عبور تله کابین از دل جنگل هیرکانی ، کبودوال از یونسکو خارج می گردد؟

به گزارش شیوا مارکت، نامه مدیران گلستانی گویای عبور تله کابین از دل جنگل های هیرکانی است اما متولیان به جای شفاف سازی و اعلام نظر صریح فرافکنی می نمایند تا نگرانی ها در خصوص خروج کبودوال از لیست یونسکو قوت بگیرد.

عبور تله کابین از دل جنگل هیرکانی ، کبودوال از یونسکو خارج می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، پس از دو دهه کوشش 14 تیرماه سال جاری جنگل های هیرکانی در نشست باکو ثبت جهانی شد، اما اصرار بر اجرای پروژه تله کابین در جنگل کبودوال شائبه کوشش مسئولان برای خروج جنگل های هیرکانی از لیست یونسکو برای اجرای یک پروژه استانی را رقم زده است.

آشنایی با جنگل های هیرکانی

چهار سال قبل بود که شهرداری علی آبادکتول اجرای مطالعات طرح تله کابین در پارک جنگلی کبودوال را به مناقصه گذاشت و با کلی کش وقوس اجرای این طرح موافقت های لازم را گرفت؛ اما با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی اما و اگرها در مورد اجرای این پروژه دوباره قوت گرفته است.

کارشناسان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی معتقدند نامه سه مدیرکل میراث فرهنگی، منابع طبیعی و محیط زیست گلستان به استاندار و اشاره آن ها به قرار دریافت 9 دکل از 24 دکل تله کابین علی آبادکتول در زون اصلی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به عنوان مانع اجرای طرح، گویای عبور تله کابین از دل جنگل های هیرکانی است و حل مشکل به معنای خروج کبودوال از ثبت جهانی است.

پس از قوت دریافت شائبه خروج کبودوال از لیست ثبت جهانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در مصاحبه با رسانه ملی اعلام نمود که موافقت های اولیه برای اجرای تله کابین علی آبادکتول صورت گرفته و این طرح مراحل نهایی را طی می نماید و باید مجوزهای نهایی را بگیرد.

ابوطالب قزلسفلو اضافه نمود: اجرای تله کابین هیچ منافاتی با ثبت جهانی ندارد و محدوده ای که به عنوان جنگل های هیرکانی در نظر گرفته شده است در مراحل اولیه جزو ثبت جهانی بود اما بعداً پارک جنگلی کبودوال را از آن خارج نموده بودیم.

وی ادامه داد: پیش از آنکه مطالعات جنگل های هیرکانی نهایی گردد مطالعات پارک جنگلی کبودوال که تله کابین هم یکی از پروژه های آن بوده، نهایی شده و مراحل اخذ مجوز را طی می کرد.

قزلسفلو در پاسخ به این سؤال که چه تضمینی می دهید با اجرای طرح تله کابین کبودوال از یونسکو حذف نگردد، بیان نمود: این مسائل مدیریتی کلان است که باید در سطح ملی مدیریت گردد؛ مسئولان حساسیت و پیگیری لازم در این خصوص را خواهند داشت چراکه بحث ما این نیست از ثبت جهانی خارج شویم.

  • ادعای مدیرکل منابع طبیعی کذب محض است

مدیرکل منابع طبیعی گلستان هرچند به صراحت اعلام می نماید که اجرای تله کابین منافاتی با ثبت جهانی ندارد و در گذشته پارک جنگلی کبودوال از جنگل های هیرکانی جدا شده است اما یک کارشناس حوزه منابع طبیعی می گوید هر دو ادعای قزلسفلو کذب است و صحت ندارد.

عیسی اسفندیاری اظهار کرد: بر اساس مستندات در اختیار هر دو ادعای مدیرکل منابع طبیعی گلستان صحت ندارد و شهرداری علی آباد چند سال است که به دنبال اجرای تله کابین 6 کیلومتری از تپه بازگیر مشرف به شهر علی آبادکتول تا کوه هارون (منطقه لاپه دار) است.

وی تأکید کرد: کارشناسان هیچ مخالفتی با اجرای پروژه تله کابین در علی آباد ندارند مشروط به اینکه این پروژه پیوست زیست محیطی لازم و کافی را طبق ضوابط اصلی زیر نظر سازمان محیط زیست کشور داشته باشد و یک الگوی ارزشیابی و مدل مکان یابی درستی داشته باشد که از نظر ما این نقطه ندارد.

وی اضافه نمود: استناد می کنم به نامه ای که در سربرگ میراث فرهنگی گلستان تنظیم شده خطاب به استاندار و آقای قزلسفلو هم زیر آن را امضاء نموده است؛ در این نامه که مستند آن در فضای مجازی منتشرشده به صراحت اعلام شده 9 دکل از 24 دکل تله کابین در زون اصلی واقع شده است؛ موانع آن را برطرف کنید؛ یک محدوده وقتی در لیست یونسکو قرار می گیرد تابع قوانین بین المللی خواهد بود و طبق قوانین بین الملل هرگونه فعالیتی از جمله ساخت وساز ممنوع و غیرقانونی است.

این کارشناس حوزه منابع طبیعی ادامه داد: آقای قزلسفلو پای نامه برطرف موانع تله کابین را امضاء نموده و در شبکه خبر خلاف آن را مطرح می نماید؛ طبق همان نامه خط تله کابین از قلب جنگل های هیرکانی می گذرد؛ نقشه جنگل های هیرکانی به تأیید همین سه مدیرکلی که نامه برطرف موانع را زده اند و بخشدار، فرماندار و استاندار وقت رسیده و نهایی شده است و سپس به میراث فرهنگی کشور که متولی اصلی بوده ارسال شده است.

وی گفت: مدیران متولی به دنبال فریب مردم هستند آیا خارج کردن یک اثر جهانی منطقی است برای اینکه ما یک پروژه را صرفاً با نگاه مالی اجرا کنیم.

  • راه چاره منطقی موضوع تغییر پروژه و یا تعطیلی تله کابین است

اسفندیاری صحبت های مدیرکل منابع طبیعی گلستان را کذب می داند و معتقد است مدیران به جای شفاف سازی در این خصوص فرافکنی می نمایند، موضوعی که کارشناسان حوزه محیط زیست آن را از منظر دیگری موردتوجه قرار می دهند.

یک دکترای محیط زیست دراین باره اظهار کرد: در نامه سه مدیرکل منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی ابهام وجود دارد؛ مدیران کل این سه دستگاه متولی ثبت جنگل های هیرکانی بوده اند و اداره و سازمان های بالادستی آن ها باید بیشترین دفاع، مراقبت و برنامه را در حفاظت از جنگل های هیرکانی داشته باشند.

مزدک دربیکی با اشاره به اینکه اعلام نکردن نظر شفاف مدیران این سه دستگاه جای سؤال دارد، اضافه نمود: مدیرکل منابع طبیعی گلستان اعلام نموده تله کابین در طرح پارک کبودوال دیده شده بود، اما من به عنوان کارشناس ندیده ام که در شرح خدمات مصوب پارک های جنگلی و طبیعت، تله کابین دیده گردد.

وی گفت: نکته مهم تر اینکه اگر منابع طبیعی به عنوان دستگاه متولی در طرح کبودوال تله کابین را دیده بود سؤال اینجاست چرا محدوده اجرای تله کابین را به عنوان زون اصلی در ثبت جنگل های هیرکانی آورده اید.

وی توضیح داد: مسئله بعدی این است که ما نمی توانیم آبروی کشور را به بازی بگیریم؛ تله کابین می تواند در نقطه دیگری اجرا گردد و سودآوری محدود برای قشر تعیین داشته باشد اما نمی توانیم برای اجرای آن با آبروی استان و کشور در مجامع جهانی بازی کنیم.

دربیکی ادامه داد: تاکنون این موضوع بازخوردهای منفی ملی و بین المللی داشته است و راه چاره منطقی آن تغییر جهت پروژه و یا تعطیلی پروژه تله کابین است.

وی با اشاره به اینکه تله کابین درآمد میلیاردی برای علی آباد و مردم آن ندارد و فقط بحث بر سر ویلاسازی و ساخت هتل و اقامتگاه در دل جنگل است، اعلام کرد: هرچند به شخصه با اجرای تله کابین در کبودوال و ناهارخوران مخالف هستم اما اگر اصرار به اجرای تله کابین داریم منطقی است که انتظار داشته باشیم این پروژه در محدوده جنگل های هیرکانی اجرا نگردد و مطالعات مکان یابی علمی و بی طرفانه داشته باشد.

مدیر پایگاه جهانی جنگل های هیرکانی گلستان هم مانند دربیکی تغییر جهت تله کابین را راه چاره منطقی می داند اما تأکید دارد از پیش داوری راجع به این موضوع باید پرهیز گردد.

رمضانعلی قائمی اظهار کرد: مبدأ و مقصد تله کابین کبودوال کاملاً تعیین است و موافقت های اولیه پس از انجام بازدیدهای میدانی محیط زیست، میراث فرهنگی و منابع طبیعی صورت گرفته است.

  • اجرای تله کابین در زون اصلی جهت نیست

وی با این شرح که جهت اجرای تله کابین و جنگل های هیرکانی وسیع است، اضافه نمود: باید نقشه ها با هم منطبق شوند و ببینیم تله کابین در محدوده زون اصلی یا ضربه گیر است؛ اگر در زون اصلی باشد اجرای تله کابین در آن میسر نیست اما اگر در زون ضربه گیر باشد اجرای برخی از فعالیت های انسانی اجازه داده شده است.

وی با تأکید بر اینکه نباید شتاب زده عمل کنیم، ادامه داد: نقشه ها در سازمان های متولی که موافقت خود را با اجرای تله کابین اعلام نموده اند، موجود است؛ مسئولان سازمان جنگل ها، محیط زیست و میراث فرهنگی حدود جنگل های هیرکانی و محل اجرای تله کابین را می دانند و خود این سازمان ها باید مداخله نمایند و جواب قانع نماینده ای ارائه دهند که اجرای تله کابین میسر است یا نه.

وی تأکید کرد: باید از پیش داوری های شتاب زده در این خصوص بپرهیزیم چراکه پروژه تله کابین کبودوال توسط همین دستگاه های متولی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی تأییدشده و همین مدیران مسئول بوده و هستند.

هرچند مدیر پایگاه جهانی جنگل های هیرکانی بر اعلام نظر صریح دستگاه های متولی اصرار دارد اما با گذشت حدود سه هفته از اما و اگرها در مورد شائبه خروج کبودوال از لیست یونسکو به دلیل اصرار بر اجرای طرح تله کابین در جنگل های هیرکانی مدیران بالادستی میراث فرهنگی، محیط زیست و سازمان جنگل ها اظهارنظر شفافی دراین باره نداشته اند و تنها فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مصاحبه با رسانه ها اعلام نموده است که اگر تله کابین بخواهد ضرر و زیان و آسیبی به جنگل های ثبت شده هیرکانی با قدمت چند میلیون سال داشته باشد قطعاً در برابر آن موضع خواهیم گرفت.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13776

به "عبور تله کابین از دل جنگل هیرکانی ، کبودوال از یونسکو خارج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور تله کابین از دل جنگل هیرکانی ، کبودوال از یونسکو خارج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید