روسیه و چین برای تجارت تسلیحاتی با ایران ترسی از آمریکا ندارند

به گزارش شیوا مارکت، کارشناس مسائل آمریکا گفت: با لغو تحریم تسلیحاتی ایران بسیاری از کشور ها و گروه ها می توانند وارد معامله تسلیحاتی با ایران شوند.

روسیه و چین برای تجارت تسلیحاتی با ایران ترسی از آمریکا ندارند

امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا در گفت وگو با ، درباره لغو تحریم های تسلیحاتی ایران گفت: در 10 سال گذشته ایران نمی توانست سلاح خریداری کند و بفروشد. کشورمان برای انجام هر اقدامی باید از شورای امنیت مجوز دریافت می کرد، اما از آنجایی که آمریکایی ها بر شورای امنیت نفوذ داشتند، مجوز چنین کاری را نمی دادند، بنابراین هنگامی که این ممنوعیت برداشته شود کشورمان قادر است هر سلاحی را بخرد و بفروشد.

او اضافه کرد: ایران در تولید بسیاری از تجهیزات و تسلیحات به خودکفایی رسیده و در بسیاری از نیاز ها به ویژه صنایع موشکی کاملا متکی به داخل است.

ابوالفتح شرح داد: بسیاری از کشور ها مانند اروپایی ها به ایران سلاح نمی فروشند، در این میان تنها روسیه و چین که خودشان از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سلاح در جهان هستند، ترسی از آمریکا ندارند که با ایران وارد معاملات تسلیحاتی شوند.

کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه آمریکا و متحدانش از ایران سلاح نمی خرند، گفت: پیش از این ایران در تأمین نیاز های تسلیحاتی متحدان خود و گروه های منطقه ای دچار مشکل بود، چراکه شورای امنیت مانع می شد، بنابراین هنگامی که این منع برداشته شود بسیاری از کشور ها و گروه ها می توانند بدون مواجهه با تهدید نشأت گرفته از شورای امنیت وارد معامله با ایران شوند، اما در کل آمریکا عزم خود را جزم کرده که جلوی این جابجایی تسلیحاتی چه به ایران و چه از ایران را بگیرد و این موضوع تنها در زمینه سلاح نیست، بلکه واشنگتن از ورود و خروج انواع کالا های روزمره، بشر محبت آمیز، دارویی و غذایی هم جلوگیری می کند، بنابراین در مورد سلاح هم همین کار می کند.

ابوالفتح لغو تحریم تسلیحاتی ایران به لحاظ سیاسی، حقوقی و امنیتی را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: به نظر می رسد که روسیه و چین قصد دارند با ایران همکاری کنند، اما در نگاه کلان آمریکایی ها تلاش خود را می کنند تا همان طور که مانع فروش نفت ایران و مانع واردات قطعات خودرو می شوند، در زمینه سلاح هم چنین رویکردی اتخاذ کنند.

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24292

به "روسیه و چین برای تجارت تسلیحاتی با ایران ترسی از آمریکا ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه و چین برای تجارت تسلیحاتی با ایران ترسی از آمریکا ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید