سرگیجه از علائم احتمالی کرونا ، سرگیجه های ناشی از کرونا را چگونه تشخیص دهیم؟

به گزارش شیوا مارکت، یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: در جریان همه گیری کرونا شاهد افزایش سرگیجه بین بیماران هستیم. سرگیجه های ناشی از کرونا با شدت و حدت بیشتر بروز می یابند. این سرگیجه ها دورانی است و تب و حالت تهوع و عدم تعادل را به همراه دارد.

سرگیجه از علائم احتمالی کرونا ، سرگیجه های ناشی از کرونا را چگونه تشخیص دهیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، دکتر عبدالحمید حسین نیا متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که ویروس کرونا یک ویروس جدید است و شواهد علمی از آن هنوز در کتاب ها وارد نشده است، اظهار کرد: ما براساس مشاهدات صحبت می کنیم و در آینده در کتاب ها به آن خواهیم پرداخت. در جریان همه گیری کرونا مشاهده کردیم که سرگیجه بین بیماران زیاد است.

وی ادامه داد: در نوریت وستیبولار (التهاب عصب دهلیزی) که عصب مربوط به تعادل است بعضی ویروس ها دخالت دارند و از آنجا که ویروس کرونا نوروتروپ است (گرایش به تاثیرگذاری بر نورون دارد) ممکن است در این امر دخیل باشد.

حسین نیا با بیان این که سرگیجه ممکن است در سایر عفونت های ویروسی نیز رخ بدهد، اضافه نمود: ویروس تبخال، آنفلوآنزا، سرخجه، سیتومگالوویروس و ویروس اپشتین بار نیز می توانند به التهاب عصب دهلیزی منجر شوند، اما کوویدـ19 بحث جدیدی است و این امر یک فرضیه است و هنوز به صورت مطالعه به آن پرداخته نشده است و نوعی پیش پژوهش است.

این متخصص گوش و حلق و بینی درباره تفاوت سرگیجه های ناشی از ابتلا به کرونا و سایر سرگیجه ها گفت: سرگیجه در بیماری هایی مانند میگرن نیز اتفاق می افتد همچنین بعضی افراد دچار سرگیجه های وضعیتی می شوند که این نوع سرگیجه ها از قبل وجود داشته اند اما در خصوص کسی که سابق بر این دچار سرگیجه نمی شده است، می توان به ویروس کرونا شک کرد. سرگیجه های مربوط به ویروس ها گذرا هستند.

اگر فردی دچار سرگیجه گردد در صورتی که این شرایط را داشته باشد می توان به ویروس کرونا شک کرد؛ یکی این که حملات سرگیجه قبلاً وجود نداشته باشد و ناشی از بیماری های گفته شده نباشد. دوم آن که سرگیجه های ناشی از ویروس کرونا با شدت و حدت بیشتری بروز می یابند. این سرگیجه ها دورانی است و تب و حالت تهوع و عدم تعادل را نیز به همراه دارد و پس از مدتی این علائم فروکش می نماید و پس از بهبودی نیز دیگر عود نمی نماید.

وی با بیان این که گوش انسان دو بخش تعادلی و شنوایی دارد، شرح داد: سرگیجه ناشی از ویروس کرونا با علائم شنوایی همراه نیست یعنی در سرگیجه ناشی از ویروس کرونا وزوز گوش و کم شنوایی وجود ندارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که شناسایی این علائم راهی برای پژوهشگران گگردده است، گفت: این یک فرضیه است و در پژوهش های آینده شاهد آمار و ارقام مربوط به شیوع سرگیجه بین بیماران کرونا خواهیم بود.

hecaconf.ir: مجله خبری و تحلیلی صنایع کشاورزی و تولیدی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20613

به "سرگیجه از علائم احتمالی کرونا ، سرگیجه های ناشی از کرونا را چگونه تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگیجه از علائم احتمالی کرونا ، سرگیجه های ناشی از کرونا را چگونه تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید