عاملی که باعث ازدست رفتن کرسی نایب رئیسی فیده برای شطرنج ایران شد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، هشتاد و نهمین کنگره فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) دو هفته پیش در حاشیه المپیاد جهانی در باتومی گرجستان برگزار گردید و طی آن انتخابات کرسی ها و کمیته های مختلف این فدراسیون هم انجام شد.

عاملی که باعث ازدست رفتن کرسی نایب رئیسی فیده برای شطرنج ایران شد

در جریان همین انتخابات، محمد جعفر کامبوزیا نتوانست آرای لازم را برای پست نایب رئیسی کسب کند و بعد از هشت سال حضور متوالی در این پست، آن را از دست داد. البته که آرکادی دوورکوویچ رئیس جدید فیده در انتها انتخابات، کامبوزیا را به عنوان نایب رئیس افتخاری خود معرفی کرد اما آنچه اهمیت دارد اینکه یک کرسی رسمی برای ورزش ایران از دست رفته است و عهده دار شدن یک مسئولیت به صورت افتخاری هم نمی تواند جای آن را پُر کند.

اما چه عاملی باعث شد کامبوزیا نتواند برای سومین دوره پیاپی، کرسی نایب رئیسی فیده را حفظ کند؟؛ این پرسشی بود خبرنگاران قصد داشت پاسخ آن را از شخصِ کامبوزیا جویا گردد اما وی حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد. این در حالی است که به گفته پهلوان زاده، یک تصمیم گیری اشتباه از سوی کامبوزیا منجر به از دست رفتن کرسی نایب رئیسی شد.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج در مصاحبه با خبرنگاران در این زمینه گفت: فدراسیون جهانی شطرنج فقط یک کرسی برای نایب رئیسی ندارد کمااینکه در تیم کاری اعلام شده که از سوی آرکادی دوورکوویچ هم دو نفر به عنوان نایب رئیس معرفی شده بودند. در کل در انتخابات اجرا شده، 10 نفر به عنوان نایب رئیس معرفی شدند. 5 نفر از آنها به صورت انتصابی و 5 نفر در قالب رای گیری و انتخابات معین شدند.

وی ادامه داد: برای معین 5 نایب رئیسی که قرار بود به صورت انتصابی عهده دار این مسئولیت شوند، به کامبوزیا هم پیشنهاد داده شد اما وی خاطرنشان کرد که ترجیح می دهد در جریان انتخابات و با رای اعضای مجمع این پست را برای خود حفظ کند. بر همین اساس وی به عنوان کاندیدای نایب رئیسی در انتخابات شرکت کرد اما طی دو مرحله رای گیری نتوانست آرای لازم را برای این پست به دست بیاورد.

پهلوان زاده تاکید نمود: علاوه بر کامبوزیا، 10 نفر دیگر برای 5 کرسی نایب رئیسی کاندیدا شده بودند. در انتها رای گیری نمایندگان آمریکا، بلاروس و اکوادور با کسب حداکثر آرا به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند. در این مرحله تعداد آرای کامبوزیا به حد نصاب نرسید. با توجه به اینکه تعداد اعضای مجمع انتخاباتی 180 نفر بودند، کسب حداقل 90 رای (50درصد آرا) لازم بود در حالیکه کامبوزیا صاحب 60 رای شده بود. نماینده ایران در این مرحله رای گیری چهارم شد و به مرحله دوم رای گیری رفت.

وی در این رابطه اضافه کرد: در مرحله دوم رای گیری هم، کامبوزیا نتوانست آرای لازم برای پست نایب رئیسی را به دست بیاورد. در این مرحله رای گیری، آرای کاندیداهای نیجریه و گرجستان به حد نصاب رسید و آنها به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند. اینگونه شد که محمد جعفر کامبوزیا نتوانست در رای گیری موفق باشد و کرسی رسمی نایب رئیسی را حفظ کند.

رئیس فدراسیون شطرنج با یادآوری اینکه کامبوزیا به عنوان نایب رئیس افتخاری همچنان با فیده همکاری دارد، گفت: صندلی نایب رئیس افتخاری با نایب رئیسانی که منصوب شده یا صاحب رای شده اند، تفاوت زیادی ندارد طوریکه در تمام نشست ها از نایب رئیسان افتخاری هم دعوت می گردد. امیدواریم شطرنج ایران از حضور کامبوزیا به عنوان نایب رئیس افتخاری در فیده یاری بگیرد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1299

به "عاملی که باعث ازدست رفتن کرسی نایب رئیسی فیده برای شطرنج ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملی که باعث ازدست رفتن کرسی نایب رئیسی فیده برای شطرنج ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید