صندوق ETF دارا یکم؛ بازدهی 93 درصدی پذیره نویسی سهام دولت

به گزارش شیوا مارکت، پذیره نویسی سهام دولت در قالب صندوق ETF دارا یکم اول خردادماه به سرانجام رسید و حدود سه میلیون و 480 هزار نفر بیش از پنج هزار و 860 میلیارد تومان در این صندوق سرمایه گذاری کردند. ارزش هر واحد این صندوق 10 هزار تومان بود و هر کس می توانست تا سقف دو میلیون تومان در صندوق واسطه گری اقتصادی یکم سرمایه گذاری کند. آنالیز بازدهی پنج بانک و بیمه دولتی که سهام آن ها به مردم عرضه شده و مقایسه قیمت فعلی با قیمت زمان واگذاری نشان می دهد در حال حاضر ارزش هر واحد به حدود 19 هزار و 300 تومان رسیده و تقریبا 93 درصد بازدهی داشته است.

صندوق ETF دارا یکم؛ بازدهی 93 درصدی پذیره نویسی سهام دولت

به گزارش خبرنگاران، آنطور که عباس معمارنژاد، معاون امور بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی می گوید، تا آخر این هفته شرایط واحد های واگذار شده به مردم معین می گردد و از اول تیرماه این واحد های سرمایه گذاری به وسیله بورس قابل معامله و خرید و فروش می شوند.

بازدهی 93 درصدی واحد های صندوق دارا یکم

قیمت هر واحد صندوق ETF واسطه گری اقتصادی با نماد دارا یکم در زمان واگذاری 10 هزار تومان بود و هر کس با کد ملی خود می توانست تا سقف 200 واحد به ارزش دو میلیون تومان در پذیره نویسی سهام دولت شرکت کند. حالا مجموع ارزش سهام بانک های ملت، تجارت و صادرات و بیمه های البرز و اتکایی امین در واحد های این صندوق به 19 هزار و 273 تومان رسیده که نشان از بازدهی 92.7 درصدی ارزش واحد های دارا یکم دارد. این یعنی کسانی که دو میلیون تومان سهام دولت را خریده بودند، حالا صاحب واحد های سه میلیون و 854 هزار تومانی هستند. باید توجه داشته باشید که این رقم مربوط به ارزش واحد ها است و لزوما نمی توان به همین قیمت آن را در بورس فروخت. بلکه قیمت معاملات بر اساس عرضه و تقاضا معین شده و در صورت نبود تقاضا برای خرید این واحد ها در بورس، امکان کاهش قیمت آن حتی کمتر از ارزش واقعی اش وجود دارد. در طرف مقابل اگر تقاضا برای خرید واحد ها در بورس به وجود بیاید، ممکن است قیمت معاملات بیشتر از ارزش واحد ها باشد.

بیشتر بخوانید:

دارا یکم؛ راهنمای اورژانسی خرید سهام دولت در قالب صندوق ETF

عدم استقبال از صندوق ETF دولت؛ چرا سهام بانک ها برای مردم جذاب نبود؟

خرید سهام دولت در قالب صندوق ETF به صرفه است؟

بانک ملت؛ بازدهی 100 درصدی

تعداد باقی مانده سهام دولت در بانک ملت به حدود هشت میلیون سهم با ارزش هشت هزار و 860 میلیارد می رسد که 53 درصد ارزش واحد های صندوق دارا یکم را تشکیل می دهد. به عبارتی به ازای هر 10 هزار تومان قیمت واحد های صندوق واسطه گری اقتصادی یکم حدود پنج هزار و 300 تومان مربوط به سهام بانک ملت است.

قیمت در نظر گرفته شده با احتساب تخفیف برای سهام بانک ملت در قالب صندوق دارا یکم هزار و 45 تومان بود. حالا قیمت سهام این بانک در بورس با نماد وبملت به دو هزار و 86 تومان رسیده و بازدهی 99.6 درصدی را در کارنامه خود ثبت نموده است. این یعنی پنج هزار و 300 تومان سهام بانک ملت در هر واحد حالا به 10 هزار و 607 هزار تومان رسیده است.

بانک تجارت؛ بازدهی 93 درصدی

سه هزار و 880 میلیارد تومان سهام بانک تجارت در اختیار دولت بود که بخشی از آن در قالب صندوق ETF دارا یکم به مردم عرضه شد. بانک تجارت حدود 23 درصد ارزش هر واحد این صندوق را تشکیل می دهد و این یعنی از هر واحد 10 هزار تومانی، حدود دو هزار و 300 تومان به بانک تجارت اختصاص داشت.

دولت سهام بانک تجارت را با قیمت 104 تومان عرضه کرد و حالا بعد از گذشت دو ماه قیمت هر سهم وتجارت به 201 تومان رسیده و بازدهی 93 درصدی را پشت سر گذاشته. با این حساب می توان گفت سهام دو هزار و 300 تومانی بانک تجارت در قالب واحد های صندوق ETF الان چهار هزار و 497 تومان ارزش دارد.

بانک صادرات؛ بازدهی 78 درصدی

سهم بانک صادرات از واحد های صندوق ETF دارا یکم حدود 19 درصد محاسبه می گردد. 31 میلیارد سهام این بانک در اختیار دولت است. این سهم 19 درصدی نشان می دهد از هر واحد 10 هزار تومانی که مردم خریده اند، هزار و 900 تومان آن مربوط به سهام بانک صادرات با نماد وبصادر است.

قیمت در نظر گرفته شده توسط دولت برای سهام بانک صادرات با احتساب تخفیف 20 درصدی حدود 107 تومان بود. آنالیز معاملات امروز بازار سهام نشان می دهد قیمت هر سهم وبصادر در حال حاضر 190 تومان است و این یعنی خریداران واحد های صندوق ETF تا کنون 77.6 درصد از سهام بانک صادرات بازدهی گرفته اند. حالا آن سهام هزار و 900 تومانی تقریبا سه هزار و 392 تومان ارزش دارد.

بیمه البرز؛ بازدهی 95 درصدی

پنج میلیارد سهام دولت در بیمه البرز حدود سه درصد از ارزش واحد های صندوق ETF واسطه گری اقتصادی یکم را تشکیل داده است. به عبارتی می توان گفت از 10 هزار تومان پولی که برای خرید این واحد ها پرداخت کردید، تقریبا 311 تومان به سهام بیمه البرز اختصاص دارد.

دولت سهام البرز را با قیمت 765 تومانی عرضه کرد. این رقم با احتساب تخفیف 20 درصدی روی میانگین قیمت دو ماه گذشته سهام البرز در نظر گرفته شده بود. در حال حاضر قیمت این سهام بورسی به هزار و 488 تومان رسیده و حدود 95 درصد بازدهی داشته است. در حال حاضر آن سهم 311 تومانی البرز در قالب واحد های ETF حدود 607 تومان ارزش دارد.

بیمه اتکایی امین؛ بازدهی 26 درصدی

به گزارش خبرنگاران، کمترین بازدهی در بین پنج بانک و بیمه دولتی که سهام آن ها در قالب صندوق ETF عرضه شده، مربوط به بیمه اتکایی امین است. البته سهم کم این بیمه از واحد های صندوق تاثیر این بازدهی کم را جبران نموده است. طوری که تنها یک درصد از ارزش واحد های صندوق دارا یکم به بیمه اتکایی امین اختصاص دارد.

قیمت هر سهم بیمه اتکایی امین با نماد اتکام در زمان واگذاری 593 تومان معین شد و قیمت سهام این شرکت در حال حاضر به 750 تومان رسیده و 26 درصد بازدهی داشته است. ارزش فعلی سهام اتکام در واحد های سرمایه گذاری صندوق دارا یکم از 134 تومان به 170 تومان رسیده است.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20810

به "صندوق ETF دارا یکم؛ بازدهی 93 درصدی پذیره نویسی سهام دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق ETF دارا یکم؛ بازدهی 93 درصدی پذیره نویسی سهام دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید