ظریف: اقدام ایران، خارج از برجام و به معنای خروج از توافق نیست

به گزارش شیوا مارکت، وزیر خارجه گفت که اقدام ایران خارج از برجام و به معنای خروج از آن نیست و فرصت 60 روزه ای به اعضای باقیمانده ارائه می کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، این توافق را به حالت اولیه برگردانند.

ظریف: اقدام ایران، خارج از برجام و به معنای خروج از توافق نیست

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به منظور انجام سفری دوجانبه و در راستای رایزنی های مستمر بین ایران و روسیه در مسکو حضور دارد، امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران درباره تصمیم جدید ایران برای توقف برخی تعهدات برجامی گفت: آخرین اقدام ایالات متحده آمریکا در روز چهارم ماه می 2019 در واقع اجرای برجام را غیرممکن کرده و تلاش کرده فعالیت های هسته ای که در چارچوب برجام انجام می شده را با تهدید، فشار و قلدری مانع از آن شود.

وی اضافه نمود: این اقدام ایران یک فرصت 60 روزه به اعضای باقیمانده برجام ارائه می کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، این توافق را به حالت اولیه برگردانند.

دیدگاه ما نسبت به اعضای مختلف 1+4 به هیچ وجه یکسان نیست

رئیس دستگاه دیپلماسی شرح داد: اقدام ایران، خارج از برجام و به معنای خروج از برجام نیست. بلکه اقدام ما بر خلاف اقدام آمریکا که نقض برجام و قطعنامه 2231 است، در چارچوب برجام است.

وی گفت: رئیس جمهور ایران امروز نامه ای را برای روسای کشورهای باقیمانده در برجام یعنی آقای پوتین، آقای شی جین پینگ، خانم مرکل، خانم می و آقای ماکرون ارسال کرد، گرچه به لحاظ حقوقی نامه ای که ما برای روسای 1+4 نوشتیم، نامه متحدالشکلی است، ولی دیدگاه ما نسبت به اعضای مختلف 1+4 به هیچ وجه یکسان نیست.

به گزارش فارس، وزیر خارجه کشورمان اضافه نمود: ایران در طول یک سال گذشته با نشان دادن صبر راهبردی در برابر تلاش های آمریکا برای نابود کردن برجام نشان داده که همواره به تعهدات بین المللی خود پایبند است. آمریکا نه تنها در طول یک سال گذشته خودش ناقض قطعنامه شورای امنیت و برجام بوده، بلکه تلاش کرده کشورهای دیگر جهان را با فشار، قلدری و زورگویی وادار به نقض برجام و مهمتر از آن نقض قطعنامه شورای امنیت کند.

وزیر خارجه کشورمان شرح داد: ایران به جهان نشان داده است که به تعهدات خود پایبند است و امروز نوبت جهانست که به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما نشان داده ایم کشوری کهن با صبر زیاد هستیم، اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت کنیم و امروز نوبت جهان است که به تعهد خود عمل کند.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی در بیانیه ای گفت که ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در برجام را متوقف می کند و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و مالی فرصت داد.(اینجا بخوانید)

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5740

به "ظریف: اقدام ایران، خارج از برجام و به معنای خروج از توافق نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اقدام ایران، خارج از برجام و به معنای خروج از توافق نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید