شرفی: به ویلموتس می آید مربی گردن کلفتی باشد

به گزارش شیوا مارکت، اصغر شرفی به آینده تیم ملی با مارک ویلموتس امیدوار است. او ویلموتس را یک مربی با جنم می داند و اعتقاد دارد می تواند با تیم ملی به موفقیت هایی دست یابد.

شرفی: به ویلموتس می آید مربی گردن کلفتی باشد

اصغرشرفی از هر دری حرف می زند. از تیم ملی و کارلوس کی روش تا انتخاب ویلموتس که اخیر سروصدای زیادی در فوتبال ایران به پا نموده است. شرفی انتخاب یک مربی با جنم و با تجربه را برای تیم ملی یک تصمیم آینده نگرانه می داند. شرفی در عین حال گذری هم به باشگاه سابقش استقلال می اندازد و درباره خاطرات آن روزها حرف می زند. اصغرآقا اعتقاد دارد که در این برهه هنوز مجیدی نمی تواند سرمربی پیروزی برای استقلال باشد.

ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران شده و قرار است به زودی کارش را در فوتبال ما آغاز کند. نظرشما درباره این مربی چیست؟

مربی وقتی در اولین جلسه تمرین با بازیکنان حرف بزند همه می فهمند او چند مرده حلاج است. مربی باید جنم داشته باشد. حس می کنم ویلموتس می تواند به فوتبال ایران یاری کند. این را از روی موقعیت مربیگری او در گذشته می گویم وگرنه ممکن است پیش بینی من هم اشتباه باشد اما به طور کلی نباید از این موضوع مهم غافل شویم که ویلموتس از فوتبالی به ایران می آید که بسیار درجه یک است. شما نباید فوتبال بلژیک را کوچک ببینید.

خیلی ها نگرانند که ویلموتس هم مثل کی روش رفتار تحقیر آمیزی داشته باشد.

اگر یادتان باشد چند وقت پیش با هم حرف زدیم ومن گفتم کار کی روش را از این لحاظ که دل و جرات داشت و بازیکنان از او حساب می بردند واینکه یکسری یاغی را از تیم بیرون کرد می پسندیدم اما در عین حال با رفتارهای تحقیرآمیز او هم موافق نبودم. کاری که کی روش کرد نباید دوباره در فوتبال ایران تکرار گردد. ویلموتس نباید این طور فکر کند که دارد وارد دهات می گردد و این جا یک کشور درجه چندم است و یا امکانات ندارد. نه، این طور نیست. ما همه چیز داریم. حتی پول هم هست.

اما گفته می گردد شاید فدراسیون نتواند دستمزد ویلموتس را فراهم کند.

حتی اگر ما در کشورمان پول نداشته باشیم، که داریم نباید این موضوع را به رسانه ها بکشانیم. برای پرستیژ و شخصیت بیرونی ما خوب نیست که مدام ندارم، ندارم کنیم. این حرف ها شخصیت کشور ما را زیر سوال می برد. واقعا شرم آور است که بعضی وقت ها از زبان بعضی مسئولان می شنونم که می گویند ما پول نداریم. شما به وضعیت فوتبالیست های ایران بکنید. مگر کم دارند؟ مربیان ما هم شرایط خوبی دارند. همه قراردادهای میلیاردی می بندند. این حرف ها در شان کشور ما نیست.

به طور کلی چه تیپ شخصیتی را برای مربیگری در تیم ملی می پسندید؟

مربی گردن کلفت که بازیکنان در عین احترام از او حساب ببرند. فکر می کنم ویلموتس این ویژگی رفتاری را داشته باشد. امیدوارم پیروز باشد وتیم ملی خیلی زود با این مربی وارد فاز تمرین و مسابقه گردد.

تیم امید ایران اما شرایط مناسبی ندارد. هنوز نمی دانیم سرمربی اش کیست.

ما تیم امید را هیچ وقت جدی نگرفتیم. به اعتقاد من اگر نمی توانند سرمربی خارجی بیاورند بهتر است مربی مورد تایید ایرانی بگذارند بالای سر تیم امید. یک مربی که نقطه ضعف نداشته باشد و آداب معاشرت را هم بلد باشد. کار کردن با بازیکنان امید به این راحتی ها نیست. امیدوارم تکلیف این تیم هم تعیین گردد و ما هم بتوانیم بعد از سال به المپیک برویم.

آقای شرفی شما علاوه بر مربیگری در تیم ملی، سرمربی استقلال هم بودید. الان وضعیت نیمکت این تیم هم روشن نیست.

زمانی که من سرمربی استقلال بودم کارهای بنیادین انجام دادم به همین دلیل طرفداران استقلال تا سال ها از من به نیکی یاد می کردند. یادم می آید در یک بازی از حجازی گرفته تا چنگیز و فریبا را به دلیل بی انضباطی نیمکت نشین کردم و مقابل تیم برق که یکی از تیم های سخت آن روزها بود و به گربه سیاه استقلال شهرت داشت، بازی ندادم. فکر می کنم آن موقع 6 ملی پوش درترکیب ما بودند که به دلیل اینکه غیبت غیر موجه داشتند و به تمرین ما نیامدند، همه شان را نیمکت نشین کردم. آن موقع سر وصدای زیادی شد وخیلی ها گفتند که من نباید این تصمیم را می گرفتم حتی به روزنامه های آن موقع هم کشیده شد اما من کار خودم را کردم و برق را هم با نتیجه 2بریک بردیم. مربیگری تعارف بردار نیست و یک مربی باید بتواند حرفش را به کرسی بنشاند. البته من در کمال احترام این تصمیم را گرفتم و اجازه ندادم کسی از من دلخور شوم و انصافا این طور هم نبود و بازیکنان آن موقع همگی احترام من را داشتند.

به نظر شما فرهاد مجیدی به تنهایی می تواند سکان راهنمایی استقلال را به دست بگیرد و این مسئولیت را انجام دهد.

خیلی رک به شما بگویم که برای فرهاد مجیدی سرمربیگری استقلال زود است. به نظر من فوتبالیست های این دوران بیش از آنکه حق شان باشد از فوتبال اعتبار گرفته اند. این هم به دلیل تعداد کم تیم های بزرگ و پر طرفدار ما است که این طوری شده است. فرهاد بازیکن خوبی بود اما همین فرهاد زمانی که برای استقلال بازی می کرد تیم را رها کرد ورفت. وقتی فرهاد چنین مسائلی پشت سرش است کار کردن در استقلال خیلی برایش راحت نیست. او ابتدا باید این گذشته را از ذهن طرفداران استقلال پاک کند و بعد از اینکه خوب با تجربه شد، به عنوان سرمربی مشغول به کار گردد.

3

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6137

به "شرفی: به ویلموتس می آید مربی گردن کلفتی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرفی: به ویلموتس می آید مربی گردن کلفتی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید