شب یلدا در فضا چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش شیوا مارکت، کم کم به آخرین روز پاییز نزدیک می شویم. روز پایانی پاییز به شب یلدا ختم می شود. شبی که در آن مراسمی خیلی قدیمی برگزار می کنیم. در این شب، اعضای خانواده دور هم جمع می شوند، تا پاسی از شب بیدار می مانند، ضیافتی بر پا می کنند و از اشعار حافظ می خوانند. یلدا بلندترین شب سال است. شبی که زمین در موقعیت انقلاب زمستانی قرار می گیرد. در انقلاب زمستانی نیمکره شمالی، روز در کوتاه ترین و شب در بلندترین حالت خود قرار گرفته است. برای این که درباره انقلاب زمستانی بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

شب یلدا در فضا چه اتفاقی می افتد؟

از گذشته های خیلی دور مردم خورشید را مثل گوی آتشینی می دیدند که زمانی طلوع می کند، قوسی را در آسمان می پیماید و پس از مدتی غروب می کند. آن ها متوجه شده بودند که در زمان های مختلف سال، مکان و طول قوسی که خورشید در آسمان طی می کند، با الگویی منظم دچار تغییر می شود. آن ها به خوبی می دانستند در دوره هایی از سال که هوا گرم است، خورشید قوس بزرگتری را می پیماید و زمان بیشتری در آسمان است. بالعکس در زمان هایی از سال که هوا سرد است، خورشید قوس کوچکی را می پیماید و زمان کمی در آسمان حضور دارد.

آن ها با استفاده از سازه ها و ابزارهایی، جهت خورشید را دنبال می کردند و می توانستند زمان ورود به فصل های مختلف را متوجه شوند. دانشمندان آن زمان، به خوبی توانسته بودند زمان دقیقی که خورشید بیشترین حضور یا کمترین حضور را در آسمان دارد، متوجه شوند. آن ها فهمیده بودند زمان دقیقی از سال (روز اول تابستان)، خورشید بیشترین زمان حضور را در آسمان دارد. بالعکس زمان دقیقی از سال (روز اول زمستان)، خورشید کمترین زمان حضور در آسمان را دارد. به اولی انقلاب تابستانی و به دومی انقلاب زمستانی گفتند. دانشمندان قدیم به خوبی توانسته بودند با مدل کیهان شناسی زمین مرکزی، علت هندسی این پدیده را توضیح دهند.

اکنون ما واقعیت مکانیک منظومه شمسی را به خوبی می دانیم. ما آگاهیم که زمین به دور خورشید می چرخد و محور چرخش آن به دور خودش، حدود 23.5 درجه از خط عمود وارد بر صفحه انحراف دارد. اکنون می دانیم که کوتاه و بلند شدن طول شب و روز به دلیل همین انحراف و در ضمنً چرخش مداوم زمین به دور خورشید است.

به دلیل انحراف 23.5 درجه ای محور چرخش زمین به دور خودش از خط عمود وارد بر صفحه دایره البروجی و در ضمنً ثابت ماندن جهت انحراف زمین در طول چرخش به دور خورشید، نیمکره های شمالی و جنوبی در طول سال نور خورشید را به اندازه یکسان دریافت نمی کنند. نیمی از سال، نیمکره شمالی نور بیشتری می گیرد و نیم دیگری از سال، نیمکره جنوبی نور بیشتری دریافت می کند. در ماه هایی از سال هم دریافت نور خورشید این دو تقریبا برابر است. بدین ترتیب در زمان های مختلف سال، طول روز برای هر نیمکره فرق می کند و فصل ها ایجاد می شوند. بنابراین ما روزهایی داریم که خورشید حضور حداقلی یا حداکثری را در آسمان دارد.

ما هم به روش گذشتگان خود، نام زمانی که در اول زمستان، بلندترین شب و کوتاه ترین روز را تجربه می کنیم، انقلاب زمستانی گذاشته ایم. بالعکس نام زمانی که در اول تابستان بلندترین روز و کوتاه ترین شب را داریم، انقلاب تابستانی گذاشته ایم. نام اول پاییز و اول بهار که طول روز شب برابر است را هم اعتدال پاییزی و اعتدال بهاری گذاشته ایم.

به هنگام انقلاب زمستانی نیمکره شمالی، اگر جایی در نیمکره جنوبی که عرض منفی 23.5 درجه دارد زندگی کنید، به هنگام ظهر خورشید دقیقا بالای سر شما قرار می گیرد. این زمان، انقلاب تابستانی نیمکره جنوبی است. بالعکس آن هم در انقلاب تابستانی نیمکره شمالی انجام می شود. در انقلاب زمستانی نیمکره شمالی، در هرکجای نیمکره شمالی که باشید خورشید کمتر از 12 ساعت در آسمان حضور دارد و در هرکجای نیمکره جنوبی باشید، خورشید بیشتر از 12 ساعت در آسمان حضور دارد. بدین ترتیب در انقلاب زمستانی نیمکره شمالی، قطب شمال در تاریکی مطلق است و اصلا خورشید آن جا طلوع نمی کند.

هرچه از اعتدال پاییزی دورتر و به زمستان نزدیک می شویم، روزها کوتاه تر و شب ها بلندتر می شوند. حالا بعد از انقلاب زمستانی، دوباره کم کم روزها بلند و شب ها کوتاه می شوند. انقلاب زمستانی صبح روز اول دی رخ می دهد. این دقیقا زمانی است که خورشید مستقیم و با زاویه 90 درجه به مدار راس الجدی می تابد. بدین ترتیب ضیافت شب یلدا یا شب چله را در شب 30 آذر برگزار می کنیم. ضیافتی که ریشه در اعماق فرهنگ و تاریخ ایرانیان دارد و خانواده ها با شب زنده داری و خوردن خوراکی های مختلف مثل انار، هندوانه و آجیل شب یلدا، شروع اوج گیری دوباره خورشید را پاس می دارند. به هنگام انقلاب زمستانی، در کشورها و فرهنگ های دیگر جاهای دنیا هم مراسم های مشابهی برگزار می شود.

فیلم مربوط به توضیح درباره انحراف محور زمین و در نتیجه بوجود آمدن فصل ها، اعتدالین و انقلابین را ببینید.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14678

به "شب یلدا در فضا چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب یلدا در فضا چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید