فارس من، تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار؛ دغدغه ای که تحقق آن به برطرف مسائل اشتغال می انجامد

به گزارش شیوا مارکت، دانشجویان کشورمان دغدغه تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار را مطرح می نمایند که اتفاقا همین دغدغه در مسؤولان کشور نیز وجود دارد و با اجرای طرح هایی در حال پیگیری است.

فارس من، تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار؛ دغدغه ای که تحقق آن به برطرف مسائل اشتغال می انجامد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، جوان 17-18 ساله ای که با با هزار استرس و کوشش از مرز کنکور می گذرد و وارد دانشگاه می گردد، چه به دانشگاه دولتی راه یابد و چه در دیگر زیرنظام های آموزش عالی مشغول به تحصیل گردد، آن طرف نرده های دانشگاه به دنبال آینده روشن است.

اگر از او درباره آینده مدنظرش سؤال کنیم شاید در همان کلمه نخست عبارت اشتغال مناسب و درآمدزا را مطرح کند.

دانشجویی که در دانشگاه دولتی درس می خواند با امید به اینکه از سد کنکور گذشته است، انتظار شغلی مناسب دارد و همینطور دانشجویان شهریه پرداز نیز به دلیل پرداخت شهریه امیدوارند بعد از تحصیل به شغل مناسبی دست یابند، اما بعضی از همین دانشجویان در ارتباط با سامانه فارس من، خلاف این مسأله را عنوان کردند.

این دانشجویان و فارغ التحصیلان کشورمان این مسأله را عنوان کردند که در بسیاری از رشته های فنی و انسانی میزان پذیرش دانشجو چندین برابر احتیاج جامعه است، به عنوان مثال کشور ما سالانه به طور متوسط 340 هزار نفر مهندس تربیت می نماید که از ژاپن نیز بیشتر است؛ درحالیکه صنایع ما قابل مقایسه با این کشور نیست؛ اما در مقابل در رشته های تجربی و به خصوص پزشکی با کمبود شدید متخصص روبرو هستیم.

بعضی از فارغ التحصیلان نیز عنوان کردند که بین میزان پذیرش دانشجو در بسیاری از رشته های تحصیلی و وضعیت جامعه و احتیاجهای آن تناسبی وجود ندارد و همین مسأله سبب می گردد رشته های مهندسی و علوم انسانی ما از نخبه تهی گردد، درحالیکه در بیشتر کشورهای جهان، بخشی از نخبگان به سوی علوم انسانی راهنمایی می شوند تا با برنامه ریزی درست در اقتصاد و سیاست، آینده بهتری برای کشور رقم بزنند.

در این زمینه با چند نفر از مسؤولان حوزه آموزش عالی کشور گفت وگو کردیم.

رشته های بدون آینده در دانشگاه فنی وحرفه ای شغلی جایی ندارد

در زمینه چگونگی پایش دروس دانشگاه و نسبت آن با بازار کار از ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای سؤال کردیم، وی که ریاست یک دانشگاه کارآفرین کشور را برعهده دارد، گفت: در دانشگاه فنی وحرفه ای به این صورت است که رشته های فاقد دانشجو که آینده شغلی مناسبی ندارد حذف شده و جای خود را به رشته های دارای کاربرد داده است.

متناسب نبودن رشته های دانشگاهی با احتیاجهای جامعه از دلایل بیکاری فارغ التحصیلان است

موضوع را از محمد سعید سیف مدیر ارتباط با صنعت وزارت علوم نیز پیگیری کردیم.

سیف از اجرای طرح پروژه رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی با هدف ایجاد نظام مناسب اطلاع رسانی به ذینفعان درباره وضعیت اشتغال هر یک از رشته های دانشگاهی اطلاع داد و گفت: آنالیز نتایج این طرح، متناسب نبودن رشته های دانشگاهی با احتیاجهای جامعه و نبود مهارت های کاربردی در دانشجویان را از دلایل عمده بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نشان می دهد.

در حال حاضر کدام رشته های دانشگاهی پراشتغال تر است؟

سیف با ارائه آمار از اشتغال فارغ التحصیلان گفت: در حال حاضر بیشترین جذب فارغ التحصیلان در بخش خدمات است و پس از آن رشته های گروه صنعت و کشاورزی بیشترین سهم را در اشتغال دارند؛ همچنین نرخ بیکاری برای فارغ التحصیلان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی به ترتیب 13 درصد، 20 درصد، 15 درصد و 2 درصد است.

سند سیاست های اشتغال دانش آموختگان در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در حال پیگیری است

البته مسؤولان همیشه بر این موضوع تأکید دارند و احساس احتیاج به تطابق پذیرش جامعه و احتیاج بازار در مسؤولان نیز ایجاد شده است، به طوریکه در این زمینه وزیر علوم نیز گفته است: با اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی سعی در نظام مند کردن تعداد مراکز دانشگاهی و سوق دادن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به سمت اتکا بر کار عملی برای ایجاد شغل داریم.

وزیر علوم معتقد است: دانشجویان باید مهارت و شغل داشته باشند و خودشان بتوانند با مهارتی که از مراکز آموزش عالی کسب می نمایند، کارآفرینی نمایند.

منصور کبگانیان دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به موضوع کم بودن تناسب بعضی از مجوز های حرفه ای با بازار کار اشاره نموده و گفته است: از دستگاه ها خواسته شده تا در این زمینه بازنگری صورت گیرد، طرح ساماندهی آموزش عالی نیز در حال پیگیری است.

به گزارش فارس، تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار از جمله اموری است که در صورت عملی شدن از سوی مسؤولان آموزش عالی می تواند در برطرف مشکل اشتغال و حتی اقتصاد کشور نیز اثرگذار باشد، این دغدغه دانشجویان از سوی مسؤولان در حال پیگیری است و نظارت بر اجرای آن نیز از سوی ستاد راهبری نقشه علمی کشور انجام می گردد.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12337

به "فارس من، تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار؛ دغدغه ای که تحقق آن به برطرف مسائل اشتغال می انجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، تطابق پذیرش دانشجو با احتیاج بازار؛ دغدغه ای که تحقق آن به برطرف مسائل اشتغال می انجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید