صادقی: مدیریت فرهنگی می کوشد مین های کار گذاشته دیگران را خنثی کند

به گزارش شیوا مارکت، این روزها، وقتی پای درد و دل اهالی هنر می نشینید، آنچه می شنوید دلی پر از توقع های به جا نیاورده است.

صادقی: مدیریت فرهنگی می کوشد مین های کار گذاشته دیگران را خنثی کند

درددل هایی که گاه در رسانه ها و گاه در صفحات شخصی مجازی شان بروز و ظهور می یابد.

محمدرسول صادقی، رئیس هیأت مدیره انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر در گفت وگو با اعتمادآنلاین، در این باره گفت: اگر بخواهیم کج بنشینیم و راست سخن بگوییم جفاست که توسعه فضاهای فرهنگی را در پنج سال گذشته نادیده بگیریم.

او با اشاره به مصادیقی که تا حدی موجب دلخوشی اهالی هنر می گردد، گفت: از راه اندازی سالن های خصوصی تئاتر گرفته (که تا پیش از سال 1392 همیشه با دید ظن و تردید به آن نگاه می شد) تا نهضت سالن سازی سینما به همت بخش خصوصی و با حمایت سازمان سینمایی و موسسه سینما شهر، از رونق سالن های تئاتر گرفته و اجرای نمایش هایی با مضامین متنوع و گاه نزدیک به خط قرمز گرفته تا معرفی نسل جدید و جوانان فیلمساز ـ خاصه زنان مستعد ـ و نیز فروش صعودی آثار سینمایی از نیمه دوم سال 1392 تا به امروز... مصداق های دلخوش کنک کم نیستند، اما چرا دل اهالی هنر خوش نیست؟

  • دلسردی هنرمندان از منفعل بودن ارشاد است

این مدیر هنری، با اشاره به نبود اقتدار لازم در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: شاید یکی از دلایل مهم عدم اقتدار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که در مواجهه با پدیده هایی چون پایین آوردن یک فیلم از چرخه اکران به دلیل اعتراض عده ای معدود و محدود، منفعل نشان می دهد.

به گفته صادقی، حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد بیشتر در حد حل مقطعی بوده است. او در این باره گفت: گاهی که کارگردانی به دلیل تئاتری که با مجوز شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش مرکز هنرهایِ نمایشی به روی صحنه برده ، احضار و بازخواست می گردد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اتخاذ شیوه های تدافعی، بیشتر در پی حل مقطعی آن مشکل است.

رئیس هیات مدیره انجمن نویسندگان خانه تئاتر، بر این باور است وزارتخانه ای که تولیت فرهنگ و هنر را در اختیار دارد، بسیاری از عرصه ها را به جریان های موازی وا داده و همیشه روزمرگی می نماید.

او درباره دلسردی اهالی هنر شرح داد: بسیاری از دردهای اهالی فرهنگ و هنر، همچون بیمه بیکاری و شغل شناخته نشدن رشته های هنری در دولت برآمده از پایگاه اجتماعی طبقه متوسط و طیف هنرمند و روشنفکر است، محلی از اعراب ندارد. همه اینها می تواند دلایلی برای دلسردی جامعه فرهنگی و هنری از دولت مستقر باشد.

صادقی با بیان اینکه بعضی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کوشش برای بهبود شرایط اهالی هنر هستند، گفت: من به واسطه اقتضای شغلی و معاشرت با طیفی از مدیران این حوزه به خوبی می دانم که نیت اغلب آن ها، نیل به سوی خواسته جامعه هنرمندان است. پس چرا چنین نشده و نمی گردد؟

  • حکایت دور باطل

صادقی ادامه داد: فرض کنید دست راست شما را با طنابی به یک میله و دست چپ را نیز به میله دیگری ببندند، ایضاً پاهای راست و چپ تان را نیز چنان که گفتم گرو بگیرند، چشم ها و دهان تان را هم با پارچه ای بسته و خاموش نمایند، در این هنگام به شما بگویند که بدو، یا کف بزن، یا فریاد کن... قطعاً نمی توانید. بنابراین مثل آدم های بی عرضه جلوه می کنید. خودتان می دانید که می توانید، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد. وضعیت امروز دولت هم، همین است.

او درباره انتظارات از دولت، بیان نمود: کف انتظار حامیان دولت این بوده و هست که در تنگناها و گرفتاری های پیش آمده، خاموش نباشد و حرفی بزند، که چنین نشده و نمی گردد. از یک سو مدیریت فرهنگی در گرداب روزمرگی ها می کوشد تا مین های کار گذاشته دیگران را خنثی کند و از سوی دیگر اهالی فرهنگ و هنر هم از غم معیشت با فراوری آثار تجاری می کوشند تا آلام خود را از یاد برده و قدرت مالی شان را بالا ببرند.

به گفته صادقی، اهل هنر هم در این راه زمین می خورد و برمی خیزد، و دیگر بار باز زمین می خورد و برمی خیزد و در این فعل و انفعال، او که زخمی و خسته است، لبش به اعتراض گگردده می گردد، اما صدایش به جایی نمی رسد و این دور باطل تداوم دارد.

این مدیر فرهنگی درباره مهم ترین اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود اوضاع اهالی هنر، گفت: به نظر می رسد در چنین اوضاعی، جامعه هنر از یک سو با پذیرش واقعیت های موجود و مطالبه گری از راه های قانونی و مدنی، و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اقتدار رفتاری مناسب در مواجهه با مهاجمان عرصه فرهنگ و هنر می توانند تا حدی آرامش و رضایت مندی را برای ساکنانِ این سرزمینِ صاحب تمدن به ارمغان آورند. امید که چنین گردد.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3814

به "صادقی: مدیریت فرهنگی می کوشد مین های کار گذاشته دیگران را خنثی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادقی: مدیریت فرهنگی می کوشد مین های کار گذاشته دیگران را خنثی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید