عوارض مصرف سیگار در مدت شیردهی چه عوارضی بر نوزاد دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، عضو انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران با بیان اینکه مصرف سیگار در زمان شیردهی سبب ایجاد آلرژی و بیماری تنفسی در نوزاد می گردد، به مادران شیرده هشدار داد: سیگار مقدار شیر را نیز کاهش می دهد در نتیجه وزن گیری نوزاد در زمان شیردهی با مسائل روبرو می گردد.

عوارض مصرف سیگار در مدت شیردهی چه عوارضی بر نوزاد دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ، سوزان پیروان با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر، تغذیه ایده آلی برای نوزاد محسوب می گردد، گفت: شیردهی با شیر مادر فواید بسیاری هم برای نوزاد و هم مادر شیرده دارد.

ترکیبات شیر مادر متناسب با سن نوزاد تغییر می نماید

وی درباره فواید شیر مادر برای نوزاد اظهار داشت: شیر مادر از نظر مقدار چربی، قند، آب، پروتئین و مواد معدنی به نسبت صحیح برای نوزاد از همه مواد دارد و در حدی است که برای رشد و نمو طبیعی کودک ضروری است. همچنین به گونه ای است که وقتی سن نوزاد بالاتر می رود این ترکیبات بر اساس احتیاجهای تغذیه ای کودک تغییر می نمایند.

متخصص زنان و زایمان، راحت بودن هضم شیرمادر به نسبت شیرخشک را از دیگر فواید تغذیه با شیرمادر مطرح نمود و اضافه نمود: بر همین اساس، عوارض گوارشی مانند نفخ در نوزاد که بعد از مصرف شیرخشک شایع است در تغذیه با شیر مادر کمتر دیده می گردد.

شیر مادر از ابتلای نوزاد به بیماری ها پیشگیری می نماید

پیروان با تاکید بر اینکه شیر مادر حاوی آنتی بادی یا پادتن هایی است که از مادر به نوزاد می رسد، شرح داد: این پادتن ها می تواند جلوی یکسری از بیماری های مهم مانند بیماری های گوارشی، اسهال، بیماری های تنفسی و همینطور آلرژی در نوزادی را بگیرد به نحوی که شاهدیم عفونت گوش در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند کمتر دیده می گردد. باید دقت کنیم هر چقدر زمان شیردهی بیشتر باشد این فواید بیشتر به نوزاد می رسد.

عضو انجمن متخصصان زنان و مامایی با تاکید بر اینکه در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند خطر کمتری از مرگ ناگهانی نوزاد دیده می گردد، توضیح داد: شیر مادر باعث می گردد مسائل کوتاه مدت و دراز مدت در نوزادان نارس کمتر گردد.

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند خطر کمتری از مرگ ناگهانی نوزاد دیده می گردد، همچنین شیر مادر باعث می گردد مسائل کوتاه مدت و دراز مدت در نوزادان نارس کمتر گرددبهره هوشی نوزادانی که از شیرمادر تغذیه می نمایند بیشتر است

پیروان ادامه داد: وزن گیری نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند بهتر است و احتمال چاقی را در آینده کودک کمتر می نماید.

وی تاکید نمود: مطالعات نشان می دهد نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از بهره هوشی بالاتری برخوردار هستند.

شیردهی باعث بازگشت سریع مادر به وزن و حالت طبیعی می گردد

متخصص زنان و زایمان درباره فواید شیردهی برای مادر هم یادآور شد: در مادرانی که شیر می دهند در زمان شیردهی هورمون اکسیتوسین ترشح می گردد که اثرات انقباضی دارد به این معنا که هم در مجاری شیردهی و هم در رحم مادر انقباضاتی ایجاد می نماید.

وی شرح داد: انقباضاتی که در رحم ایجاد می گردد باعث می گردد مادری که تازه زایمان نموده، در اثر شیردهی با سرعت بیشتری به حالت طبیعی بازگردد و همین نکته احتمال خونریزی پس از زایمان را کاهش می دهد.

پیروان با بیان اینکه شیردهی باعث می گردد مادران شیرده، اضافه وزن دوران زایمان را سریعتر از دست بدهند و سریعتر به وزن اولیه بازگردند، توضیح داد: دیده شده که یکسری بیماری ها از جمله ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و رحم در مادرانی که شیر می دهند کمتر است. از سویی دیگر احتمال افسردگی بعد از زایمان کمتر است.

شیردهی بلافاصله بعد از تولد نوزاد عاطفه می آفریند

عضو انجمن متخصصان زنان و مامایی یادآور شد: باید شیردهی یکساعت بعد از تولد آغاز گردد چرا که در آغوش دریافت مادر باعث ایجاد تماس عاطفی بین مادر و نوزاد می گردد بنابراین بهینه است در ساعت اولیه آغاز گردد.

پیروان درباره میزان کالری مصرف روزانه مادر شیرده هم شرح داد: در زمان شیردهی، مادر شیرده به طور معمول 450 تا 500 کالری اضافه در روز احتیاج دارد تا احتیاجهای طبیعی یک مادر که مشغول شیردهی است برآورده گردد. یعنی 2500 کالری باید به بدن برساند.

از مصرف دخانیات و قهوه زیاد در زمان بارداری و شیردهی خودداری گردد

این متخصص زنان و زایمان به مادران شیرده هشدار داد: مصرف سیگار در زمان شیردهی مضر است و ایجاد آلرژی و بیماری تنفسی در نوزاد می نماید.

پیروان اضافه نمود: سیگار همچنین مقدار شیر را کم می نماید در نتیجه وزن گیری نوزاد در زمان شیردهی با مسائل روبرو می گردد.

وی درباره مصرف مایعات هم توصیه کرد: مادری که شیر می دهد بهتر است مقادیر زیادی مایعات در روز مصرف و براساس تغذیه ای که دارد طبق نظر پزشک از مکمل های غذایی و ویتامین استفاده کند. این متخصص درباره میزان مصرف قهوه در زمان شیردهی هم گفت: مقدار مجاز قهوه مصرفی 200 میلی گرم کافئین یا یک فنجان است که مشکل آفرین نخواهد بود اما به طور کلی در روزهای اولیه بعد از تولد و همینطور در نوزادان نارس بهتر است از کافئین استفاده نگردد.

پیروان درباره داروهایی که در زمان شیردهی مصرف می گردد هم یادآور شد که تصمیم گیری درباره مصرف دارو در زمان شیردهی به نظر پزشک بستگی دارد بنابراین مادر شیرده حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارد.

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26019

به "عوارض مصرف سیگار در مدت شیردهی چه عوارضی بر نوزاد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض مصرف سیگار در مدت شیردهی چه عوارضی بر نوزاد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید