشی نرسیده، اما طی سال های اخیر رشد محسوسی داشته است.

رشد محسوس شاخص های ورزشی سیستان و بلوچستان

خبرنگاران-معصومه حق جو: سیستان و بلوچستان که با جمعیت 67 درصدی زیر 30 سال، بیشترین جمعیت جوان را بین استان ها دارد، یکی از استان های کمتر برخوردار در زمینه فضاهای ورزشی به شمار می آید، اما به گفته مسئولان در صورت تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی استان، سرانه فضاهای ورزشی سیستان و بلوچستان تا سرانجام سال جاری رشد چشمگیری خواهد داشت.

فاصله 20 سانتیمتری با سرانه کشوری

آخرین آمار ارائه شده از میانگین سرانه فضای ورزشی در کشور، 63 سانتیمتر برای هر نفر است، اما این رقم برای سیستان و بلوچستان در حال حاضر تقریبا 20 سانتیمتر کمتر است.

علیم یارمحمدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران آنلاین اعلام کرد: سیستان و بلوچستان از نظر استاندارد فضای ورزشی در کشور بین استان های پایین جدول قرار گرفته است. متاسفانه در تخصیص اعتبارات ورزشی توجه چندانی به استان های مرزی نمی گردد.

وی اظهار کرد: برای بهبود سرانه ورزشی استان به توجه ملی احتیاج داریم. در مشخص اعتبار برای استانی مثل سیستان و بلوچستان که مردم آن توان مشارکت در اجرای پروژه های ورزشی را ندارند، باید توازن منطقه ای در نظر گرفته گردد.

یارمحمدی افزایش قیمت مصالح ساختمانی را نیز عاملی در کاهش سرعت رشد سرانه ورزشی این استان دانست و گفت: افزایش قیمت نهاده های ساختمانی در کند شدن فرایند ساخت پروژه مهمی مانند سالن 4500 نفری زاهدان، تاثیر زیادی داشت. این سالن ورزشی قرار بود در دهه فجر 1397 به بهره برداری برسد، اما پیمانکار به دلیل افزایش قیمت ها دست از کار کشید و اجرای آن یک سال و نیم متوقف شد. در حال حاضر پیمانکار دیگری برای این طرح که پیشرفت فیزیکی کمی دارد انتخاب شده است.

افزایش سرعت اجرای پروژه ها

البته نماینده مردم زاهدان معتقد است توجه به تکمیل بعضی پروژه های نیمه کاره در این استان مانند زمین فوتبال نیکشهر که پس از چند سال بلاتکلیفی به بهره برداری رسید، امیدواری برای رشد سرانه ورزشی سیستان و بلوچستان را افزایش می دهد.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به اعتباراتی که تخصیص داده شده، سرعت تکمیل تعدادی از پروژه های نیمه کاره بیشتر شده است.

این موضوع را مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان هم در گفت وگو با خبرنگاران تایید کرد.

ادهم کرد زابلی با بیان این که 364 فضای ورزشی تحت مدیریت و مالکیت این اداره کل قرار گرفته است، اظهار کرد: سرانه فضاهای ورزشی این استان بدون احتساب اماکن ورزشی که در مالکیت سایر نهادها قرار گرفته است، 43 سانتیمتر است، اما در صورت تخصیص اعتبارات مصوب برای پروژه های نیمه کاره ورزشی استان، سرانه فضاهای ورزشی استان 10 سانتیمتر افزایش می یابد و به 53 سانتیمتر می رسد.

132 پروژه ورزشی نیمه تمام

وی درباره تعداد پروژه های ورزشی نیمه کاره سیستان و بلوچستان اعلام کرد: در حال حاضر 132 پروژه نیمه تمام داریم که در صورت تخصیص اعتبار تصویب شده برای این پروژه ها، تا سرانجام سال جاری 50 درصد این طرح ها به بهره برداری می رسد. با بهره برداری از این پروژه ها رتبه استان از نظر تعداد فضاهای ورزشی استان ها از 25 به رتبه 17 ارتقا می یابد.

کرد زابلی گفت: سال جاری با توجه ویژه وزارت ورزش و جوانان، بیش از 100 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های نیمه تمام ورزشی سیستان و بلوچستان اعتبار تصویب شد که امیدواریم به طور کامل محقق گردد.

مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان از بهره برداری حدود 15 پروژه ورزشی بزرگ استان تا سرانجام سال جاری اطلاع داد و اضافه نمود: سالن کشتی زابل، سالن 2 هزار نفره چابهار، مجموعه ورزشی 2 هزار نفره میرجاوه، سالن های ورزشی فنوج و کتیج و زمین فوتبال های سراوان، خاش و سرباز تعدادی از پروژه های مهم ورزشی استان هستند

افزایش فضای ورزشی روستاها

کرد زابلی از توجه ویژه به گسترش فضاهای ورزشی در روستاهای سیستان و بلوچستان اطلاع داد و گفت: علاوه بر تجهیز 250 خانه ورزش روستایی در سراسر استان که اعتبار خوبی برای انجام آن جذب شد، تعداد زمین چمن مصنوعی مینی فوتبال در روستاهای استان تا سرانجام سال جاری به 121 می رسد که حدود 50 زمین چمن سال جاری اجرا شد. طبق برنامه ریزی تا سرانجام سال اقتصادی تعداد این زمین های چمن مصنوعی در روستاهای استان به 131 زمین خواهد رسید که بیشترین رشد فضای ورزشی روستایی بین استان هاست.

وی اعلام کرد: ایجاد این فضاهای ورزشی در روستاها با استقبال بسیار زیاد جوانان و نوجوانان روبرو شد و با تکیه بر همین استقبال خوب روستاییان، قرار است جام مینی فوتبال روستاییان سیستان و بلوچستان در همین زمین ها با هدف استعدادیابی از روستاها برگزار گردد.

ارتقای صندلی سیستان و بلوچستان

مدیر کل ورزش و جوانان استان ارتقای صندلی این استان در رتبه بندی های مختلف وزارت ورزش و جوانان را نشان دهنده بهبود شرایط ورزش در سیستان و بلوچستان عنوان نمود.

وی اضافه نمود: با حمایت های وزیر ورزش و جوانان و پیگیری های استاندار، رشد محسوسی در فضاهای ورزشی استان دیده می گردد. دعوت 126 ورزشکار از استان به اردوی تیم های ملی، کسب رتبه سوم در بخش ورزش همگانی، رتبه اول بخش حقوقی، رتبه اول ورزش روستایی عشایری بین 12 استان، ارتقای صندلی استان در جدول استعدادهای برتر ورزشی از رتبه 31 به رتبه 17 و کسب 51 مدال و چندین میزبانی از رویدادهای مختلف ورزشی نشان می دهد که ورزش سیستان و بلوچستان در حال دیده شدن است.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14370

به "رشد محسوس شاخص های ورزشی سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد محسوس شاخص های ورزشی سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید