صحیفه سجادیه آموزه های بسیاری در ساحت های حضوری انسان دارد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی ظهر دو شنبه(24 شهریور ماه) در اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با قدردانی از میزبانی این دوره از سوی استان هرمزگان گفت: ساحت های وجودی در بحث انسان شناختی به چهار بخش یعنی رابطه انسان با خود، انسان با انسان، انسان با دنیا و انسان با خدا تقسیم می گردد.

صحیفه سجادیه آموزه های بسیاری در ساحت های حضوری انسان دارد

وی گفت: امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه پاسخ های متعددی به این چهار ساحت داده است، البته این ساحت ها همواره با سه سوال اصلی روبرو بوده است: تصور ما از روابط انسان در این ساحت ها و اینکه انسان در این رابطه ها به دنبال چه چیزی است و چگونه می خواهد آن را به دست آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید نمود: در خصوص سوال اول صحیفه سجادیه تصاویر درستی از این روابط را ترسیم می نماید، اما در خصوص دو سوال دیگر باید گفت صحیفه امام سجاد(ع) خواسته های انسان را طبقه بندی می نماید، در واقع در این کتاب امام به همگان تعلیم می دهد که در روابط خود به دنبال چه چیزی بوده و از این روابط چه می خواهد.

صالحی با ذکر نمونه هایی از این ساحت ها یادآور شد: ممکن است انسان در بعضی مواقع به تنگدستی شدید برسد و در همین خصوص امام سجاد(ع) در دعای 29 صحیفه می فرمایند بار خدایا ما را در روزی هامان به بدگمانی، و در مدت زندگی به آرزوهای دراز آزموده ای، تا جایی که روزی های تو را از روزی خواران خواستیم و به آرزوی عمر طولانی در عمر سالخوردگان طمع بستیم. این بیان نشان می دهد باید در روابط خود با خدا چگونه باشیم.

وی اضافه نمود: امام سجاد(ع) همچنین در دعای 35 صحیفه سجادیه می فرماید بار خدایا مرا به قضایت دلخوش کن، و سینه ام را به موارد حُکمت گشاده فرما، و به من اطمینان ده که به سبب آن اقرار کنم که قضای تو جز به آنچه خیر است روان نشده، و شکرم را بر آنچه از من باز داشته ای افزون تر از شکرم بر آنچه به من عنایت کردی قرار ده در این دعا امام ما را متوجه می نماید که گاهی انسان به بعضی نداشته ها باید شکر کند، به عبارت دیگر انسان باید شاکر خدا باشد که در بسیاری از شرایط قرار نگرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه انسان چگونه از خداوند چیزی را بخواهد بسیار مهم است، گفت: امام در صحیفه سجادیه از خداوند متعال می خواهد تمام کسانی را که به ایشان ستم روا کردند بخشیده و عفو کند و حتی در روز قیامت پرده از گناه آن ها برندارد. این اوج ارتباط انسان با خدا است.

صالحی اعلام کرد: اگر ساحت های حضوری انسان را با طرح این سوال ها عجین کنیم صحیفه سجادیه در این بخش آموزه های بسیاری دارد.

وی در سرانجام اظهار داشت: از تمام بانیان این ده دوره کنگره تشکر می کنم و امیدوارم در گام دوم انقلاب اسلامی که رهبر معظم انقلاب به اخلاق معنوی اشاره کردند در این راستا بتوانیم از صحیفه سجادیه به خوبی بهره ببریم.

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23420

به "صحیفه سجادیه آموزه های بسیاری در ساحت های حضوری انسان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحیفه سجادیه آموزه های بسیاری در ساحت های حضوری انسان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید