فرزندتان را برای آغاز سال تحصیلی آماده کنید

به گزارش شیوا مارکت، فصل مدارس نزدیک است و به زودی تعداد زیادی از دانش آموزان، سال تحصیلی جدید خود را آغاز می کنند. والدین برای موفقیت فرزند خود در زمینه تحصیل، تلاش دارند تا با فراهم آوردن شرایط مناسب، آنها را حمایت کنند. ولی به غیر از مسائل مالی موارد و آموزه های دیگری نیز وجود دارد که بهتر است از طرف والدین به فرزندان آموزش داده شود، مواردی مانند پرورش عادت های مناسب، افزایش شور و اشتیاق برای آغاز سال تحصیلی و یادگیری، کمک به آنها برای شناخت مسائلی که باید در مدرسه انتظار داشته باشند و حتی مسائلی که برآورده کردن آنها از دانش آموزان انتظار می رود، بر عهده پدر و مادر است.

فرزندتان را برای آغاز سال تحصیلی آماده کنید

اولین قدمی که برای شروع سال تحصیلی جدید برداشته می شود، آماده کردن لباس، کوله پشتی با وسایل مورد نیاز و لوازم تحریر نو است. در روزهای اول مدرسه دانش آموزان معلمان خود را ملاقات می کنند، محل کلاس جدید خود را می شناسند و با هم کلاسی ها آشنا می شوند. ولی پیروزیت واقعی در تحصیل، با آنچه ممکن است در ظاهر دیده شود، متفاوت است. احساس پیروزیت چیزی است که با تمرین های پیروز ذهنی و عاطفی به دست می آید.

بیشتر بخوانید: کوله ات رو ببند؛ راهنمای خرید بازگشت به مدرسه

یکی از روش هایی که می تواند روند شروع سال تحصیلی را برای دانش آموزان راحت تر کند، این است که زمان خواب و صرف غذا در روزهای تعطیل منظم بماند و تفاوت زیادی با زمان مدرسه نداشته باشد. این نظم را می توانید در روزهای پایانی تعطیلات نیز دنبال کنید تا شروع سال تحصیلی و مدرسه به راحتی انجام شود. والدین باید به گونه ای رفتار کنند که فرزندشان مدرسه را دوست داشته باشد و برای شروع تحصیل هیجان زده شوند. برای این منظور نکات زیر را مطالعه کنید.

بهبود تفکر در مورد پیروزیت تحصیلی

بعضی از متخصصان تحصیل و خانواده اظهار دارند پیروزیت تحصیلی تنها با آنچه آموزش داده می شود، صورت نمی گیرد. بلکه آنچه در ذهن کودک وجود دارد مانند آرامش درونی و احساس حیرت و قدردانی، می تواند یادگیری را تقویت کند.

احساس تشکر و قدردانی باعث آزاد شدن هورمون دوپامین و سراتونین می شود و اضطراب و افسردگی را از بین می برد. زمانی که احساس قدردانی داشته باشید، به جای آنکه به مسائل منفی اطراف توجه کنید، راحت تر بر اتفاقات خوب تمرکز دارید و مثبت تر به اطراف می نگرید. بسکمک از والدین در درجه اول به نمرات فرزندان خود در مدرسه توجه می کنند. ولی در حقیقت باید بدانید که احساس شادابی و سلامت اجتماعی بخش جدانشدنی از پیروزیت تحصیلی و پیشرفت در مدرسه به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: چطور از افسردگی بعد از تعطیلات فرار کنیم؟

پیشنهاد می شود ابتدا به اتفاق نظر برسید که پیروزیت در خانواده شما به چه معنا است و سپس برای دستیابی به آن پیش بروید. این راستا بدون شک فراز و نشیب بسکمک دارد، ولی نباید از آن بترسید. والدین وظیفه دارند به فرزندان خود بیاموزند که کوشش، چالش و حتی مبارزه و شکست موانعی در راستا پیشرفت نیستند و راهشان را مسدود نمی کنند. در واقع پیروزیت راستای است که فرد در آن رشد می کند و قوی تر می شود.

مراقبت فردی

نکته مهم دیگر در این زمینه تأکید بر مراقبت شخصی است و فرزندان باید این مورد را از پدر و مادر خود الگوبرداری کنند. مراقبت فردی خوب شامل فعالیت فیزیکی، مدیتیشنو تمرین های ذهن مطلعی می شود. این مراقبت به پیروزیت تحصیلی دانش آموزان نیز کمک می کند.

مدیتیشن نیاز به تمرین ذهنی دارد، بر زمان حال متمرکز است و به لحظه توجه می کند، ولی اغلب افراد از این مهارت محروم هستند. شما معمولا به جای توجه به کاری که در حال حاضر انجام می دهید، به مسائل مختلف دیگر فکر می کنید. زمانی که فرزندتان با شما صحبت می کند، تلفن همراه خود را کنار بگذارید و صد درصد توجه خود را به او بدهید. زمانی که در یک مکانی حضور دارید، کاملا در همان جا متمرکز باشید.

بیشتر بخوانید: ذهن مطلعی؛ رهایی از استرس و زندگی در لحظه

مدارس در حال افزایش آموزش یا تشویق به انجام تمرین های ذهن مطلعی هستند و حتی بعضی از آنها چند دقیقه از برنامه روزانه خود را به مدیتیشن و مراقبه اختصاص می دهند. بعضی از مطالعات اجرا شده در این زمینه نشان می دهد دانش آموزانی که از ذهن مطلعی در کلاس لذت می برند، نمرات بهتری کسب می کنند و سطح بیشتری از درگیری با درس را نشان می دهند.

احساس قدرت دادن

یکی از افراد تأثیرگذار در زمینه آموزش، در کودکی با ملیت روسی به مدرسه انگلیسی زبان رفته بود. او دوران مدرسه و شروع سال تحصیلی خود را این گونه بازگو می کند: من آن قدر کوچک بودم که زبان انگلیسی برایم سخت به نظر می رسید ولی از طرفی دیگر به اندازه ای بزرگ بودم که بدانم مشکل چیست. زمانی که یک دختر بچه کوچک بودم، یک لحظه مهربانی زندگی ام را برای همیشه تغییر داد. یکی از هم کلاسی هایم تصور می کرد صحبت کردن من به زبان خارجی جذاب است و مثل یک قدرت ماورایی به نظر می رسد. او به والدین توصیه می کند بهترین روش برای جذاب نشان دادن مدرسه برای فرزندان این است که به گونه ای رفتار کنند تا او تصور کند با دیگران متفاوت است و ابرقدرتی دارد که او را منحصر به فرد و خاص می کند.

تأثیر والدین برای کودک

بعضی از والدین زمانی که می بینند کودکشان به اندازه ای بزرگ شده که باید به مدرسه برود، به یاد دوران تحصیل خود می افتند. بعضی از آنها خاطرات کودکی و شروع سال تحصیلی خود را برای فرزندشان تعریف می کنند و ترس یا انتظاری در او به وجود می آورند که بی دلیل است.

گفته های پدر و مادر در مورد مدرسه در نگرش بسکمک از دانش آموزان تأثیر می گذارد و می تواند تأثیرات منفی بسکمک در ذهنیت و احساس آنها برای شروع سال تحصیلی به وجود آورد. پس به جای آنکه به فرزند خود بگویید تو باید به مدرسه بروی، بهتر است بگویید وقت آن رسیده که به مدرسه بروی. با همین جمله ساده تجربه مدرسه برای فرزندان مثبت تر و بهتر می شود و به جای ترسیدن، به سوی آینده پیش می روند.

یکی از مسائلی که در رابطه با بسکمک از پدر و مادرها دیده می شود، احساس ترس آنها برای بازگشت فرزندانشان از مدرسه است و به راحتی به دانش آموز منتقل می شود. این حس خصوصا در مورد بچه هایی که برای اولین بار به مهد کودک یا پیش دبستانی می روند، بیشتر وجود دارد.

به توصیه بسکمک از متخصصان اگر دانش آموزی سال بدی را پشت سر گذاشته است، والدین باید به او یادآوری کنند که سال تحصیلی جدید و اتفاقات خوب در راه است. گاهی دانش آموزان به دلیل نتیجه ناخوشایند سال پیشین، احساس نا امیدی می کنند، به آنها یادآوری کنید که شانس جدیدی برای درخشش و پیروزیت پیش رویشان قرار گرفته است.

به گفته معلمان یکی از سخت ترین مسائل برای دانش آموزان مقاطع پایین تر، جدا شدن از خانواده و احساس نگرانی از دوری آنها است. به پیشنهاد او قرار دادن یک عکس خانوادگی در کیفش باعث می شود هر زمان که بخواهد چهره های آشنا و محبت آمیز را ببیند.

با شروع سال تحصیلی شنوای احساسات فرزندان باشید

برای آنکه به فرزند خود حس اطمینان خاطر ببخشید، به حرف هایش گوش دهید. حداقل 15 دقیقه زمان در نظر بگیرید و از او بخواهید تا در مورد آنچه در ذهنش می گذرد، با شما صحبت کند. حتی قدم زدن و پیاده روی کوتاه در پارک یا در اطراف خانه هم کمک کننده است و باعث می شود فرزندتان راحت تر حرف بزند.

والدین باید به بچه ها خود کمک کنند تا احساسات متعادل و طبیعی داشته باشند و بتوانند آن را در قالب کلمات توصیف کنند. برای مثال می توانید به یک دانش آموز کلاس اول بگویید: شاید کمی هیجان زده، دست پاچه یا حتی ترسیده باشی. این احساسات کاملا طبیعی هستند و هر کس می تواند با آن روبرو شود. این جمله های ساده حتی در روزهای نخست شروع کار جدید یا هر اتفاق تازه ای در زندگی هم دلگرم کننده خواهد بود.

موضوعی که بسکمک از والدین از آن متنفر هستند یا عمیقا درگیر آن می شوند، امنیت مدارس است. باید حتما در رابطه با این مسائل با فرزند خود حرف بزنید، نحوه عبور از پارکینگ مدرسه یا خیابان را به او آموزش دهید و در مورد خطری که افراد غریبه ممکن است برای او داشته باشند، توضیح دهید.

حتی بعضی از روان پزشکان و روان درمانگران والدین و خانواده پیشنهاد می کنند پدر و مادرها باید فرزندان خود را از مواردی مانند خطرات جسمی و فیزیکی یا آسیب های دیگر مطلع سازند. هرچند این موضوع ممکن است برای کودک به یک ترس واقعی تبدیل شود، ولی از طرف دیگر می تواند از اتفاقات احتمالی پیش گیری کند. با وجود آنکه مطرح کردن این مباحث با توجه به سن و بلوغ دانش آموز متفاوت خواهد بود، ولی اگر با همکلاسی های خود در مورد خشونت های اعلام شده در اخبار صحبت کنند، ممکن است نسبت به آن برداشت اشتباه داشته باشند. والدین باید فرزندان خود را ترغیب کنند تا در مورد احساساتشان حرف بزنند و بدانند که پدر و مادر جوابگوی سؤالات هستند.

گوش دادن به حرف و احساسات فرزند به هیچ وجه زیاده روی نیست. زمانی که شما برای فرزند خود محیطی به وجود آورید تا بتواند به شما اعتماد کند که بدون قضاوت کردن به حرف هایش گوش می دهید، عملکرد او در مدرسه متفاوت می شود.

بچه هایی که کمبودی مانند طلاق، مرگ یا حتی بیماری والدین را در زندگی تجربه می کنند، نیازهای عاطفی خاصی دارند و در بین آنها غم و اندوه شایع ترین است. البته زورگویی نیز مشکل دیگری است که آن هم می تواند ناراحتی به وجود آورد.

بیشتر بخوانید: 7 مهارت اجتماعی مهم که باید به فرزندان خود بیاموزیم

برخورد با زورگویی در مدرسه

اگر فرزند شما قربانی یک زورگویی یا قلدری باشد، مراقبت و نظارت بیشتری نیاز دارد. مطمئن شوید که معلم و مسئولین مدرسه از این زورگویی مطلع هستند. رفتارهای فرزند خود را تحت نظر داشته باشید تا اگر تغییر ناگهانی اخلاقی یا گوشه گیری و دوری از فعالیت های خانوادگی دارد، بتوانید آن را به سرعت حل کنید. غم و ناراحتی یک احساس ناگفته است که بر اثر آسیب های مدرسه و خانواده به زندگی بچه ها سرایت می کند. مطلعی والدین از ناراحتی کودک آنها را به برداشتن قدم برای حل مشکل فرا می خواند و در این فرآیند اولین مرحله، حفظ زندگی سالم از نظر عاطفی و شادی است.

سعی کنید همیشه فرزندان خود را با لبخند در شروع سال تحصیلی و البته همیشه روانه مدرسه کنید. حتی اگر روزهای سختی را گذرانده باشید، تصویر لبخند شما در ذهن او بسیار قدرتمندتر است.

بیشتر بخوانید: [اینفوگرافیک] تفاوتی که یک لبخند ایجاد می کند

منبع: Desert

30 5.0 از 5

برچسب ها :

منبع: زندگی امروز
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10672

به "فرزندتان را برای آغاز سال تحصیلی آماده کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزندتان را برای آغاز سال تحصیلی آماده کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید