عیسی ساوه شمشکی: منتقدان اگر می توانند یک روز در کنار اسکی بازان معلول باشند، حضور در امارات هیچ هزینه ای برای ایران نداشت

به گزارش شیوا مارکت، رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین گفت: حضور ورزشکاران پارا اسنوبرد و پارا اسکی ایران در امارات، به جز پرداخت حق ورودی در مسابقات جام جهانی، هیچ هزینه دیگری برای کشورمان نداشت.

عیسی ساوه شمشکی: منتقدان اگر می توانند یک روز در کنار اسکی بازان معلول باشند، حضور در امارات هیچ هزینه ای برای ایران نداشت

عیسی ساوه شمشکی، رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، درباره حضور ورزشکاران پارا اسکی و پارا اسنوبرد ایران در امارات گفت: کمیته بین المللی پارالمپیک دو کمپ آموزشی برای کشورهای در حال توسعه در امارات برگزار کرد و از آنجایی که ایران هم در بخش جانبازان و معلولین پیشرفت خوبی طی سال های اخیر داشته است، از ما هم دعوت شد که در آن حضور داشته باشیم. البته نکته مهم این بود که همه هزینه ها از جمله اعزام، اقامت و شرکت در کمپ بر عهده IPC بود و ما در این باره پولی پرداخت نکردیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس سه ورزشکار در اسنوبرد از ایران به امارات رفتند که دو نفر از آنها تنها 1.5 سال است که فعالیت در این رشته را شروع نموده اند. آنها پس از حضور در این کمپ قرار بود به ایران بازگردند، اما دیمیتری، رئیس ورزش های زمستانی کمیته بین المللی پارالمپیک درخواست کرد که این نفرات در جام جهانی پارا اسنوبرد شرکت نمایند. ما با هماهنگی هایی که با کمیته پارالمپیک ایران داشتیم، مبلغ 100 یورو برای ثبت نام ورزشکاران در مسابقات پرداخت کردیم. سطح این رقابت ها بسیار بالا بود و ورزشکارانی از کشورهای قدرتمندی همچون آمریکا، ژاپن، چین، اتریش و ... حضور داشتند که نمایندگان ایران در رده های هشتم، دهم و دوازدهم ایستادند. چین به تنهایی 11 ورزشکار در این مسابقات داشت، چرا که به دنبال سرمایه گذاری برای سال 2022 است. این کشور حتی یک مکان اختصاصی سرپوشیده به طول دو کیلومتر ایجاد نموده است تا ورزشکارانش همواره بتوانند تمرینات را داشته باشند.

رئیس انجمن اسکی جانبازان و معلولین ادامه داد: خوشبختانه ایران جهش خوبی طی سال های اخیر در بخش اسکی معلولان داشته است. تا قبل از سال 94 که من این مسئولیت را بر عهده بگیرم، فقط یک نفر یعنی صادق کلهر فعالیت می کرد، اما حالا نزدیک به 20 نفر حضور دارند. ما در این باره استعدادیابی کردیم و این نفرات از استان های مختلف در تیم ملی حضور دارند.

ساوه شمشکی در واکنش به تمجید دیمیتری، رئیس ورزش های زمستانی IPC عنوان نمود: دیمیتری در پیشرفت پارا اسکی ایران راضی بود و این را به ما هم گفت. او همچنین نامه ای به اشرفی دبیرکل کمیته پارالمپیک ایران نوشت تا ملی پوشان بتوانند در جام جهانی فنلاند که فروردین 98 برگزار می گردد، شرکت نمایند. دیمیتری حتی بیان کرد که 50 درصد از هزینه های ورزشکاران اعزامی ایران را نیز بر عهده می گیرد.

وی درباره جام جهانی اسکی معلولان در بخش آلپاین گفت: پس از کمپ پارا آلپاین، جام جهانی این رشته نیز برگزار گردید که به مدال های رنگارنگی دست پیدا کردیم. صادق کلهر که قبل از معلولیت، از اسکی بازان خوب و ملی پوش ایران بود، در این رقابت ها حضور داشت و توانست به چند مدال از جمله طلا برسد. این برای اولین بار بود که ورزشکارانی از ایران در جام جهانی پارا اسنوبرد و پارا اسکی در بخش آلپاین شرکت می کردند.

رئیس انجمن پارا اسکی درباره موضوع استعدادیابی گفت: قبل از سال 94 فقط صادق کلهر در بخش معلولان حضور داشت که او هم فقط در پارالمپیک ها به میدان می رفت، اما با استعدادیابی که صورت گرفت، نفرات زیادی اضافه شدند. برای مثال می توانم به ابوالفضل خطیبی اشاره کنم که در 13 سالگی او را پیدا کردیم و حالا دو سال است که کار می نماید. او در یک منطقه کم بضاعت زندگی می نماید و به یاری اسکی توانستیم این جوان را از خانه بیرون بیاوریم. همچنین باید به الهه قلی فلاح نیز اشاره کنم که به عنوان یک بانوی نابینا وارد پارا اسکی شد و حتی در پارالمپیک زمستانی به عنوان پرچمدار کاروان ایران حضور داشت. قلی فلاح در اسکیت فعالیت می کرد و او را برای اسکی صحرانوردی استعدادیابی کردیم.

ساوه شمشکی درباره انتقاداتی از او در برخی رسانه ها مطرح شده است، گفت: اولاً باید بگویم که ریاست انجمن، یک مسئولیت افتخاری است و حقوقی بابت آن نمی گیریم. من بازنشسته بودم، اما در سال 94 با دعوت محمود خسروی وفا این انجمن را راه اندازی کردم، چرا که پیشرفت پارا اسکی خواسته او بود. تا وقتی که بتوانم کار کنم و مفید باشم و اگر کسی بخواهد در کنار ورزش خواهم بود. دوستانی که عنوان نمودند آزموده را آزمودن خطاست از زمان ریاست طالبی در فدراسیون اسکی که من نتوانستم با او همکاری کنم، چنین انتقاداتی را به من داشتند و چیز جدیدی نیست.

وی اضافه کرد: می خواهم به نکته ای اشاره کنم؛ همین افراد منتقد اگر می توانند، یک روز بیایند و در کنار این اسکی بازان معلول باشند و بعد صحبت نمایند. کار در کنار معلولان احتیاج به صبر زیادی دارد، چرا که ورزشکارانی هستند که باید به بالا کشیدن زیپ کاپشن آنها و پوشاندن کفش شان یاری کرد. به هرحال امیدوارم پارا اسکی ایران همچنان در مسیر پیشرفت قدم بردارد و بتوانیم نتایج خوبی در آینده بگیریم.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2004

به "عیسی ساوه شمشکی: منتقدان اگر می توانند یک روز در کنار اسکی بازان معلول باشند، حضور در امارات هیچ هزینه ای برای ایران نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیسی ساوه شمشکی: منتقدان اگر می توانند یک روز در کنار اسکی بازان معلول باشند، حضور در امارات هیچ هزینه ای برای ایران نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید