سفر به شهر نخلستان های پهناور

به گزارش شیوا مارکت، بافق یکی از شهرهای استان یزد است و در دل خود نادیده هایی را جای داده که در سفر به این شهر حتما باید از آن ها دیدن کنید.

سفر به شهر نخلستان های پهناور

به گزارش ، بافق یکی از شهرستان های استان یزد است که در قلب کویر ایران و به فاصله 120 کیلومتری با یزد و 850 کیلومتری با تهران قرار گرفته است ، مختصات جغرافیایی بافق 3/55 تا 19/56 طول شرقی و 19/56 تا 3/32 عرض شمالی است.

ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 995 متر و دارای آب و هوای گرم و خشک است ، وسعت این شهرستان 20000 کیلومتر مربع است که از نظر مقدار وسعت ، دومین شهرستان استان یزد و جمعیت این شهرستان40000 نفر است.

نخلستان های پهناور و زیبا، کویر سحرانگیز و صنایع دستی زیبا، از جمله گزینه هایی هستند که باعث جذب گردشگر به این شهر می شوند.

بافق در دل خود نادیده هایی را جای داده که در سفر به این شهر حتما باید از آن ها دیدن کنید.

روستای قطرم ، ماسوله ای در بافق

روستای قطرم در بافق یزد قدمتی 5000 ساله دارد.

این روستا در دامنه های غربی کوه های باجگان و دره ای کوهستانی در جنوب شرقی شهر بافق نیز واقع شده است.

مردم این روستا لهجه خاصی دارند و کمی با شهر بافق متفاوت است ، اغلب به دامداری و کشت محصولات زراعی مشغول هستند .

حصار حفاظتی روستای قطرم یزد را کوه های کوهستانی مرتفع، شکل داده که در گذشته امنیت روستا را تامین می نموده و امروزه مناسب کوهنوردی و سنگ نوردی هستند.

بخشی از این کوهستان تخریب و جدا شده که به شکل یک دسته هاون در آمده و نمادی طبیعی و زیبا ساخته است.

روستای قطرم در بافق دارای طبیعتی بکر که البته به نظر عموم مردم وجود طبیعت بکر در دل کویر های یزد کمی غیر قابل باور است، اما خوب همین شرایط جوی و اقلیمی سبب شده تا این روستا به عنوان یک مقصد توریستی در بین گردشگران نیز مشهور باشد.

تپه های ماسه ای و طبیعت بکر روستای قطرم را درختان بنه، سبل ارس، بادام کوهی، انجیر وحشی، آنغوزه و زیره و حیات وحش آن را بز، کل، میش، قوچ، کبک، تیهو و یوزپلنگ آسیایی تشکیل داده اند.

روستای قطرم در بافق یزد که به ماسوله این استان نیز مشهور است، جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که هر کدام می توانند جذابیت های ویژه ای برای گردشگران داشته باشند.

روستایی کوچک با یک نفر ساکن

اگر از راستا بافق به استان کرمان در جاده سیریز و رزند سفر کنید با پیمودن 35 کیلومتر یک آبادی زیبا در دامنه کوهی بلند توجه شما را به خود جلب می نماید.

روستایی که به خاطر داشتن آب فراوان در گذشته و روئیدن نی فراوان به نِی یوئیه یا نیو معروف است و همچنان مردم این روستای بسیار خوش آب و هوا را به این نام می شناسند.

نکته جالب در ارتباط با این روستا این است که بر اساس گفته تنها ساکن روستا، از گذشته تا به الان در این روستا زندگی جریان داشته و الان هم حسین حاجی پور پیرمرد 95 ساله بافقی که تنها ساکن این روستا است، از نسل همان خانواده های قدیمی روستا است.

باجگان روستایی با معماری سنگی

باجگان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق در استان یزد است.

این روستا با معماری سنگی و طبیعت زیبا و کمیاب از مناطق گردشگری شهرستان بافق بشمار می رود.

نمای سنگی و سنگ پوش منحصر به فرد حسینیه این روستا از جمله نقاط دیدنی آن است ، همچنین طبیعت این روستا با ویژگی های خاص خود نظیر درختان کهنسالی که بیش از هزار سال قدمت دارند و مناظر بدیع گردشگران را بخود می خواند.

روستای شادکام بافق با چشمه هایی زیبا

این روستای خوش آب و هوا در فاصله 45 کیلومتری شهرستان بافق در دل کوه های شرقی بافق واقع شده است.

این روستا میان دره ای تنگ واقع شده و چشمه زیبای آن از دل همین کوه ها سرچشمه گرفته و تا روستا جاری است و همین امر سبب شده تا شادکام در ایام نوروز به ویژه فصل تابستان، پذیرای میهمانان بسیاری از داخل و خارج استان یزد باشد.

این روستا دارای جاده آسفالت کم عرض با ده ها دهانه پل است که رانندگان باید توجه خاصی به موقعیت این جاده و رعایت نکات ایمنی و علائم هدایت و رانندگی داشته باشند.

جاذبه های گردشگری بافق :

ریگ صادق آباد بافق

ریگ صادق آباد بافق در جنوب نمکزار یا کویر بافق و در شمال روستای صادق آباد در 15 کیلومتری شمال شهرستان بافق واقع شده و یکی از جاذبه های طبیعی استان یزد به شمار می رود.

ریگ صادق آباد بافق شکلی شبیه به لوزی دارد و گستره آن شمالی جنوبی است ، قطر بزرگ آن 5 کیلومتر و قطر کوچک آن در حدود 4 کیلومتر است ، تپه ها فاقد جهت مشخصی هستند و در مرکز ریگزار تپه های ماسه ای ستاره ای قابل مشاهده است.

ارتفاع متوسط ریگ صادق آباد بافق از سطح دریا 951 متر است ، تپه ها در حاشیه مرکز دارای بیشینه ارتفاع 10 تا 15 متر هستند که با حرکت به سمت مرکز و تپه های ستاره ای آن این ارتفاع تا 35 متر افزایش می یابد. ریگ صادق آباد بافق در شمال به روستای حسن آباد و در جنوب به روستای صادق آباد بافق محدود می شود.

کویر صادق آباد دارای تپه هایی از شن های روان بدون جهت و برخوردار از پوشش گیاهی بسیار ضعیفی است، چون دقیقاً در جنوب نمکزار های شهرستان بافق واقع شده است.

این جاذبه گردشگری که تا چند سال گذشته شناخته شده نبود، با کوشش های انجام شده از جانب مسئولان و مردم شهرستان بافق امروزه به یکی از مکان های کردشگری زیبای این شهرستان تبدیل شده است. راه آسفالت و هموار دسترسی به این منطقه که در سمت شمال شهرستان بافق واقع شده، یکی از ویژگی های این منطقه گردشگری است.

سفر به بام زیبای ایران +تصاویر

کویر صادق آباد هم اکنون دارای یک کمپینگ تفریحی است که در آن فعالیت هایی مانند ریگ نوردی، شترسواری، موتورسواری، کویرنوردی، پرواز با چتر پاراسل، والیبال ساحلی، حمام آفتاب و زمین بدمینتون است و مکان مناسبی برای سپری کردن یک روز نوروزی برای تمام خانواده ها به شمار می رود.

باغ سرچشمه فاضلیه

باغ قدیمی سرچشمه فاضلیه شهرستان بافق با ساختمانی مستطیلی شکل، مربوط به دوران پهلوی است ، ساختمان بر روی یک سکو به ارتفاع یک متر از سطح زمین واقع شده است. در نمای شمالی بنا چهار پنجره و یک درب مشاهده می شود که در اطراف بازشوها، تزئینات بسیار زیبایی با آجرکاری دیده می شود.

ساختمان مالک دارای چهار درب ورودی و خروجی در چهار راهرو می باشد که درون راهرو ها نیز چهار اتاق به قرینه هم و با سقف های ضربی به ارتفاع 7.5 متر از کف بنا واقع شده است. طول یکی از راهرو ها 12 متر و در وسط راهرو سقف گنبدی شکل است که دارای یک کلاهک هشت ضلعی به ارتفاع 120 سانتی متر است و در راهروی ورودی به طرف اتاق ها، دو ستون به حالت هلالی شکل وجود دارد که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

مصالح به کار رفته در بنای این باغ آجر و گل است، ولی درب ورودی اصلی بنا از چوب و به صورت مشبک ساخته شده است.

کمپ کویرنوردی شن و شادن

کمپ کویرنوردی شن و شادن در استان یزد شهرستان بافق منطقه ریگزار پتکستان واقع است.

این کمپ آماده ارائه خدمات تفریحی به گردشگران داخلی و خارجی است که این خدمات عبارتند از: شتر سواری ، موتور سواری ، سافاری، موتور چهارچرخ، آش محلی ، چای آتشی،کویر نوردی ، اجرای موسیقی سنتی زنده و ...

مسجد جامع بافق

این مسجد در محله قدیمی بافق، خیابان مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ 15 دی 1375 با شمارهٔ ثبت 1828 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع بافق که اصطلاحاً مردم به آن مسجد آدینه هم می گویند، در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده است؛ که در قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیر های بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد در دو ردیف با پایه های محکم بنا شده که مسقف به دو لایه بوده است که امروزه تخریب شده و مسجد نوساز دیگری به سبک نوین بنا شده است.

بنای مسجد چندان کهنه نیست ، در پیشانی ایوان و شبستان آن کاشی کاری قاجاری هست که قسمتی از آن ریخته است ، درباره مؤسس و بانی اولیه مسجد سخنان زیادی بر سر زبان ها است و مشهورترین بانی و مؤسس شخصی است بنام ملا محمد باقر که گفته می شود مدتی امام جماعت مسجد را عهده دار بوده است.

باغ تیتو بنایی زیبا از خشت و گل

قدمت این باغ به دوران صفویه باز می شود و به شماره 3750 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این باغ با سبک معماری بسیار زیبا و از مصالح خشت و گل بنا شده و نمای ساختمان باغ با آجر های زیبا تزیین شده و ایوان آن دارای ستون های استوانه ای شکل است که زیبایی آن را دو چندان نموده است.

از خصوصیات این بنا می توان به وجود بادگیر اتاق های گچ کاری شده ایوان و حوض آب زیبایی که در جلوی نمای ورودی باغ است، اشاره نمود.

این باغ دارای مساحتی حدود شش هزار متر مربع است که پوشش درختان نخل و انار و … زیبایی خاصی به آن بخشیده است ، در اندرونی باغ نیز حوض آب نسبتاً بزرگی واقع شده است که درختان انگور سایه ای دل انگیز بر سطح آب آن گسترانیده اند.

قلعه باقر آباد

قلعه باقر آباد به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی ساخته شده این قلعه در سه مرحله بنا شده است ابتدا برج شمالی که محل زندگی عشکر می باشد؛ و قسمت برج جنوبی ده سال بعد ساخته شد و در سال 1298 هجری شمسی به علت هرج ومرج در کشور مروم روستا دور قلعه را حصار کشیدند این قلعه با مصالح خشتو گل ساخته شده است.

برج شمالی قلعه با ارتفاع 8 متر دارای دو طبقه 3 سنگ انداز و 10 صندلی تیرانداز است ، برج دوم قلعه که در قسمت جنوبی قلعه واقع شده است به صورن هشت ضلعی با ارتفاع 11 متر در دو طبقه دارای 16 روزن تیرانداز و 4 سنگ انداز است .

قلعه دارای 45 اتاق با اندازه های متفاوتی است سه راهور در دورن قلعه وجود دارد که راهروی اول برج جنوبی را به برج شمالی متصل می نماید و دو راهرو دیگر در دوطرف راهروی اول قراردارد و دسترسی به اتاق های قلعه را برای ما امکان پذیر می سازد.

هتل های بافق:

هتل نیکان بافق

آدرس: بافق - جنب شهرک آهنشهر

رزرو این هتل %100 آنلاین و 24 ساعته است .

هتل علمدار بافق

آدرس : بافق - بلوار انقلاب - نبش فرعی 64

رزرو این هتل %100 آنلاین و 24 ساعته است .

رستوران های بافق :

رستوران پاپیتال

آدرس: استان یزد، بافق، استان یزد، بافق، پانزده خرداد

شماره تماس : 03532421333

رستوران ولیعصر (عج)

آدرس : استان یزد، بافق، ،شهرک مناجات

شماره تماس : 03532426680

بیمارستان های بافق :

بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) بافق

آدرس یزد - بافق - میدان ولیعصر - بیمارستان حضرت ولیعصر (عج)

تلفن 03532424040 , 03532424041 , 03532424042 , 03532424043 , 03532424044

انتهای پیغام /ت

kurdeblog.ir: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10519

به "سفر به شهر نخلستان های پهناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به شهر نخلستان های پهناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید