روند جدید توزیع کاغذ مطبوعات شروع شد

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جزئیاتی از پروسه جدید تخصیص کاغذ به مطبوعات را اظهار داشت.

روند جدید توزیع کاغذ مطبوعات شروع شد

سید محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات داخلی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبادل نظر با مهر با اشاره به تشکیل کمیته توزیع کاغذ مطبوعات دراین وزارتخانه مطرح کرد: از ابتدای خرداد 96 کمیته ای با این عنوان در معاونت ایجاد شد که وظیفه آن تأیید پیش فاکتورهای (پروفورما) خرید کاغذ و نیز توزیع آن در میان مطبوعات بود. از شهریور سال قبل اما کارگروه تخصیص کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و موضوع تأیید پیش فاکتورها (پروفورما) را در دست گرفت و کمیته معاونت مطبوعاتی تنها کار توزیع را در دست داشت. در این کمیته برای نشریات سهمیه کاغذ در نظر گرفته می شد و فرآیند مناسبی در حال پیش رفتن بود. قیمت کاغذ مطبوعات از قرار کیلویی 5,150 تومان توسط ما توزیع می شد و در بازار آزاد نیز حدود 7 هزار تومان بود.

وی ادامه داد: از ابتدای بهمن ماه سال گذشته روند تخصیص ارز برای واردات کاغذ متوقف شد و به ازای پیش فاکتورهای (پروفورما) تأیید شده کاغذی به کشور وارد نشد. در همین ایام بود که قیمت کاغذ مطبوعات در بازار آزاد نیز چیزی بیش از دو برابر شد و وضعیت نامطلوبی دامن مطبوعات را گرفت. همزمان با حضور آقای خدادی در معاونت دولت ابتدا تصمیم گفت تا کاغذ را در ردیف کالاهای مشمول دریافت ارز نیمایی قرار دهد که پس از تذکر رهبر انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب این مساله منتفی و در نهایت کاغذ دوباره در ردیف کالاهای دریافت نماینده ارز دولتی 4200 تومانی نهاده شد و در همین زمینه برای توزیع کاغذ مطبوعات نیز سیاست تازه ای اتخاذ شد.

دبیر کمیته توزیع کاغذ مطبوعات اضافه نمود: شکی نیست که میزان کاغذ موجود در کشور کم است و آن میزانی هم که به کشور وارد می گردد در ردیف کالاهایی مانند دارو و از این قسم ارز دریافت می نماید. کمیته توزیع بر همین اساس برای توزیع کاغذ مطبوعات سیاست های سختگیرانه تری اتخاذ کرد. اگر تا پیش از این بر اساس محاسبه قطع نشریه وخوداظهاری آن و آنالیز ما از وضعیت انتشار آن سهمیه ای ولو به اندازه یک دهم اعلام احتیاج شده، کاغذ اختصاص پیدا می کرد در دوره تازه با توجه به حساسیت های موجود و ارزبری واردات کاغذ تصمیم بر این نهاده شده که خوداظهاری مدیر مسئول توسط چاپخانه ها راستی آزمایی گردد. بر این اساس به واحدهای چاپ اعلام شده که میزان انتشار اظهار شده توسط آنها به واحد مالیاتی مربوط به آنها اعلام خواهد شد و در صورت اعلام انتشار بیش از اندازه، باید خود جوابگوی هزینه های مالیاتی آن باشند.

مدیرکل مطبوعات داخلی تاکید نمود: ما بر مبنای راستی آزمایی و سهمیه کاغذ موجود به توزیع آن اقدام می کنیم. در رده بندی تازه سه اولویت نشریه های سراسری، منطقه ای و استانی و نیز هفته نامه ها در اولویت نهاده شدند و پس از آن در نوبت بعدی به ماهنامه ها و سایر نشریات نیز سهمیه خواهیم داد.

دربندی ادامه داد: در سیستم تازه کاغذ مستقیماً با نامه ما به چاپخانه ها رفته و از آنها اعلام وصول رسمی دریافت می گردد. در نتیجه اگر تا پیش از این مدیران نشریات با نامه ما خود از سه شرکت طرف حساب با معاونت کاغذ دریافت می کردند این جهت نیز برای برطرف دغدغه ها بسته می گردد.

وی تاکید نمود: از امروز به مدیران نشریات در اولویت نامه زدیم که تا 24 ساعت به ما احتیاج خود و چاپخانه را معرفی نمایند تا پس از آن ما در پروسه آنالیز و تخصیص قرارشان دهیم.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6172

به "روند جدید توزیع کاغذ مطبوعات شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند جدید توزیع کاغذ مطبوعات شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید