سرمایه گذاران در حوزه گردشگری آبی خرمشهر

به گزارش شیوا مارکت، خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. این شهر در محل تلاقی رودخانه های اروندرود و کارون و در ناحیه ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانه اروندرود قرار گرفته و 23 کیلومتر مربع مساحت دارد.

سرمایه گذاران در حوزه گردشگری آبی خرمشهر

اخیرا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر از تسهیل شرایط برای ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی به حوزه گردشگری آبی این شهرستان خبر داده است.

سجاد پاک گهر با بیان این که امروزه استان خوزستان به لحاظ دارا بودن رودخانه های پر آب و دسترسی به آب های آزاد، منحصر به فردترین جای کشور است، افزود: با این حال، به لحاظ استفاده از این نعمت خدادادی در حوزه گردشگری بهره چندانی نبرده ایم که البته شاید بتوان اصلی ترین علل توسعه نیافتگی حوزه گردشگری آبی و عدم ورود سرمایه گذاران به این حوزه را قوانین و دستوالعمل های سخت و فراوان موجود در این حیطه دانست.

او با تأکید بر این که طولانی بودن فرآیند صدور مجوزها که در بیشتر موارد منجر به انصراف سرمایه گذاران از ورود به این حوزه شده، مهمترین عامل عدم توسعه زیرساخت های مورد احتیاج گردشگری آبی بوده است گفت: در خردادماه امسال به دنبال دستور رئیس محترم جمهور مبنی بر استفاده بهینه از ظرفیت های آبی کشور به منظور توسعه گردشگری و بهره مندی هموطنان، تفاهم نامه ای میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت نیرو با حضور دکتر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، اردکانیان وزیر نیرو و نیز استانداران خوزستان و گیلان به عنوان دو استان دارای ظرفیت ویژه در حوزه گردشگری آبی منعقد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر ادامه داد: در این تفاهم نامه که اساس آن به منظور تسهیل صدور مجوزهای احداث زیر ساخت های گردشگری آبی و حمایت از سرمایه گذاران است، اختیارات مربوط به این حوزه به مدیران استانی تفویض شد تا با تشکیل کمیته ای در استان ها این تفاهم نامه به شکل مناسبی اجرا و سرعت توسعه در این بخش با شتاب بیشتری دنبال گردد.

وی با اشاره به این که پیش از این، پروژه های مربوط به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری آبی پس از اخد مجوزهای لازم از میراث فرهنگی و نیز ادارات و سازمان های دخیل در این حوزه از جمله وزات نیرو، به منظور طرح در کمیته های مربوط به وزارت نیرو به دفتر مرکزی این وزارت خانه ارسال شد افزود: باتوجه به طولانی بودن این فرآیند که گاه تا دو سال طول می کشید، در بسیاری از موارد سرمایه گذاران از اجرای آن منصرف می شدند.

پاک گهر در ادامه توضیح داد: استان خوزستان با دارا بودن رودخانه های پر آب در شمال، جنوب شرق و غرب خود و نیز وجود شش سد مخزنی و چهار سد تنظیمی و تالاب های زیبا که بعضی در عرصه بین الملل هم شناخته شده هستند، ظرفیت های منحصربه فردی را در این منطقه ایجاد نموده که در این میان وجود سه رودخانه پر آب کارون، اروند و بهمن شیر در شهرستان خرمشهر، شرایط خاصی به منظور سرمایه گذاری در این حوزه را فراهم آورده است.

او اعلام کرد: وجود چشم اندازهای زیبا، عبور از میان روستاها و مرکز شهر، وجود قایق ها و لنج ها که در فصولی از سال از جمله نوروز با استقبال بسیاری از سوی هموطنان روبرو می گردد، نویدبخش این است که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری آبی مورد استقبال بسیاری از شهروندان و هم وطنان باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر تأکید کرد: باتوجه به این ظرفیت ها و نیز اهمیت سرمایه گذاری در این حوزه و همچنین هماهنگی دیگر دستگاه های اجرایی منطقه، شرایط به منظور ورود سرمایه گذاران خارجی نیز مهیا است.

وی اجرای طرح های اسکله های قایقرانی و ماهیگیری، فعالیت جت اسکی و دیگر دستگاه های ورزش های آبی، قایق ها، لنج ها و دیگر شناورهای گردشگری، رستوران های دریایی، تاکسی های آبی، موج سواری، تورهای آبی و غواصی را بخشی از احتیاجمندی هایی بیان کرد که سرمایه گذاران می توانند به این حوزه ها ورود نمایند و افزود: چنانچه سرمایه گذاران داخلی هم تمایل به ورود به این حوزه را داشته باشند علاوه بر تسهیل صدور مجوزهای مربوط، تسهیلاتی برای این منظور در نظر گرفته شده که از محل اعتبارات استانی به متقاضیان اعطا خواهد شد.

منبع: ایلنا

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8157

به "سرمایه گذاران در حوزه گردشگری آبی خرمشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاران در حوزه گردشگری آبی خرمشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید