سردرد، بیماری است؟

به گزارش شیوا مارکت، مدیر گروه مغز و اعصاب دانشکده پزشکی مشهد گفت: سردرد بیماری نیست، بلکه علامت و یا شکایتی از یک بیماری است.

سردرد، بیماری است؟

دکتر محسن فروغی پور در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سر درد بیماری نیست، بلکه شکایتی است که بیمار به پزشک خود دارد، بیان نمود: سردرد می تواند به علت هر بیماری مانند سینوزیت و یا تومور مغزی ایجاد شود، بنابراین سردرد بیماری نیست، بلکه علامت و یا شکایتی از یک بیماری است.

وی در پاسخ به این سوال که چه سردردهایی بیشتر خطر دارند، شرح داد: سردردهایی که خیلی قدیمی هستند ممکن است آزاردهنده باشند، اما خطرناک نیستند، برعکس سردردهای جدید ممکن است خطرناک باشند، چراکه یک اتفاق جدید هستند. شایع ترین سردردها در اثر بیماری های عصبی، آلودگی هوا، بی خوابی، میگرن، سینوزیت، تومور مغزی و مننژیت ایجاد می شوند.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشکده پزشکی مشهد بیان نمود: باید یادآور شد افرادی که سابقه چنین سردردهایی را ندارند باید به پزشک مراجعه کنند؛ به خصوص اگر به دارو جواب ندهد و چنانچه علامت های دیگری مانند استفراغ، عدم تعادل، دوبینی و تاری دید هم به وجود آید نشان از وقوع اتفاق مهمی در مغز است که رخ می دهد.

فروغی پور بیان نمود: درد یک اخطار و هشدار است و افراد بیشتر از اینکه دست و یا پای آن ها درد بگیرد دچار سر درد می شوند، به طوری که اگر انسانی ادعا کند اصلاً دچار کمردرد نشده است می تواند درست باشد، اما هیچ انسانی نمی تواند ادعا کند که اصلاً دچار سردرد نشده است.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشکده پزشکی مشهد گفت: کمبود ویتامین D یکی از عواملی است که می تواند منجر به ابتلاء فرد به بیماری ام اس شود و در مورد دیگر عوامل ابتلاء به این بیماری چون شناخت کاملی وجود ندارد نمی توان نظر قطعی داد.

فروغی پور، اظهار کرد: تقریباً طی 20 سال گذشته شاید نمی توانستیم اقدامات اکنون را برای کنترل بیماری ام اس انجام دهیم و فردی که مبتلا به این بیماری بود بهبود پیدا نمی کرد، اما اکنون افراد با کنترل بیماری می توانند به راحتی راه بروند و زندگی خود را مانند دیگر افراد سپری کنند.

وی اضافه کرد: هدف از برگزاری همایش بین المللی التهاب سیستم عصبی، پیشبرد علم، کمک به مسائل انسان ها و یا جهان بشریت است و در واقع قصد داریم که علم خود را در این زمینه افزایش دهیم همچنین شناخت بیماری های التهابی سیستم عصبی مانند بیماری ام اس است.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشکده پزشکی مشهد شرح داد: طبیعتاً در همه بیماری ها از جمله بیماری های التهابی، غیر از پدیده التهاب؛ فاکتورهای دیگری مانند عوامل محیطی و ژنتیک دخیل هستند و در عده ای از افراد احتمال بیشتری برای بروز بعضی بیماری ها وجود دارد.

وی بیان نمود: در این همایش علاوه بر اینکه التهاب سیستم عصبی مورد بررسی قرار گرفت، نقش عوامل محیطی و فردی که مهم ترین آن نورو ژنتیک بوده و در این زمینه مؤثر است نیز بررسی شد.

فروغی پور بیان نمود: به عنوان مثال خانواده ای پنج فرزند دارد و یکی از آن ها مبتلا به ام اس است که این موضوع نشان می دهد ساختار بدنی این فرد نسبت به بقیه مستعدتر برای ابتلاء به این بیماری است و ساختاری که در بدن وی وجود دارد از طریق ژنتیک به او رسیده است، بنابراین مختصات ژنتیکی هر فرد می تواند زمینه را برای ابتلاء به بیماری فراهم کند.

وی با بیان اینکه میگرن نمونه شایع تری است که زیربنای ژنتیکی دارد، اضافه کرد: در بعضی از خانواده ها بیماری هایی مانند سکته مغزی و یا دیابت بیشتر شایع است که عمدتاً از طریق ژنتیک منتقل می شود.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشکده پزشکی مشهد اضافه کرد: فاکتورهای ژنتیکی، بدن فرد را مستعد می کنند که مبتلا به یک نوع بیماری خاص شود.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7024

به "سردرد، بیماری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرد، بیماری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید