زاخارووا: حضور نظامی آمریکا در سوریه مانع از عادی شدن اوضاع است

به گزارش شیوا مارکت، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به همکاری سازنده در چارچوب مرکز تبادل اطلاعات روسیه-ایران-سوریه-عراق در عرصه مبارزه با تروریسم، ادامه حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در سوریه را بی ثبات کننده ارزیابی کرد.

زاخارووا: حضور نظامی آمریکا در سوریه مانع از عادی شدن اوضاع است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در تفسیر سخنان جان کربی سخنگوی پنتاگون در اینباره که نظامیان آمریکایی قصد خارج شدن از سوریه را ندارند، تأکید کرد که کوشش ایالات متحده برای تقویت حضور نظامی خود در خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم، یاریی به تثبیت و عادی شدن اوضاع در این منطقه نخواهد کرد.

این دیپلمات گفت: مقامات پنتاگون این حقیقت را از افکارعمومی پنهان می نمایند که واحدهای نظامی آمریکایی بدون اجازه دولت این کشور در خاک سوریه حضور دارند، به همین دلیل این حضور غیرقانونی بوده و هرچند کوشش می گردد تا تقویت واحدهای نظامی آمریکایی به مبارزه با تروریسم مربوط دانسته گردد، به عقیده ما، این مسئله هیچ یاریی به عادی سازی اوضاع و باثبات شدن آن در سوریه و در کل منطقه خاورمیانه نمی کند. مسئله اینجاست که آمریکایی ها هدف کاملاً متفاوتی را در سوریه دنبال می نمایند که بارها در مورد آن صحبت شده است.

زاخارووا تأکید کرد که روسیه، بیش از هر چیز نقشی معین نماینده در سرکوب کانون های تروریسم بین المللی در خاک سوریه داشته است. به گفته وی، در چارچوب مرکز تبادل اطلاعات در بغداد برای مبارزه با گروه های تروریستی، به خصوص گروه داعش، همکاری های نظامی بسیار موثر بین کشورهای روسیه، ایران، سوریه و عراق ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: همکاری بین دولت عراق و سوریه در زمینه نابود کردن کانون های تروریستی باقی مانده در دو کشور نیز عاملی مهم در تثبیت اوضاع در منطقه دارد که طرف روسی به ارائه هر یاری لازم در این راستا می پردازد.

لازم به یادآوری است که سخنگوی پنتاگون روز گذشته گفت که نظامیان آمریکایی فعلاً قصد ترک سوریه را ندارند، چرا که به عقیده مقامات واشنگتن، هنوز تهدیدات تروریستی در این کشور از بین نرفته است.

حدس ها درباره امکان دست داشتن روسیه در حادثه فرودگاه مینسک بی اساس است

ماریا زاخارووا در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی خود، کوشش بعضی کشورهای غربی برای متهم کردن روسیه به دست داشتن در حادثه فرود اجباری هواپیمای مسافربری شرکت هوایی رایان ایر در فرودگاه مینسک را چیزی جز حدس و گمان بی اساس ندانست و یادآور شد که طرف روسی روی انجام تحقیقات دقیق و واقع بینانه در مورد این ماجرا در بلاروس امیدوار است.

وی گفت: ما به این مسئله توجه نموده ایم که در بعضی تفاسیر اجرا شده از سوی کشورهای غربی، چنین حدس و گمانی شروع شده که ممکن است مسکو نیز در وقوع این حادثه دست داشته باشد. چنین اتهام زنی کاملا بی اساس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین در تفسیر تشدید دوباره وخامت اوضاع در خطوط مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان، تأکید کرد که مقامات مسکو از هیچ یاریی در راستای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین ایوران و باکو دریغ نمی نمایند.

وی شرح داد: علت وقوع چنین حوادث مرزی، عدم وجود شکل گیری حقوقی و بین المللی مرزبندی بین دو کشور است که از زمان اتحاد جماهیر شوروی تا به امروز هنوز بلاتکلیف باقی مانده است. ما خواهان حل و فصل این اختلافات مرزی به وسیله گفتگوهای مسالمت آمیز بین دو کشو همسایه هستیم و روسیه آمادگی دارد برای تسریع این فرایند یاری های لازم را انجام دهد.

به گفته وی، طرف روسی برای این منظور پیشنهاد مشارکت در فرایند عادی سازی روابط باکو و ایروان و حمایت از تماس های مرتبی بین مقامات بلندپایه دو طرف را داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29496

به "زاخارووا: حضور نظامی آمریکا در سوریه مانع از عادی شدن اوضاع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاخارووا: حضور نظامی آمریکا در سوریه مانع از عادی شدن اوضاع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید